Not vermeye nereden başlamalıyım?

Gezinti çubuğundan erişilebilen birden fazla konumdan not vermeye başlayabilirsiniz:

Notlar — Not verilmeye hazır testler veya öğrencilerin hâlâ eksik olan testlerinin sayısı gibi işlem yapmanızı gerektiren tüm not verme görevlerinize erişmek için Notlar'ı seçin. Hızlı şekilde ilerleme durumunuzu kontrol edebilir, panoda öncelikler ayarlayabilir, ve not vermeye başlayabilirsiniz.

Kurslar — Kurslarınızın listesine erişmek için Kurslar'ı seçin. Bir kursu açın ve gezinme çubuğundan Not Defteri'ni seçin. Kimin gönderimde bulunduğunu görebilir ve not vermeye başlayabilirsiniz.

Etkinlik Akışı — Not verilmeye hazır öğrenci gönderimleriyle ilgili uyarıları görüntülemek için Etkinlik Akışı'nı seçin.

Not defterinde gezinme hakkında daha fazla bilgi için Ultra Not Defteri konusuna bakın.

Black horizontal navigation bar on the left-hand side of your browser.

Bir teste eriştiğinizde, farklı bilgilere ve görevlere erişmek için sayfanın en üstündeki sekmeler arasında (İçerik ve Ayarlar, Gönderimler, Öğrenci Etkinliği ve Soru Analizi) geçiş yapabilirsiniz.

Tabs you can navigate between to grade a test

Test içeriğini ve ayarları güncelleştirme

İçerik ve Ayarlar sekmesinde testin soruları ve ayarları (son tarih ve maksimum puan gibi) görüntülenir.

Grup testlerine grup ödevleriyle aynı şekilde not verilir.

Content and settings tab includes test content and the options set for the test
 • Test ayarları.Değişiklik yapmak için Test Ayarları düğmesini seçin. Örneğin, not verme şemasını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler öğrencilere gösterilir ve not defterinizde görünür.
 • Konuşmalar. Testin erişime açık olduğu süre içinde öğrencilerin sizinle ve diğer sınıf arkadaşlarıyla testi tartışmalarına izin verdiyseniz konuşmaları görüntülemek için Sınıf konuşmasını aç düğmesini seçin. Öğrenciler test öncesinde, sırasında ve sonrasında konuşmaya katkıda bulunabilirler. Yeni etkinlik olduğunu belirtmek üzere konuşmalar düğmesinin üzerinde mor bir halka görünür.
 • Sorularda iyileştirme yapma. Öğrenciler bir testi veya grup testini açtıktan sonra sorularda düzeltme yapmanız gerekirse sorunun menüsünden Düzenle'yi seçin. Örneğin, yanlış yanıtı seçmiş, bir yazım yanlışı bulmuş veya puanları ya da puanlama seçeneklerini ayarlamak istiyor olabilirsiniz. Öğrenciler denemelerini yapmış olsalar bile notlar güncelleştirilir ancak yeni not hemen görünmeyebilir. Daha fazla bilgi için Testleri ve Soruları Düzenleme konusuna bakın.

Test gönderimlerini yönetme

Alınan, not verilmeye hazır ve gönderilmeye hazır gönderimlerin sayısını Gönderimler sekmesinde hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Öğrenci listesinden, kayıtlı her öğrencinin gönderim ve not verme durumunu görüntüleyebilirsiniz. Yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri göstermek için listeyi filtreleyebilirsiniz. Sistem bir sonraki oturumunuz için seçimlerinizi hatırlayacaktır. Örneğin; testi yalnızca not verilmesi gereken gönderimleri görüntülemek için filtreleyebilirsiniz. NOT: Filtre menüleri, grup ve tartışma ögeleri için görünmez.

Teste not verme

Bir öğrencinin gönderimini açmak için adını seçin.

 • Öğrencilerin çalışmasını inceleyin. Her soruya ilişkin öğrenci yanıtları görünür. Öğrenciler testlerinin sonuna yorum ve dosya da ekleyebilirler. Otomatik olarak not verilen bir soru için öğrencinin aldığı puanı değiştiremezsiniz.
 • Diğer gönderimlere gidin. Not verilmeye hazır başka bir gönderime geçmek için okları kullanın.
 • Dereceli puanlama anahtarını görüntüleyin. Bu test ile bir dereceli puanlama anahtarı ilişkilendirdiyseniz ölçütleri görüntülemek için boş not kutucuğundaki dereceli puanlama anahtarı düğmesini seçin. Ekran, öğrencinin gönderimini dereceli puanlama anahtarıyla birlikte görebileceğiniz şekilde ayarlanır.
 • Not girin. Her soru için puan atayın. En fazla iki ondalık basamak kullanabilirsiniz. Kaydetmek için not kutucuğunun dışındaki herhangi bir yeri tıklatın. Not toplamı, testin üst kısmında görünür. Bir testin puanı, tüm soruların puanlarının toplamından oluşur.
 • Geri bildirim verin. Gönderimle ilgili öneriler, teşvik ifadeleri ve genel geri bildirimlerin bulunduğu bir not eklemek için not kutucuğunun yanındaki menüden geri bildirim düğmesini seçin.
 • Birden fazla denemeye not verin. Birden fazla denemeye izin verdiyseniz her denemeyi gönderildiği tarihle birlikte görüntüleyen bir panel açılır. Gönderimi görmek için bir deneme seçin.
 • Notları gönderin. Henüz yayımlamadığınız her notun yanında Gönder düğmesi görünür. Hangi notların ne zaman gönderileceğini seçebilirsiniz. Ayrıca bir ögeye ilişkin tüm gönderimlere sıra ile not verip ardından Tüm notları gönder ögesini seçerek tek bir adımla tüm notları yayımlayabilirsiniz. Gönderilen notlar, sütunda Gönderildi şeklinde etiketlenir.
 • Gönderimi silin veya bir istisna girin. Ayrıca bu testle ilgili olarak öğrenciye bir istisna da verebilirsiniz. Test öğrencilerden gizlense dahi, özel durum ek denemeleri veya genişletilmiş erişimi içerir.
 • Düzenleyin veya yeniden not verin. Bir öğrencinin gönderiminden bir sorunun menüsünü açıp Düzenle/Yeniden Not Ver'i seçerek değişiklikler yapabilir veya herkese tam kredi verebilirsiniz. Bu düzenlemeler herkesin testini etkiler.. Öğrenciler gönderimlerini yapmışsa bunlara yeniden not verileceğini belirten bir uyarı alırsınız.

Değerlendirme notu değişirse öğrenciler bir not değişikliği bildirimi alır. Not şu durumlarda değişebilir: 1) Değerlendirmenin notları otomatik olarak gönderdiği, ancak eğitmenin bir sorudan kazanılan puanları değiştirdiği durumlarda 2) Eğitmenin geçersiz kılınan bir notu kaldırdığı ve bunun kazanılan puanlardaki değişikliklerin değerlendirme notuna yansımasına yol açtığı durumlarda.

Gönderimler hakkında daha fazla bilgi

 • Geç gönderimler. Gecikmiş gönderimleri olan veya son tarih geçtiği hâlde hiç deneme göndermemiş olan öğrencilerin profil resimleri kırmızı renkli bir daire içinde görünür.
 • Özel Durumlar. Özel durumları olan öğrencilerin adlarının yanında işaretler görünür.
 • Zaman damgaları. Öğrencinin gönderimi ne zaman yaptığını ve notu ne zaman gönderdiğinizi görebilmek için gönderimin zaman damgasının üzerine gelin. Son tarih geçtikten sonra zaman damgası kırmızı renkte ve "geç" etiketiyle görünür. Birden fazla denemenin zaman damgasına erişmek için bir öğrencinin adını seçip denemeler panelini açın.
 • Notları geçersiz kılın. Gerektiğinde manuel olarak da notları geçersiz kılabilirsiniz. Notun yanında bir geçersiz kılma etiketi görünür. Bir değer atadıktan sonra, kaydetmek için not alanı dışındaki herhangi bir yeri tıklatın.
 • İstisnalar. Teste bir değerlendirme istisnası eklemek için not kutucuğunun yanındaki menüyü seçin. Test öğrencilerden gizlense dahi, özel durum ek denemeleri veya genişletilmiş erişimi içerir. Ayrıca notları gönderdikten sonra da özel durum ekleyebilirsiniz.
 • Anonim not verin. Testte anonim not vermeyi etkinleştirdiyseniz gönderim listesinde yalnızca gönderim yapmış olan öğrenciler görünür. Bu öğrencilere "Anonim Öğrenci" ifadesi ve bir sayıdan oluşan (örneğin, Anonim Öğrenci 244260) bir kimlik atanır; adları ve profil resimleri gizlenir. Ayrıca gönderimler, gönderim tarihine göre değil rastgele sıralanarak görüntülenir.
 • Doğru yanıtları gösterin. Otomatik olarak puanlanan soruların doğru yanıtlarını göstermemeyi seçtiyseniz değerlendirme ayarları paneline geri dönün ve Doğru Yanıtları Göster'i seçin.

Öğrenciler neleri görür?

Testlere not verip sonuçları gönderdikten sonra, öğrenciler puanlarını not sayfalarında veya etkinlik akışında görebilirler. Ayrıca Kurs İçeriği sayfasından da teste, gönderimlerine, yaptığınız geri bildirimlere ve notlarına erişebilirler.


Bb Annotate ile not verme

Kurslarınızda satır içi not vermek için Bb Annotate'i kullanabilirsiniz. Bb Annotate, öğrencilere özelleştirilebilir geri bildirimler sağlamak üzere daha güçlü bir özellik seti sunar. Özellikler arasında kenar çubuğu özet görünümü, serbest çizim araçları, çeşitli renk seçenekleri ve çok daha fazlası yer alır.

SafeAssign ile not verme

SafeAssign özelliği etkinken değerlendirmelere not verdiğinizde, öğrencinin gönderdiği içeriğin daha önce yayımlanmış diğer materyallerle ne ölçüde çakıştığını görmek için Orijinallik Raporu'na bakabilirsiniz.

Orijinal Kurs Görünümü'nde, testlerde SafeAssign'ı kullanamazsınız.