İletiler

Eğitmenlerinize, diğer sınıf arkadaşlarınıza ve grup üyelerinize ileti gönderebilirsiniz. İleti faaliyetleri sistem sınırları içinde saklanır. Bu nedenle, e-posta adreslerinin yanlış ya da eski olabileceğinden kaygılanmanıza gerek yoktur. Kurumunuz, Learn'deki ileti seçeneklerinizi kontrol eder ve yapabileceklerinize kısıtlama getirebilir veya iletileri tamamen devre dışı bırakabilir. Bazı kurumlar, eğitmenlerin iletiler için kurs seviyesinde kontroller ayarlamasına izin verir.

Bu sayfadaki konular şunları içerir:

Tüm kurslar için iletileri

Temel gezintide İletiler'i seçin.

Image of the base navigation of Learn, with the Messages page highlighted and several course cards to the right, each showing a number of unread messages

Hiçbir şeyi kaçırmayın. Hem Orijinal hem Ultra kursları kullanıyorsanız bu sayfadan her ikisinin iletilerine de erişebilirsiniz. Okunmamış iletiler, kırmızı daire içindeki bir sayı ile gösterilir ve üstte görünür.

Çeşitli zamanlara ait iletilere erişin. Mevcut, eski ve gelecekteki kurslara ilişkin iletileri görüntüleyebilirsiniz. Başka bir zaman dilimine gitmek için okları kullanın.

Paylaşmaya hazır mısınız? Kurumunuz izin veriyorsa bir kişiye, birden fazla kişiye, bir gruba veya bir sınıfa ileti göndermek için Kurslar sayfasında kursunuzun yanında bulunan Yeni İleti simgesini seçin. Ultra Kurs Görünümü'nde, yazmaya başladığınızda alıcı adları da görünmeye başlar. Orijinal Kurs Görünümü'nde, Kime ögesini seçin. Tüm kurs üyelerinin listesi görüntülenir. İlk kutuda alıcıları seçin ve bunları Alıcılar kutusuna taşımak için sağa bakan oku tıklatın.


Yeni ileti uyarıları

Yeni iletiler, genel iletiler sayfasında görünür.

Eğitmeniniz, bir kurs iletisinin kopyasını e-posta kutunuza göndermeyi seçebilir. Kurs iletisinin e-posta kopyasını yalnızca profilinizde geçerli bir e-posa adresi belirtmiş olmanız durumunda alırsınız, bu nedenle profilinizi her zaman güncel tutun.


Okunmamış ileti bildirimleri

Ayırt edilebilir bir sayı ifadesi, alınan yeni iletileri vurgular. Temel gezintideki İletiler sayfasını seçtiğinizde, kırmızı renkli sayı ifadesi dikkati dağıtmaması için kırmızı renkli bir kutucuk simgesine dönüşür. Bu sayfadan ayrıldığınızda, sistem, artık yeniden okunmamış ileti sayısını gösterir. Okunmamış iletileri olan kurslar, İletiler sayfasındaki listenin ilk sıralarında görünür.

Kurs içindeki iletiler

Bir kursta, gezinti çubuğundan İletiler sayfasını seçin. Sahip olduğunuz okunmamış iletilerin sayısı kırmızı bir daire içinde gösterilir. Tüm kurs iletileriniz ve yanıtlarınız, İletiler sayfasında bulunur. Tüm listeye kolayca gözatabilir ve bir iletiyi açarak tüm yanıtları okuyabilirsiniz.

Okunmamış iletileriniz listenin ilk sıralarında görünür ve gönderenin adının yanında kırmızı bir daire bulunur. Her iletide gönderen kişinin profil resmi görüntülenir. Gönderen kişinin adının altından, kaç katılımcının eklendiğini veya iletinin tüm sınıfa gönderilip gönderilmediğini görebilirsiniz.

Image of the Messages page within a course, with a closeup of a message thread

A. İleti gönderin. Kurumunuz izin veriyorsa ileti göndermek için Yeni İleti düğmesini seçin. Bir kişiye, birden fazla kişiye, bir gruba veya tüm sınıfa gönderin.

B. Sayfa başına kaç ileti göreceğinizi seçin. Çok sayıda iletiniz varsa sayfa başına görüntülenecek ileti sayısını artırabilirsiniz.

C. İleti silin. İleti silmek için Sil düğmesini kullanın. Daha sonra gelen yanıtları almaya devam edeceksiniz. Bir iletinin içindeki yanıtları düzenleyemez veya silemezsiniz.

D. Başka bir iletiye gidin. İletiler tüm yanıtlarla birlikte bir panelde açılır. Listede yer alan bir önceki veya bir sonraki iletiyi görüntülemek için üstteki Önceki İletileri Görüntüle ve Sonraki İleti düğmelerini kullanın.

E. Daha fazla kişi ekleyin. Kurumunuz izin veriyorsa ileti oluştururken veya iletilere yanıt verirken ileti tüm sınıfa gönderilmediği takdirde başka kişileri de eklemek için Katılımcı Ekle düğmesini seçin. Orijinal alıcılar, sonraki iletide yeni kişileri veya tüm sınıfı eklediğinizi belirten bir not görür. Yeni alıcılar, iletiyi eklendikleri noktadan itibaren görür.

F. Bir sohbeti takip edin. İletiler, ileti dizileri şeklindedir. İleti içindeki herhangi bir yeri seçtiğinizde, ilgili iletinin paneli o yazışma içinde gönderilen ve alınan her iletiyi görüntüler. Kursunuzun İletiler sayfasında, dizi içerisinde en son alınan ileti görüntülenir. Kendi iletileriniz, adınızın yanında görünen (Siz) ifadesi ile belirtilir.

İleti gönderme

Kurumunuz izin veriyorsa İletiler sayfasında Yeni İleti düğmesini seçtiğinizde Yeni İleti paneli açılır.

Salt okunur iletiler hakkında daha fazla bilgi

Overview of a new message, with an expansion of the Recipient field

Alıcı eklemek için yazmaya başlayın. Siz yazarken eşleşen alıcıların adları bir menüde görünmeye başlar, böylece alıcıları kolayca seçebilirsiniz. İstediğiniz kadar ad ekleyebilir veya iletinizi tüm sınıfa gönderebilirsiniz.

En başa en önemli bilgileri yazın. İletilerin başlığı yoktur. Alıcılar, neyi okuyacaklarını seçtikleri için iletinizin ilk kısmını dikkate alırlar.

Seçenekler menüsünü görüntülemek için düzenleyicide artı simgesini seçin. Dosya ekleme seçeneğini bulun. Düzenleyici araç çubuğuna klavyenizden erişmek için ALT + F10 tuşlarına basın. Mac kullanıyorsanız Fn + ALT + F10 tuşlarına basın. Madde işaretli liste gibi seçenek belirlemek için ok tuşlarını kullanın.

E-posta kopyası gönderin. Bir kurs iletisinin kopyasını e-posta olarak gönderebilirsiniz. Gelen kutularına iletinin bir kopyası gönderildiğinde kurs üyelerinin kurs iletilerini görme, okuma ve gerekeni yapma ihtimalleri artar. E-posta kopyaları, yalnızca Learn profilinde geçerli e-posta adresleri olması durumunda alıcılara teslim edilir. Bu seçeneği belirlediğinizde iletinin tüm alıcıları bir e-posta kopyası alır. Alıcılar, iletinizi kendi gelen e-posta kutularında görüntüleyebilirler ancak e-posta yoluyla yanıtlayamazlar.

Stil ekleyin ve ek gönderin. Metin kutusu, iletilerinizdeki metnin görünümünü ayarlamanıza olanak tanır. Kurumunuz bu seçeneği etkinleştirdiyse iletinize dosya eklemeyi veya başka bir medyanın bağlantısını yerleştirmeyi de seçebilirsiniz.

Salt okunur iletiler

Kurumunuz, öğrencilerin kurslarındaki iletilere yanıt vermesine veya ileti oluşturmasına izin vermemeyi tercih edebilir. Eğitmenleriniz bu ayarı kontrol etmez.

Yalnızca eğitmenler ve öğretim asistanları gibi diğer rollerin gönderdiği iletileri okumanıza izin veriliyor olabilir. Aldığınız iletileri yönlendirmenize de izin verilmez.

Salt okunur durumunda, genel İletiler sayfanızdan ve Ultra kursu İletiler sayfanızdan ileti eklemek için kullanılan artı işareti kaldırılır.

Bir Ultra kursu iletisini görüntülediğinizde Yanıtla kutusunda şu şekilde bir ifade görürsünüz: Bu ileti için yanıt verme özelliği devre dışı bırakılmıştır.

Image of a message from an instructor that says "Replying is disabled for this message" in the text box

İletiler hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.

Video: Blackboard Learn'de İletiler, kurs iletilerini nasıl görüntüleyeceğinizi ve göndereceğinizi gösterir.