Kurs içeriği türleri hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.

Video: Kurs İçeriği Türleri

 


Bir kurstaki içeriklere erişme

Sayfanın üstünde, sık kullanılan araçları açabilirsiniz. Kurs takviminizi kontrol etmek, sınıf tartışmalarına katılmak, notlarınıza erişmek ve ileti göndermek için ilgili simgeleri seçin. Bitirdiğinizde eğitmeninizin görünür hale getirdiği tüm içeriğe dönmek için İçerik simgesini seçin.

The Course Content page

İçeriğe gelecekte bir tarihte de erişebilecekse eğitmeniniz içerik listesinde söz konusu ögenin yanında erişime sunulacağı tarihi gösterebilir. Bunu açamazsınız ancak tarihi yaklaşmakta olan çalışmaları belirten bir uyarı alırsınız.

Birisi bir konuşmaya veya tartışmaya katkıda bulunduğunda Kurs İçeriği sayfasındaki öge başlığının yanında bir etkinlik simgesi görünür.

Eğitmeninizin adı ve resmi görünür. Kursunuza kayıtlı herkesi görüntülemek için Katılımcı Listesi'ni seçin. Eğitmeniniz yoklama özelliğini kullanıyorsa kayıtlarınıza Ayrıntılar ve Eylemler panelinden erişebilirsiniz.

Google Workspace ve OneDrive® gibi bilgisayarınızda yüklü olmayan ve "bulutta" çalışan web uygulamalarına dosya yükleyebilirsiniz.

Katılımcı listesi hakkında daha fazla bilgi

Yoklama notunuzla ilgili daha fazla bilgi


İçerik türleri

Bu tabloda eğitmenlerinizin derslere ekleyebileceği içerik türleri açıklanmaktadır.

İçerik türlerinin açıklaması
Simgeİçerik TürüAçıklama
ÖdevEğitmenler, kurs içeriği ve amaçlarıyla ilgili bilginizi değerlendirmek için ödevleri kullanır. Eğitmenleriniz genellikle ödevlere not verir. Eğitmenler öğrenci grupları için de ödevler oluşturabilirler.
TestEğitmenler bilginizi ölçmek için testleri kullanırlar. Eğitmenler öğrenci grupları için de testler oluşturabilirler.
Tartışma bağlantısıEğitmenler, ilgili içeriklerin yanında bir tartışma bağlantısı verebilirler. Örneğin, tartışmalarda yanıt verebilmeniz için bir dosyayı okumanız istenebilir.
GünlükEğitmenler sizinle özel olarak iletişim kurmak için günlükleri kullanabilir ve katkılarınıza not verebilir.
BelgeEğitmenler bir sayfa veya "dinleyici notları" oluşturabilir ve metin, ses, video, dosya ya da resim ekleyebilirler. Ayarlara veya tarayıcının izinlerine göre; ses, video ve resim dosyaları satır içi olarak görünebilir.
DosyaBir dosyayı indirmek için başlığını seçin.
SCORMEğitmenler, akademik yayıncılardan veya öğretim tasarımcılarından web tabanlı içerik paketleri ekleyebilir. SCORM paketleri, yeni bir pencerede açılır ve bir not yerine geçebilir.
SesSes dosyaları satır içi olarak görünür veya yeni pencerelerde ya da sekmelerde açılır. Duraklatma, oynatma ve sesi ayarlama gibi kontrolleri kullanabilirsiniz.
Image of the icon for Microsoft Documents
Eklenmiş Bulut BelgesiKurumunuz bu özelliği kullanıyorsa eğitmenler salt okunur bir Word, Excel veya PowerPoint dosyasını kursunuza bağlayabilir. İçerik, kurs taslağınızda da görünür.
Icon for a Google Document
Google DokümanıKurumunuz bu özelliği kullanıyorsa eğitmenler, salt okunur Google dokümanlarını, e-tablolarını veya slaytlarını kursunuza bağlayabilir. İçerik, kurs taslağınızda da görünür.
Icon for Google Collaborative Document
Google Ortak Çalışma DokümanıKurumunuz bu özelliği kullanıyorsa eğitmenler, kursunuzda düzenlemek üzere sizinle ve sınıf arkadaşlarınızla Google dokümanları, e-tabloları veya slaytları paylaşabilir. İçerik, kurs taslağınızda da görünür.
GörüntüResimler satır içi olarak görünür veya yeni pencerelerde ya da sekmelerde açılır.
VideoVideo dosyaları satır içi olarak görünür veya yeni pencerelerde ya da sekmelerde açılır. Duraklatma, oynatma ve sesi ayarlama gibi kontrolleri kullanabilirsiniz.
BağlantıBir web sitesine veya kaynağa gitmek için bağlantıyı seçin.
KlasörKlasör bir içerik kapsayıcıdır. Eğitmenler "1. Hafta Ödevleri" klasörü içinde "1. Hafta Örnek Olay Çalışmaları" klasörü gibi ilgili materyalleri gruplandırmak için klasörler ve alt klasörler kullanabilirler. Klasörler, materyalleri bulmayı kolaylaştırır ve kaydırma işlemlerini azaltır.
Icon for Learning Module in Ultra
Öğrenim modülüModüller, araya giren hiçbir şey olmadan veya ekstra tıklama yapmanıza gerek kalmadan içerik ögeleri arasında gezinmenize olanak verir. Bir öğrenim modülü derse veya konsepte odaklanmanızı sağlar.

Bazı içerikleri niçin göremiyorum?

İçeriğe gelecekte bir tarihte de erişebilecekse eğitmeniniz içerik listesinde söz konusu ögenin yanında erişime sunulacağı tarihi gösterebilir. Bunu açamazsınız ancak tarihi yaklaşmakta olan çalışmaları belirten bir uyarı alırsınız.

Bir ögeye erişebilmeniz için önce diğer dersleri tamamlamanız ve belirli bir not almanız gerekebilir. Erişim kurallarını eğitmeniniz belirler ve size kuralı göstermeyi tercih edebilir. Örneğin, 80 veya daha fazla puan almanız gerekiyorsa Kurs İçeriği sayfasında içeriğin veya klasörün yanında bir kilit simgesi görürsünüz. Erişim kuralını görüntülemek için ögenin altındaki bağlantıyı seçin.

Eğitmeniniz, birden fazla erişim kuralı oluşturabilir. İçeriğe erişebilmeniz için tüm erişim kurallarını yerine getirmeniz gerekir.


Learn 中的 Ally - 学生

查看替换文件格式

您的机构控制哪些工具可用。

每个学生都有独特的学习能力和偏好。当教师提供更多无障碍访问的内容时,每个人都可以选择最适合他们的格式。如果您的机构使用 Blackboard Ally,则教师可以使用该工具帮助确保每个学生都可以访问课程内容。

教师将文件附加到课程后,Ally 基于原始文件创建替换文件格式。例如,如果原始文件是 PDF,则 Ally 将创建相同内容的音频、电子盲文和 ePub 格式。原始文件将提供这些格式,因此所有内容都集中在一个方便的位置。

创建的替换格式取决于原始文件类型。如果您未看到用于下载替换格式的选项,则表示没有为该课程启用 Ally,或者文件不是支持的内容类型。

在课程中查找文件。选择替换格式下载图标。选择最能满足您的需求的版本!选择下载将替换格式保存至您的设备。

详细了解课程内容的替换格式