İstatistiksel analiz yapmak için Learn dışındaki başka bir programda (örneğin, Microsoft Excel'de) çalışmak istiyorsanız kurslarınızdan not defterinin tamamını veya seçilen sütunlarını indirebilirsiniz. Ayrıca, başka bir uygulamayı kullanarak dışa verilen notlar üzerinde değişiklik yapabilir ve sonra bunları tekrar Learn'e yükleyebilirsiniz.

Dışa aktarılan not dosyasına şu sütunlar dâhil edilir:

 • Soyadı, ad ve kullanıcı adı
 • Öğrenci kimliği, son erişim ve kullanılabilirlik
 • Puan sütunları
 • Yoklama
 • Manuel olarak eklenen ögeler
 • Hesaplamalar
 • Genel not

Notları Not Defteri'nden indirme

Download grades icon at the top of the gradebook.
 1. Not defterinden İndir'i seçin. Notları İndir paneli açılır.
 2. Not defterinin tamamını, belirli ögeleri veya not geçmişini indirme seçeneklerinden birini seçin.
 3. İndirilen dosya için dosya türünü seçin. Veri dosyaları virgülle (CSV) veya sekmeyle ayrılan (XLS) dosyalardır.
 4. İndirme işlemi için konum seçin. Dosyayı cihazınıza kaydedebilir veya İçerik Koleksiyonu'ndan bir klasör seçebilirsiniz.
 5. Karşıdan Yükle öğesini seçin.
Download Grades with Grade History option

NOT: Anonim not vermeye, öğrenci başına iki not verene veya ekip arkadaşı incelemesine izin veren ögeleri indirilen dosyaya ekleyemezsiniz.

Not durumları

Tüm not defterini indirdiğinizde, dosyada gönderdiğiniz veya gönderilmeye hazır notlar bulunur. Hiçbir geri bildirim eklenmez. Not defterinde genel notları ayarlamışsanız genel notlar da eklenir.

Verdiğiniz notlar; not verilen her öge için not defterinde seçtiğiniz görüntülenme biçimine göre puan, harf veya yüzde olarak görünür. Sütun başlığına not gösterimi de dâhil edilir.

Example of a downloaded gradebook spreadsheet

Aşağıdaki gibi bazı ek bilgiler de sağlanır:

 • Sürüyor: Öğrenci ögeyi açmış ancak göndermemiş.
 • Puanlama Gerekiyor: Not vereceğiniz bir deneme var.
 • Not Verilmesi Gerekiyor (not): Bir not verdiniz veya gönderdiniz ve not verilmeye hazır durumda bir veya daha fazla deneme var.
 • Göndermeye Hazır mısınız? (not): Bir not verdiniz ancak göndermediniz.

Hiç not verilmiş öge oluşturmadıysanız bile not defterini indirebilirsiniz. Bir kursu tamamlarsanız artık not defterini indiremezsiniz.


Not defterine dosya yükleme

Çevrim dışı olarak üzerinde çalıştığınız bir not dosyasını karşıya yükleyebilir ve not defterinizi güncelleştirebilirsiniz. Not defterinde, Not Defterini Karşıya Yükle panelini açmak için Karşıya Yükle'yi seçin. Doğru biçimlendirilmiş bir dosyayı karşıya yüklemek için not defterini indirin. Ardından, karşıya yüklemek istediğiniz verileri içeren dosyayı düzenleyin.

İndirilen dosyada, yeni bir not eklemek istediğiniz hücreleri temizlediğinizden emin olun. Örneğin, bir notla birlikte "Gönderilmeye Hazır" ifadesi görünüyorsa metni ve notu silin.

Upload gradebook panel

Bir dosyayı bilgisayarınızdan sürükleyip karşıya yükleme panelinin "etkin nokta" bölümüne bırakabilirsiniz. Dosyalarınıza gözatabilir veya İçerik Koleksiyonu'nda depoladığınız bir dosyayı kullanabilirsiniz.

Panelde, karşıya yüklemek istediğiniz dosyada değiştirdiğiniz sütunların listesini inceleyebilirsiniz. Karşıya yükleme işlemine dâhil edilmeyecek verilerin onay kutularının işaretlerini kaldırın.

Upload select items to the gradebook

Tablo görünümünde, not değişikliği olan sütunlar birkaç saniye süreyle vurgulu görünerek değişikliklerin yapıldığı yer gösterilir.

Dosyada eklediğiniz notlar veya gönderilmemiş notlarda yaptığınız değişiklikler not defterinizde geçersiz kılma işlemleri olarak görünür. Öğrenci liste görünümünde, gerekirse bir öğrencinin gönderimini açıp Geçersiz Kılmayı Geri Al'ı seçebilirsiniz. Dosyada gönderilmiş bir notu değiştirirseniz notu tekrar göndermeniz gerekir.

Not verilen gönderimleri içeren bir CSV dosyasını Ultra'ya yüklediğinizde, şu HTML etiketleri şu anda desteklenmediğinden Öğrenciye geri bildirim sütunundan kaldırılır: <b>, <i>, <u> ve <s>. Alternatif olarak, BbML etiketlerini kullanabilirsiniz.

Bir kursu tamamladıktan sonra not defterine dosya yükleyemezsiniz.

Dosya biçimi kuralları

Dosyayı yalnızca virgülle ayrılmış (CSV) veya sekmeyle ayrılmış (XLS) biçimde dışa aktarabilirsiniz. Anımsatıcı: Doğru biçimlendirilmiş bir dosyayı karşıya yüklemek için not defterini indirin. Ardından, karşıya yüklemek istediğiniz verileri içeren dosyayı düzenleyin.

Dış verileri not defteri verileriyle eşitlemek için, not defterindeki her öğrenci ve her sütun için benzersiz tanımlayıcılar gereklidir. Her öğrenci için kullanılan benzersiz tanımlayıcı, öğrencinin kullanıcı adıdır. Her sütuna ait benzersiz tanımlayıcı, bir sütun kimliği numarasıdır. Sütun Kimliği numaraları, sistem tarafından üretilmekte olup bu numaralar değiştirilmemeli veya silinmemelidir.

Not defterinde yeni bir sütun oluşturmak için karşıya yüklediğiniz dosyada sütun kimlik numarası olmadan bir sütun ekleyebilirsiniz. Ancak sütunun tanınması ve karşıya yüklenebilmesi için en az bir öğrencinin notunu eklemeniz gerekir. Sistem bir sütun kimlik numarası ekler. Puan toplamını eklemek için sütunu not defterinde göründükten sonra düzenleyebilirsiniz.

Hataları görüntüleme

Bir dosya karşıya yüklendikten sonra, not defterini olumsuz etkileyecek değişiklikler yaptıysanız hataların listesi görünür. Ayrıca geçersiz kullanıcı adları da size bildirilecektir. Daha fazla bilgi edinmek için Hata Ayrıntılarını Görüntüle'yi seçin.

Example of upload gradebook errors

Notları sildiğiniz yerlere ilişkin bazı hatalar için, bir sonucu seçmeniz gerekir.

Örnekler:

Deneme içeren bazı notları silmek üzeresiniz. Bir sonucu seçin:

 • Notu koru
 • Tüm denemeler "gönderildi, ancak not verilmedi" olarak görünür

Deneme içeren bazı geçersiz kılma notlarını silmek üzeresiniz. Bir sonucu seçin:

 • Deneme notlarını kullan
 • Tüm denemeler "gönderildi, ancak not verilmedi" olarak görünür

Bazı hata türlerinde, hatalı olan bir kısım verinin istenmeyen etkilere yol açabileceğine dair bir uyarı alsanız da karşıya yükleme yapmaya devam edebilirsiniz.

Upload gradebook override notice

Not geçmişini indirme

Eğitmenler ve yöneticiler, kurstaki notlar üzerinde yapılan değişikliklere ilişkin bir kayda ihtiyaç duyar. Bu kayıtlar, öğrencilerin sorularına ve not verme konusunda karşılaşılan sorunlara hızla yanıt verebilmek için önemlidir.

Ultra kursundan not geçmişini indirin.

Download Grades with Grade History option