Teste girme ile ilgili ipuçları

Eğitmenler, kurs içeriği ve amaçlarıyla ilgili bilginizi değerlendirmek için testleri kullanır. Eğitmeniniz, testteki her soru için bir puan belirler. Testinizi not verilmesi için gönderdiğinizde, sonuçlar kaydedilir. Eğitmeniniz not verme işlemini bitirdiğinde notlarınızı görebilirsiniz.

Testinize mümkün olduğunca erken başlayın. Eğitmeniniz testiniz için üç gün planlarsa birinci gün erkenden sınava girmeyi düşünün. Bu şekilde, bir sorununuz olursa teknik destek veya eğitmeninizle irtibata geçmek için zamanınız olacaktır.

Tüm yönergeleri okuyun. Testinize girmede veya test sorularını anlamada herhangi bir sorununuz olursa hemen eğitmeninizle irtibata geçin.

İnternet bağlantınızı kontrol edin.

 • Genellikle kablolu bağlantı bir kablosuz bağlantıdan daha güvenilirdir.
 • Teste mobil veri bağlantısıyla girecekseniz önceden eğitmeninize ve kurumunuza danışın. Çoğu kurum mobil veri bağlantısı kullanmanızı önermez.

Bir teste girerken sayfayı yenilemeyin, pencereyi kapatmayın veya tarayıcının geri düğmesini tıklatmayın. Bir test sırasında sorun yaşarsanız hemen eğitmeninizle iletişime geçin.


Testlere nereden erişebilirim?

Testlere, kurslarınızın içindeki ve dışındaki birden fazla alandan erişebilirsiniz. Örneğin; testlere etkinlik akışından veya eğitmeniniz son tarihler eklediyse takvimden erişebilirsiniz.

Test notification in a student's activity stream.

Bir testin son tarihi geçmişse etkinlik akışının Önemli bölümünde uyarılırsınız.

Gecikmeli çalışmayla ilgili daha fazla bilgi

Testlerinizi ayrıca Kurs İçeriği sayfasında da bulabilirsiniz. Eğitmeniniz testleri klasörler ve öğrenim modülleri olarak da düzenleyebilir. Ölçme sınavları şu anda Ultra Kurs Görünümü'nde desteklenmemektedir.

Eğitmeniniz, gruplar oluşturabilir veya grup testleri için kendi kendinize kaydolmanızı isteyebilir. Grup değerlendirmelerinin nasıl çalıştığı konusunda bildi edinmek için grup ödevleri konusuna bakabilirsiniz.

Students can take a test by clicking on this icon.

Bir testi seçtiğinizde Ayrıntılar ve Bilgiler paneli görünür. Burada; son tarihi, izin verilen deneme sayısını, varsa uygulanan süre sınırını, olası hedefleri ve not vermek için kullanılan dereceli puanlama anahtarını görürsünüz. Son tarihin geçip geçmediğini ve geciken veya gecikecek gönderimlerinizin olup olmadığını kontrol edin.

Erişim Kodu

Eğitmeniniz 6 haneli bir erişim kodu girilmesini zorunlu tutabilir. Erişim kodlarını eğitmenler yayımlar ancak dağıtımını gözetmen gibi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir. Kodu yazdıktan sonra testi açabilirsiniz. Kodu, kaydettiğiniz bir testi devam ettirmek için kullanabilirsiniz. Notlarınızı ve eğitmeniniz tarafından gönderilen geri bildirimi görmek için koda ihtiyacınız yoktur. Denemeler arasında eğitmeniniz kodu değiştirirse kodu yeniden istemeniz gerekir.

Test setting panel open focused on the assessment security section

Ayrıca, eğitmenininiz testi LockDown Browser ile güvenceye alabilir. LockDown Browser'ın başlatılması için doğru erişim kodunu girmeniz gerekir.

Gözetmenli testler

Gözetmenli testler, gözetim hizmetleri sağlayan araçlarla yapılır. Eğitmeniniz bir teste gözetmen hizmeti ekleyebilir. Bu, erişim kodu eklemekten farklıdır. Gözetmenlik hizmeti, sisteminizin gerekli kurulumu çalıştırdığından emin olmak için bir doğrulama kontrolü gerektirebilir. Kurs taslağınızda başlığı görüntülediğinizde bir testin gözetmenli olup olmadığını görebilirsiniz.

This is how a proctored exam looks like.

Testiniz süreli bir test mi? Merak etmeyin. Testlerdeki zamanlayıcı, siz gözetmenlik doğrulama kontrolünü tamamlayana kadar çalışmaya başlamaz. Dolayısıyla süreli ve gözetimli bir testse test için ayrılan sürenin tamamı size verilir.

Assessment security message telling students they must meet the proctor requirements for their test to start.

Başlamaya hazır mısınız?

Herhangi bir süre sınırı yoksa testi görebilirsiniz ancak göndermek zorunda değilsiniz. Değerlendirmeyi görüntüle seçeneğini tıklatarak testi görüntüleyebilir veya çalışma ekleyebilirsiniz. Göndermeye hazır değil misiniz? Panelden Kaydet ve Kapat'ı seçin. Teste daha önce başlamışsanız çalışmalarınız kaydedilmiştir. Çalışmaya devam etmek için Değerlendirmeyi görüntüle seçeneğini tıklatın.

Eğitmeniniz süre sınırı belirlediyse bu süre, diğer test ayrıntılarıyla birlikte Kurs İçeriği sayfasında görünür. Süre sınırını ayrıca testin Ayrıntılar ve Bilgiler panelinde ve çalışırken testin içinde de görürsünüz. Değerlendirmeyi Görüntüle yerine Denemeye Başla'yı görürsünüz. Denemeye başla ögesini seçtiğinizde, teste erişebilmeniz için süreölçeri başlatmanızı gerektiren bir açılır pencere görünür. Başlamaya hazır değilseniz İptal'i seçin. Teste başlamanızın ardından, süre dolduğunda test otomatik olarak gönderilir.

Eğitmeniniz Geç Gönderimleri Engelle seçeneğini etkinleştirdiyse son tarih geldiğinde test otomatik olarak gönderilir.

Süre sınırları hakkında daha fazla bilgi

Değerlendirmeler sırasında odaklanmanıza yardımcı olması için süreli testlerde süreölçeri gizlemeyi seçebilirsiniz. Ne kadar zamanınız kaldığını bilmeniz gerektiğinde, süreölçerin yanındaki Görüntüle simgesini seçin.

New timer with visibility control for students when answering tests with time limit

 

Hidden timer with visibility controls for students, when answering tests with time limit

Kalan süre bildirimleri. Süreli bir değerlendirmeye girdiğinizde, çalışmanızı göndermek için ne kadar süreniz kaldığını belirten bildirimler alırsınız. Bildirimler, eğitmeninizin değerlendirme için ne kadar süre tanıdığına bağlıdır:

 • 10 dakikadan 1 saate kadar: Sürenin %10'u kaldığında tek bir hatırlatma alırsınız. Örneğin; süre sınırı on dakika olan bir değerlendirme için bildirim süre bitimine bir dakika kala görünür.
 • 1 saat veya daha uzun: Sürenin bitimine toplamın %50'si kadar süre kaldığında bir bildirim, %10'u kadar süre kaldığında ikinci bir bildirim alırsınız. Örneğin; süre sınırı bir saat olan bir değerlendirme için bildirimler, süre bitimine 30 dakika kala ve 6 dakika kala görünür.

Kalan süre bildirimlerini şu durumlarda göremezsiniz:

 • Değerlendirmenizin süresi 10 dakikanın altındaysa.
 • Sınırsız süre verilen özel durumu olan bir öğrenciyseniz.
Example notification of time remaining

Gecikmeli çalışma

Bir testi, son tarihi geçtikten sonra açarsanız gönderiminizin "geç" olarak işaretleneceğini belirten bir uyarı alırsınız. Uyarıyı, Ayrıntılar ve Bilgiler panelinde ve test sayfasında görebilirsiniz. Ayrıntılar ve Bilgiler panelinde, gecikmiş veya gecikecek gönderimlerinizin olup olmadığını da görebilirsiniz.

Test sayfasında, hangi gönderimi geç yaptığınızı da görebilirsiniz.

Eğitmeniniz tarafından ayarlandıysa süresi dolmuş ama gönderilmemiş çalışma için sıfır görebilirsiniz. Notunuzu güncelleştirmek için yine de denemeler gönderebilirsiniz. Geç gönderilen çalışmaların ceza notunu eğitmeniniz belirler.

Süresi geçmiş çalışmaya atanan sıfırlarla ilgili daha fazla bilgi

Birden fazla denemenin notları ile ilgili daha fazla bilgi


Teste girme

Ayrıntıları görüntüleyin. Son tarih, maksimum puanlar ve süre sınırı gibi, testi tamamlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağdaki panelde görebilirsiniz. Kaç sorunuzun kaldığını kısa sınavın üst kısmında görürsünüz.

Testlere girerken uygulayabileceğiniz genel stratejiler konusunda size yardımcı olması için sayfanın altındaki Soru Filtresi menüsünü kullanın. Bu menüyü kullanarak:  

 • Zor olanları atlayıp ilk önce bildiğiniz soruları yapabilirsiniz.
 • Yanıtlanmış ve yanıtlanmamış sorular arasında kolayca gezinebilirsiniz.
 • Kompozisyon sorularını hızla görüntüleyin.
 • Varsa ekstra kredili soruları görüntüleyin.

Yanıtlarınızı yazın veya seçin. Metni biçimlendirmek, görüntü ve dosya eklemek için düzenleyicideki seçenekleri kullanabilirsiniz. Düzenleyiciyi küçük bir ekranda görüntülüyorsanız seçenekler menüsünü görmek için artı simgesini seçin.

Düzenleyici araç çubuğuna klavyenizden erişmek için ALT + F10 tuşlarına basın. Mac kullanıyorsanız Fn + ALT + F10 tuşlarına basın. Numaralandırılmış liste gibi bir seçeneği belirlemek için ok tuşlarını kullanın.

Yanıtınızı eklemenizin ardından yanıtlarınız, iki saniye sonra otomatik olarak kaydedilir. Deneme sorusu yanıtları, yazmanız devam ederken her 10 saniyede bir, yazmayı bıraktığınızda ise 2 saniye sonra tekrar kaydedilir. Bir yanıt otomatik olarak her kaydedildiğinde, değerlendirmenin alt kısmında "Son kaydedilme zamanı" bildirimini görürsünüz.

Last saved time stamp for auto save capability of the content editor

İnternet bağlantınız kesilirse bağlantı kesildi uyarısı alırsınız. Sayfayı yenilemeyin veya tarayıcınızın geri düğmesini kullanmayın; internete bağlı olup olmadığınızı kontrol edin.

Connection lost warning

Uyarı, 20 saniye sonra kaybolur. Bağlantınız bu süre zarfında yeniden kurulmadıysa çalışmanızdaki son değişikliklerin kaydedilmediğini bildiren başka bir uyarı alırsınız.

Connection lost and progress not saved warning

Bağlantınız yeniden kurulduğunda çalışmanız otomatik olarak kaydedilir ve size bildirim gönderilir.

Connection restored and progress saved alert

Otomatik kaydetme, tarayıcınızın Geri Al eyleminden bağımsızdır. Geri Al eylemini kullandığınızda, içerikler tarayıcı ayarlarınıza göre değişir. Geri Al eylemi sonucunda yapılan tüm değişiklikler, otomatik olarak kaydedilir.

Dosyaları görüntüleyin. Eğitmeniniz, bir testi tamamlamanız için gereken dosyaları ekleyebilir.

Eklenen dosyaları görüntüleme hakkında daha fazla bilgi

Görüşmeye ekleme. Eğitmeniniz sohbetleri etkinleştirmişse konuşma Sınıf konuşması aç simgesini seçin. Test sohbetine, eğitmeniniz de dâhil olmak üzere herkes katkıda bulunabilir.

Konuşmalar hakkında daha fazla bilgi

İlave içerik ekleyin. Testin sonuna yanıtlarınızı destekleyen metin ve dosyalar ekleyebilir veya eğitmeniniz için yorum bırakabilirsiniz. Eğitmeniniz ek içerik ekleme özelliğini devreden çıkarabilir. Dosya eklemeye karar verirseniz ve bir süre sınırı varsa süreölçer sona ermeden önce karşıya yükleme işleminin tamamlandığına emin olun. Yüklenmesi tamamlanmayan dosyaların gönderiminize dâhil edilmeyeceğini unutmayın.

İlave içerik ekleme hakkında daha fazla bilgi

Henüz göndermeye hazır değil misiniz? Çalışmanızı kaydetmek ve daha sonra devam etmek için Kaydet ve Kapat'ı seçin. Yanıtlarınız sayfada kaydedilir. Geri döndüğünüzde, çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak eğitmeniniz bir süre sınırı eklediyse o süre dolduğunda test otomatik olarak gönderilir.

Testinizi gönderme Bitti mi? Eğitmeninizin çalışmanıza not vermesine hazır olduğunuzda, Gönder'i seçin.

Yanıtlanmamış sorular içeren bir testi göndermeye çalışırsanız yanıtlanmamış soruların sayısını gösteren bir uyarı görüntülenir. Testi göndermeye veya çalışmaya devam etmeye karar verebilirsiniz.

Warning for students to let them know when a question in a test hasn't been answered before submission


Tüm sorulara otomatik olarak not veriliyorsa çalışmanızı gönderdikten sonra puanınızı hemen görebilirsiniz. Çalışmanızı gönderdiğinizde, gönderiminizi yaptığınız tarihi ve saati gösteren bir panel görünür.

Saklamak üzere benzersiz gönderim onay numarasını kopyalayın ve kaydedin. Bu onay, değerlendirmenin sisteme başarıyla gönderildiğini teyit eder.

Gönderiminize bir eğitmen tarafından not verilmesi gerekiyorsa gönderiminiz Not verilmedi olarak etiketlenir. Gönderiminizi incelemek için Ayrıntılar ve Bilgiler panelinin Not Verme bölümünde herhangi bir yeri seçin.

Eğitmeniniz, birden fazla denemeye izin verdiyse ve siz de bir denemeyi son tarih geçtikten sonra gönderdiyseniz deneme "geç" olarak işaretlenir. Son tarihten önce gönderdiğiniz denemeler, "geç" olarak işaretlenmez.

Eğitmeniniz yalnızca bir deneme yapmaya izin vermişse çalışmanızı gönderdikten sonra düzenleyemezsiniz.

İlave içerik ekleme

Düzenleyiciyi açmak için bir testin sonunda İçerik Ekle'yi seçin. Yanıtlarınızı destekleyen metin ve dosyalar ekleyebilirsiniz. Eğitmeniniz, kaynakların yer aldığı bir dosya göndermenizi isteyebilir. Test hakkındaki yorumlarınızı da ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz içeriği yalnızca eğitmeniniz görüntüleyebilir.

Metni biçimlendirmek, görüntü ve dosya eklemek için düzenleyicideki seçenekleri kullanabilirsiniz. Küçük ekranlarda, seçenekleri içeren menüyü görüntülemek için artı düğmesini seçmeniz gerekebilir. Seçenekler bazen eşlik eden metinleri olmadan simgeler yoluyla gösterilir. Ne işe yaradığını görmek için imleci simgenin üzerine getirin.

Örneğin, ataç simgesiyle gösterilen Yerel Dosya Ekle/Düzenle'yi seçin. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı arayın. Dosyayı karşıya yükleme işleminin ilerleyişini gösteren bir durum penceresi açılır.

Düzenleyicideki seçenekler hakkında daha fazla bilgi için "Dosya, Görüntü, Video ve Ses Ekleme" konusuna bakın.

Bulut Depolama Alanından Ekleme: OneDrive® ve Google Drive™ gibi dosyalarınızı sakladığınız birçok web uygulamasına hızlıca bağlanabilirsiniz. Eklediğiniz dosyalar, orijinal dosyaların kopyalarıdır. Bulut depolama alanındaki bir dosyada değişiklik yaparsanız kursunuza yeni bir kopya yüklemeniz gerekir. Tarayıcınız izin veriyorsa bulut depolama alanından eklediğiniz medya dosyaları satır içi olarak görünür.

Düzenleyicide kelime sayımı

Deneme soruları ve ek içerik alanı için düzenleyicide metin yazarken sözcük sayısı düzenleyicinin altında görünür. Metni kaydettiğinizde sözcük sayısı artık görünmez.

Aşağıdaki ögeler sözcük sayısına dahildir:

 • Bireysel kelimeler
 • Web bağlantıları
 • Madde işaretli veya numaralandırılmış listelerdeki metinler (ancak madde işaretleri veya sayılar dâhil edilmez)
 • Başka bir sözcüğün parçası olmayan üst simge ve alt simge metinleri

Aşağıdaki ögeler ve biçimlendirme ögeleri sözcük sayısını etkilemez:

 • Resimler, videolar ve dosya ekleri
 • Matematik formülleri
 • Boş alanlar ve çizgiler
 • Alternatif metin

Sözcükleri veya sayıları birleştirmek için noktalama işaretleri kullandığınızda, sözcük sayısı değişir. Örneğin, "Sen olmadan...gittik" cümlesi iki sözcük sayılır. Noktalama işaretlerinin iki tarafındaki sözcükler veya sayılar tek sözcük sayılır.

İçeriğinizi düzenleme

İçerik ekledikten sonra,değişiklik yapmak veya daha fazla içerik eklemek için menüyü açın ve Düzenle'yi seçin.

Eklediğiniz dosyaların ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Düzenleyicide bir dosya seçin ve ardından düzenleyici seçenekleri satırında Eki Düzenle simgesini seçin. Açılan ekranda Görünen Ad ve Alternatif Metin ekleyebilirsiniz. Alternatif metin, ekran okuyucu kullanan veya internet sayfalarını "görüntüler devre dışıyken" ziyaret eden kullanıcılar için, sayfadaki görüntüleri açıklar.

Düzenleyicide dosyayı bir bağlantı olarak mı yoksa daha önce eklediğiniz diğer içeriklerle birlikte satır içi olarak görünecek şekilde doğrudan mı ekleyeceğinizi de seçebilirsiniz.

Metin ve dosyalarınızı yeniden sıralama

Taşı simgesine erişmek için işaretçiyi bir metin bloğunun veya dosyanın üzerine getirin. Metin bloğunu veya dosyayı yeni bir konuma taşımak için üzerine basıp sürükleyin.

Bir ögeyi taşımak için klavyenizi de kullanabilirsiniz.

 1. Sekme tuşuna basarak bir ögenin Taşı simgesine gelin.
 2. Taşıma modunu etkinleştirmek için Enter tuşuna basın.
 3. Ok tuşlarını kullanarak bir konum seçin.
 4. Ögeyi yeni konuma bırakmak için Enter tuşuna basın.

Eklenen dosyaları görüntüleme

Eğitmeniniz, testi tamamlamanız için okumanız veya kullanmanız gereken dosyalar ekleyebilir. Bir dosyanın nasıl görüneceğini (örneğin satır içi olarak mı yoksa ek olarak mı) eğitmeniniz belirler.

Satır içi olarak görünen video ve ses dosyalarını yeni bir pencerede açmak için bunların başlığını seçin. Oynatma, duraklatma ve ses kontrolü işlevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Video dosyalarında videoyu tam ekran görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca dosyayı indirebilirsiniz.

Ek olarak görünen medya dosyaları için menüyü açın. Resimleri, Word belgelerini, PDF'leri veya slayt sunumlarını bilgisayarınıza indirmek için Orijinal Dosyayı İndir'i seçin. Dosyayı (örneğin, bir resim) kurs sayfasında açmak için Dosyayı Ön İzle'yi seçin.

Satır içi olarak görünen resim dosyalarında, bir resmi seçerek ayrı biçimde görüntüleyebilirsiniz.


Dereceli puanlama anahtarını görüntüleme

Eğitmeniniz bir teste not vermek için bir dereceli puanlama anahtarı eklemişse dereceli puanlama anahtarını testi açmadan önce ve denemenize başladıktan sonra görüntüleyebilirsiniz. Dereceli puanlama anahtarını görüntülemek için Bu ögeye dereceli puanlama anahtarıyla birlikte not verilmiştir seçeneğini seçin.

This is how students view a rubric before they open a gradable item or after they start the attempt.

İsterseniz dereceli puanlama anahtarını test talimatlarının yanında görüntüleyebilirsiniz. Başarı düzeylerini görüntülemek ve not verilen çalışmaların gereksinimlerini karşılamak için çalışmanızı planlamak üzere dereceli puanlama anahtarı ölçütlerini genişletebilirsiniz.


Süreli testler

Eğitmeniniz, testi göndermeniz için gereken süreyi sınırlayabilir. Süre sınırınız varsa bu süre sınırı, Kurs İçeriği sayfasında diğer test ayrıntılarının yanında görünür. Süre sınırını ayrıca testin Ayrıntılar ve Bilgiler panelinde ve çalıştığınız sırada testin içinde de görebilirsiniz. Ekranın sol üst köşesinde, kalan süreyi dakika cinsinden ve son dakika içinde de saniye cinsinden size bildiren bir geri sayım sayacı bulacaksınız.

Missing item de mídia.

Denemeye başla ögesini seçtiğinizde, teste erişebilmeniz için süreölçeri başlatmanızı gerektiren bir açılır pencere görünür. Başlamaya hazır değilseniz İptal'i seçin.

Denemeyi başlat yerine Değerlendirmeyi görüntüle seçeneğini görüyorsanız teste süre sınırı koyulmamıştır. Süre sınırı olmayan bir testi açtıktan sonra göndermeniz gerekmez.

Start the timer pop-up window with options to cancel timer or start timer.

Eğitmeniniz birden fazla denemeye izin verdiyse süre sınırı, her bir deneme için ayrı işler.

Testte aktif şekilde çalışıyor olsanız da olmasanız da zamanlayıcı çalışmaya devam eder. Bir taslak kaydeder veya test penceresinden çıkarsanız geri sayım devam eder ve süre dolduğunda çalışmanız kaydedilip gönderilir. Teste daha sonra tekrar dönmek üzere Kaydet ve Kapat'ı seçerseniz süreölçerin çalışmaya devam edeceği size hatırlatılır.

Süreölçer, pencerenin üstünde görünür ve kalan süreyi belirtir. Süre dolduğunda çalışmanız otomatik olarak kaydedilip gönderilir.

Students can see a test's time limit and the time remaining for the test to end.

Anonim olarak not verilen testler

Bir testi açtığınızda, gönderiminiz anonim olarak not verilmek üzere ayarlanmışsa bu durum size bildirilir:

Bu değerlendirmeye anonim olarak not verilecektir. Adınız gibi kişisel bilgileri eklemeyin.

Eğitmeniniz not verirken adınızı görmez. Eğitmeniniz önyargıyı önlemek için anonim olarak not vermeyi seçebilir. Eğitmeniniz, grup testleri için anonim olarak not vermeyi etkinleştiremez.

Gönderiminize kim olduğunuzu belirten hiçbir bilgi eklememeniz gerekir. Karşıya yüklediğiniz dosyalara adınızı yazmayın veya eklediğiniz herhangi bir metinde adınızı kullanmayın.

Notlar sayfanızda anonim olarak not vermeye ilişkin herhangi bir açıklama görmezsiniz. Eğitmeniniz notları yayımlayana kadar Not sütununda Not verilmedi ifadesini görürsünüz. Eğitmeniniz birden çok denemeye izin verdiyse gönderdiğiniz her deneme için de Not verilmedi ifadesini görürsünüz.

The Submission page from the Student's view is open with two attempts on screen. One of it has a "Not graded" message and the other one has a "100/100" grade.

Respondus LockDown Browser

Aluno – Avaliação segura

Seu instrutor pode entregar exercícios e testes de maneira segura. As avaliações seguras ajudam a promover integridade e honestidade acadêmica nos envios dos alunos. Sua instituição pode usar ferramentas Respondus para administrar as avaliações seguras.

Sobre o Respondus

O Respondus LockDown Browser evita que você acesse outros materiais, inclusive navegadores da internet ou outro software enquanto a avaliação estiver aberta. Você não pode consultar informações externas nem copiar conteúdos dessas fontes enquanto faz a avaliação. Na janela do LockDown Browser, a avaliação será exibida assim como qualquer outra avaliação do Ultra.

O Monitor Respondus usa sua webcam para evitar que você acesse conteúdos físicos durante a avaliação. Seu instrutor também pode exigir que você ative a webcam ou mostre seu código de identificação para verificar se você é quem diz ser.

Visite a base de conhecimentos do Respondus para obter ajuda

O que não posso fazer durante uma avaliação segura?

Caso seu instrutor configure a segurança da avaliação, você não poderá:

 • Abrir a avaliação em uma janela de um navegador padrão
 • Abrir outros programas ou janelas do navegador
 • Visitar outros sites
 • Copiar e colar
 • Impresso
 • Adicionar arquivos, links ou vídeos ao conteúdo do seu envio
 • Usar determinados atalhos do teclado
 • Usar seu telefone para enviar tentativas

  Seu instrutor pode permitir que você use o aplicativo Respondus para iPad. Caso contrário, é preciso enviar uma avaliação segura por meio do software para desktop.

Faça o download das ferramentas

Você precisa ter o Respondus LockDown Browser instalado no seu computador para abrir uma avaliação segura no Blackboard Learn. Se você não tiver feito o download das ferramentas e tentar abrir a avaliação, uma mensagem com os links para baixá-las será exibida. Selecione o link para começar.

O Monitor Respondus está incluído no software do navegador LockDown. Sua instituição usa um link exclusivo para fazer o download do LockDown Browser e do aplicativo. Seu instrutor ou o setor de suporte técnico da sua instituição podem enviar a URL para fazer o download.

Abrir uma avaliação segura

Na página Conteúdo do curso, é possível ver as ferramentas necessárias para abrir avaliações seguras e enviar tentativas. Quando você abre uma avaliação segura, o painel Detalhes e informações é exibido para oferecer mais informações sobre a nota, o número de tentativas e outras configurações. Você verá quais ferramentas são necessárias para continuar.

Antes de começar uma tentativa, certifique-se de baixar o software necessário. Lembrete: Se você não tiver feito o download das ferramentas e tentar abrir a avaliação, uma mensagem com os links para baixá-las será exibida.

Selecione Exibir avaliação. O navegador LockDown é aberto em uma nova janela. Caso seu instrutor tenha exigido o Monitor Respondus, a sequência de inicialização começará.

Adicione o texto e responda as perguntas da avaliação da mesma forma que faria em um navegador padrão. Você pode salvar rascunhos do trabalho e voltar mais tarde para continuar trabalhando ou enviá-lo. Lembrete: Não é possível adicionar arquivos, links ou vídeos ao editor enquanto está enviando uma avaliação segura.

Exibir tentativa

Você também precisará do Respondus LockDown Browser para visualizar tentativas enviadas em avaliações seguras. Depois que seu instrutor publicar sua nota, você poderá encontrá-las em vários locais sem precisar de nenhum software adicional.

Para exibir as respostas corretas do seu envio, você precisará do Respondus LockDown Browser. Abra sua tentativa e selecione Analisar resultados no Respondus LockDown Browser para iniciar a ferramenta.


Notlar ve geri bildirimler

Eğitmeniniz, otomatik olarak puanlanan soruların doğru yanıtlarını hemen açıklamamayı tercih edebilir. Değerlendirmenin üstünde bu bilgiyle birlikte bir başlık görünür. Yanıtların açıklanıp açıklanmadığını görmek üzere daha sonra yine kontrol edin.

Eğitmeninizin Deneme gibi bazı soru türlerine el ile not vermesi ve ardından test notunu ve geri bildirimini göndermesi gerekir.

Yayımlanan notları etkinlik akış sayfanızda bulursunuz. Notunuzu görüntülemek için Notu görüntüle'yi seçin. Eğitmeniniz bir geri bildirim eklediyse test başlığının ardından görünür.

Students can view their grade by clicking on View my grade on their activity stream.

Etkinlik akışı hakkında daha fazla bilgi

Notlarınız aynı zamanda genel ve kurs notları sayfalarınızda da görünür.

Notlara erişme ile ilgili daha fazla bilgi

Notunuzu ve geri bildiriminizi bağlamı içinde görmek için testi kursunuzda da açabilirsiniz. Kurs İçeriği sayfasında test başlığını seçtiğinizde Ayrıntılar ve Bilgiler paneli açılır. Not Verme bölümünde gönderinizi, geçerli doğru yanıtları ve notunuzu ve geri bildiriminizi incelemek için herhangi bir yeri seçin. Eğitmeniniz geri bildirim bırakmışsa görüntülemek için konuşma balonu simgesini seçin. Eğitmeniniz birden fazla deneme için geri bildirim bıraktıysa her bir denemenin geri bildirimini okuyabilirsiniz.

Geri bildirim kayıtları ile ilgili daha fazla bilgi

Birden fazla yanıt seçtiğiniz sorularda, diğer yanıt seçeneklerini incelemek için Diğer seçenekleri göster'i seçebilirsiniz.

Eğitmeniniz testinizdeki sorulara henüz not vermediyse testin yan panelindeki Not Verme bölümünde Not verilmedi ifadesini görürsünüz.

Not kutucuğu renkleri hakkında daha fazla bilgi

Gönderdikten sonra gönderimimi neden göremiyorum?

Değerlendirme sonuçlarının ne zaman erişilebilir olacağına eğitmenler karar verir. Sonuç olarak, gönderinizi hemen görüntüleyemeyebilirsiniz.

Puanlama seçenekleri

Eğitmeniniz, Eşleştirme ve Çok Yanıtlı soruların nasıl puanlandığını belirler.

Örnek: Not verilen Eşleştirme sorunu

Submitted question with visible grade and feedback on correct answer and overall matched pairs.
 1. Sorunun not kutucuğu, kazanılan puanları gösterir. Eğitmeninizin seçtiği puanlama seçeneğine göre eşleştirmelere puan verilir.
 2. Kaç çifti doğru eşleştirdiğinizin özeti, bilgi istemlerinin ve yanıtların yukarısında görünür.
 3. Doğru eşleştirmeler, bir onay işareti ile görünür ve yeşil arka plana sahiptir.
 4. Yanlış eşleştirmeler, bir X simgesi ile görünür ve açık kırmızı arka plana sahiptir.

Eşleştirme soruları

Kısmi kredi. Sorunun bir kısmını doğru yanıtlarsanız kısmi kredi alırsınız. Çiftler eşit ağırlıklıdır.

Tümü ya da hiçbiri. Tam kredi almak için tüm çiftleri doğru eşleştirmelisiniz. Bir veya daha fazla yanlış eşleştirme = 0 puan.

Yanlış yanıtlar için puan düşebilirsiniz ancak soru puanı eksi olamaz. Yanlış eşleştirmeler veya boş yanıtlar için puan kaybedersiniz. Çiftler eşit ağırlıklıdır. Sorunun puanı 0'dan küçük olamaz.

Eksi soru puanına izin ver. Her doğru eşleştirme için puan kazanır ve her yanlış eşleştirme veya boş yanıt için puan kaybedersiniz. Toplam soru puanı 0’dan küçük olabilir.

Örnek:

Bir soru, her biri 2 puan ve toplam 10 puan değerinde 5 çift içerir. İki (2) çifti doğru eşleştirdiğinizde:

İki (2) doğru eşleştirme için 4 puan kazanır ve 3 yanlış eşleştirme için 6 puan kaybedersiniz, Böylece sorunun puanı -2 olur.

Çok Yanıtlı sorular

 • Tümü ya da hiçbiri: Tam kredi almak için tüm yanıtlarınız doğru olmalıdır. Bir veya daha fazla yanlış yanıt = 0 puan.
 • Kısmi krediye izin ver: Sorunun bir kısmını doğru yanıtlarsanız kısmi kredi alırsınız.
 • Yanlış yanıtların puanını düşün: Yanlış yanıtlar için puan kaybedersiniz. Sorunun puanı 0'dan küçük negatif bir sayı olabilir.

Sorularla ilgili puan değişiklikleri

Eğitmeniniz not verme işlemi tamamlandıktan sonra bir sorunun puanlarında değişiklik yapabilir. Güncelleştirilmiş notunuz etkinlik akışında ve Notlar sayfanızda da görünür.

Eğitmeniniz derste tam anlatılmamış veya iyi açıklanmamış bir soru için tam kredi de verebilir. Not verme işlemi bittikten sonra eğitmeninizin hangi sorulara tam kredi verdiğini görebilirsiniz. Not kutucuğunun yanında Tam kredi verildi ifadesi görünür ve bu, yanıtlar bölümünde de belirtilir.

This is how students view full credit given for a question.

Envios off-line (Aluno)


Envios off-line

Seu instrutor pode adicionar avaliações que não exigem que você faça upload de um envio.

Exemplos de trabalho off-line:

 • Apresentações orais
 • Projetos de feiras de ciências
 • Performances de atuação
 • Obras de arte entregues pessoalmente
 • Exercícios de desenvolvimento de equipe presenciais, painéis de discussão e debates

Você pode visualizar a avaliação junto com outros conteúdos na página Conteúdo do curso e em suas páginas globais e de notas do curso. Quando você acessa a avaliação por essas áreas do curso, é informado de que não pode enviar o trabalho on-line. Seu instrutor pode adicionar instruções, arquivos, critérios de avaliação e objetivos para ajudar você a se preparar para o trabalho off-line. Você também pode participar de conversas da avaliação, caso estejam habilitadas.

The Course content panel from the Student's view is open with 1) an example assignment selected and 2) the "Grading rubric" and "Goals standards" options highlighted.

Para envios off-line, não é possível enviar várias tentativas e o instrutor não pode adicionar um limite de tempo.

Quando seu instrutor atribui uma nota, você é notificado em sua linha do tempo.

Em sua página Notas do curso, sua nota é exibida com a informação Enviado off-line. Caso seu instrutor tenha usado algum critério na nota, o quadro de notas exibirá o ícone de critério de avaliação.