Kurs içeriği türleri hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.

Video: Kurs İçeriği Türleri

 


Bir kurstaki içeriklere erişme

Sayfanın üstünde, sık kullanılan araçları açabilirsiniz. Kurs takviminizi kontrol etmek, sınıf tartışmalarına katılmak, notlarınıza erişmek ve ileti göndermek için ilgili simgeleri seçin. Bitirdiğinizde eğitmeninizin görünür hale getirdiği tüm içeriğe dönmek için İçerik simgesini seçin.

The Course Content page

İçeriğe gelecekte bir tarihte de erişebilecekse eğitmeniniz içerik listesinde söz konusu ögenin yanında erişime sunulacağı tarihi gösterebilir. Bunu açamazsınız ancak tarihi yaklaşmakta olan çalışmaları belirten bir uyarı alırsınız.

Birisi bir konuşmaya veya tartışmaya katkıda bulunduğunda Kurs İçeriği sayfasındaki öge başlığının yanında bir etkinlik simgesi görünür.

Eğitmeninizin adı ve resmi görünür. Kursunuza kayıtlı herkesi görüntülemek için Katılımcı Listesi'ni seçin. Eğitmeniniz yoklama özelliğini kullanıyorsa kayıtlarınıza Ayrıntılar ve Eylemler panelinden erişebilirsiniz.

Google Workspace ve OneDrive® gibi bilgisayarınızda yüklü olmayan ve "bulutta" çalışan web uygulamalarına dosya yükleyebilirsiniz.

Katılımcı listesi hakkında daha fazla bilgi

Yoklama notunuzla ilgili daha fazla bilgi


İçerik türleri

Bu tabloda eğitmenlerinizin derslere ekleyebileceği içerik türleri açıklanmaktadır.

İçerik türlerinin açıklaması
Simgeİçerik TürüAçıklama
ÖdevEğitmenler, kurs içeriği ve amaçlarıyla ilgili bilginizi değerlendirmek için ödevleri kullanır. Eğitmenleriniz genellikle ödevlere not verir. Eğitmenler öğrenci grupları için de ödevler oluşturabilirler.
TestEğitmenler bilginizi ölçmek için testleri kullanırlar. Eğitmenler öğrenci grupları için de testler oluşturabilirler.
Tartışma bağlantısıEğitmenler, ilgili içeriklerin yanında bir tartışma bağlantısı verebilirler. Örneğin, tartışmalarda yanıt verebilmeniz için bir dosyayı okumanız istenebilir.
GünlükEğitmenler sizinle özel olarak iletişim kurmak için günlükleri kullanabilir ve katkılarınıza not verebilir.
BelgeEğitmenler bir sayfa veya "dinleyici notları" oluşturabilir ve metin, ses, video, dosya ya da resim ekleyebilirler. Ayarlara veya tarayıcının izinlerine göre; ses, video ve resim dosyaları satır içi olarak görünebilir.
DosyaBir dosyayı indirmek için başlığını seçin.
SCORMEğitmenler, akademik yayıncılardan veya öğretim tasarımcılarından web tabanlı içerik paketleri ekleyebilir. SCORM paketleri, yeni bir pencerede açılır ve bir not yerine geçebilir.
SesSes dosyaları satır içi olarak görünür veya yeni pencerelerde ya da sekmelerde açılır. Duraklatma, oynatma ve sesi ayarlama gibi kontrolleri kullanabilirsiniz.
Image of the icon for Microsoft Documents
Eklenmiş Bulut BelgesiKurumunuz bu özelliği kullanıyorsa eğitmenler salt okunur bir Word, Excel veya PowerPoint dosyasını kursunuza bağlayabilir. İçerik, kurs taslağınızda da görünür.
Icon for a Google Document
Google DokümanıKurumunuz bu özelliği kullanıyorsa eğitmenler, salt okunur Google dokümanlarını, e-tablolarını veya slaytlarını kursunuza bağlayabilir. İçerik, kurs taslağınızda da görünür.
Icon for Google Collaborative Document
Google Ortak Çalışma DokümanıKurumunuz bu özelliği kullanıyorsa eğitmenler, kursunuzda düzenlemek üzere sizinle ve sınıf arkadaşlarınızla Google dokümanları, e-tabloları veya slaytları paylaşabilir. İçerik, kurs taslağınızda da görünür.
GörüntüResimler satır içi olarak görünür veya yeni pencerelerde ya da sekmelerde açılır.
VideoVideo dosyaları satır içi olarak görünür veya yeni pencerelerde ya da sekmelerde açılır. Duraklatma, oynatma ve sesi ayarlama gibi kontrolleri kullanabilirsiniz.
BağlantıBir web sitesine veya kaynağa gitmek için bağlantıyı seçin.
KlasörKlasör bir içerik kapsayıcıdır. Eğitmenler "1. Hafta Ödevleri" klasörü içinde "1. Hafta Örnek Olay Çalışmaları" klasörü gibi ilgili materyalleri gruplandırmak için klasörler ve alt klasörler kullanabilirler. Klasörler, materyalleri bulmayı kolaylaştırır ve kaydırma işlemlerini azaltır.
Icon for Learning Module in Ultra
Öğrenim modülüModüller, araya giren hiçbir şey olmadan veya ekstra tıklama yapmanıza gerek kalmadan içerik ögeleri arasında gezinmenize olanak verir. Bir öğrenim modülü derse veya konsepte odaklanmanızı sağlar.

Bazı içerikleri niçin göremiyorum?

İçeriğe gelecekte bir tarihte de erişebilecekse eğitmeniniz içerik listesinde söz konusu ögenin yanında erişime sunulacağı tarihi gösterebilir. Bunu açamazsınız ancak tarihi yaklaşmakta olan çalışmaları belirten bir uyarı alırsınız.

Bir ögeye erişebilmeniz için önce diğer dersleri tamamlamanız ve belirli bir not almanız gerekebilir. Erişim kurallarını eğitmeniniz belirler ve size kuralı göstermeyi tercih edebilir. Örneğin, 80 veya daha fazla puan almanız gerekiyorsa Kurs İçeriği sayfasında içeriğin veya klasörün yanında bir kilit simgesi görürsünüz. Erişim kuralını görüntülemek için ögenin altındaki bağlantıyı seçin.

Eğitmeniniz, birden fazla erişim kuralı oluşturabilir. İçeriğe erişebilmeniz için tüm erişim kurallarını yerine getirmeniz gerekir.


Ally i Learn – deltagare

Visa alternativa filformat

Ditt lärosäte styr vilka verktyg som är tillgängliga.

Alla kursdeltagare har olika inlärningsförmågor och önskemål. Om läraren kan erbjuda mer tillgänglighetsanpassat material kan kursdeltagarna välja det format som fungerar bäst för dem själva. Om Blackboard Ally används på ditt lärosäte kan lärarna använda det verktyget för att se till att kursinnehållet är tillgängligt för alla kursdeltagare.

När läraren lägger in filer i en kurs skapas alternativa format av den ursprungliga filen i Ally. Om den ursprungliga filen till exempel är en PDF-fil skapar Ally en fil med uppläst text, en med elektronisk punktskrift och en i ePub-format med samma innehåll. De här formaten ligger på samma ställe som de ursprungliga filerna så att det är lätt att hitta dem.

Vilka alternativa format som skapas beror på vilken typ av fil originalet är. Om du inte ser alternativet att ladda ner alternativa format är Ally inte aktiverat för aktuell kurs eller så kan filen inte tillgänglighetsanpassas.

Gå till en fil i en kurs. Välj nedladdningsikonen Alternativa format. Välj den version som passar dig bäst! Välj Ladda ner och spara det alternativa formatet på din enhet.

Mer om alternativa format för kursinnehåll