Tüm kursların notları

Adınızın göründüğü listede, Notlar'ı seçin.

Bu bilgiler, organizasyonlar için de geçerlidir.

Notlarınız kurs adına ve döneme göre alfabetik olarak sıralanır. Bir kurstaki çoğu ögeyi seçerek ayrıntılarını görebilirsiniz.

Hemen girip bir kursa odaklanmak mı istiyorsunuz? Bir kursun not sayfasına gitmek için o kursun adını seçin. İki tür kursunuz olabilir.

Eğitmeniniz genel notu ayarladıysa daha fazla bilgi içeren bir paneli açmak için kursunuzun adının yanındaki not kutucuğunu seçin.

Genel notunuz hakkında daha fazla bilgi


Bir kurstaki notlar

Belirli bir kursa ilişkin tüm notları görüntülemek için, Notlar sayfasından görüntülenecek kursu seçin. Ardından Not Defteri sekmesini seçin.

 

 1. Geçerli Not , o andaki genel notunuzu gösterir. Genel notunuzun nasıl hesaplandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için not kutucuğunu seçin. Eğitmeniniz, genel bir not vermemeyi tercih edebilir.
 2. Listedeki her bir ögeye ilişkin durum bilgisini ve kaç deneme hakkınız kaldığını görebilirsiniz. Son teslim tarihinden önce hangi denemelere başladığınızı, hangilerini gönderdiğinizi ve geciken veya gecikecek gönderimlerinizin olup olmadığını görün. Son tarih geçtikten sonra gönderim bilgileri kırmızı renkte görünür.

  Yalnızca bir deneme hakkınız varsa ve bu denemeyi teslim tarihinden önce gönderirseniz gönderdiğiniz bu öge için metnin ikinci satırını görmezsiniz.

 3. Ayrıntılar ve Bilgiler paneli: Bir ögenin geçerli notuyla ilgili ayrıntıları görmek için o ögenin adını veya not kutucuğunu seçin. Kaç deneme hakkınız kaldığını veya geciken gönderimleriniz olup olmadığını da görebilirsiniz. Son teslim tarihi geçerse bir sonraki gönderiminizin "geç" olarak işaretleneceğine ilişkin bildirim alırsınız.
 4. Gönderiminize erişmek için not kutucuğunu seçin. Birden fazla gönderim yaptıysanız Gönderim paneli açılır. Eğitmeniniz gönderiminiz olarak karşıya yüklediğiniz bir dosyaya açıklama eklediyse açıklamaları satır içinde görüntüleyebilirsiniz. Ödev notları konusunu okuyarak birden çok yorumun açıklamalı PDF dosyanızda nasıl göründüğü hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 5. Son tarih geçtikten sonra, göndermediğiniz ödevler için sıfır rakamları görebilirsiniz. Notunuzu güncelleştirmek için yine de denemeler gönderebilirsiniz. Geç gönderilen çalışmaların ceza notunu eğitmeniniz belirler. Teslim tarihi geçen çalışmalara atanan sıfırlar hakkında daha fazla bilgi edinin.
 6. Eğitmeniniz yoklamaya not verme özelliğini kullanıyorsa bir yoklama notu görürsünüz.

 

Denemeleri ve geri bildirimleri görüntüleme

Gönderim panelinde, hangi denemelere not verildiğini ve hangileri için geri bildirim verildiğini görebilirsiniz. Görüntülemek istediğiniz denemeyi seçin. Gönderiminiz açıldığında, notunuzu ve nasıl hesaplandığını görebilirsiniz. Burada, çalışmanızı gözden geçirebilir ve eğitmeniniz yorum bırakmışsa Geri bildirim panelini genişletip yorumu görebilirsiniz.

Gecikmeli çalışmaların nasıl göründüğü hakkında daha fazla bilgi

Eğitmeniniz birden fazla deneme için geri bildirim bıraktıysa her bir denemenin geri bildirimini okuyabilirsiniz. Eğitmeniniz ögenin son notunu geçersiz kılmışsa bir ileti görünür.

Example of a grade override from the student view

Ayrıca Kurs Notları sayfasında kaç deneme hakkınız kaldığını görebilirsiniz. Son teslim tarihinden önce hangi denemeleri gönderdiğinizi ve geciken veya gecikecek gönderimlerinizin olup olmadığını görebilirsiniz.

Gönderim Teslim Onayı

Kurumunuz izin verdiyse gönderdiğiniz her ödev veya test için çeşitli bilgiler (eklenen dosyaların adları ve boyutları gibi) içeren bir bildirim e-postası alırsınız. Grup ödevleri söz konusu olduğunda, bir üye grup adına gönderim yaptığı zaman grubunuzun tüm üyelerine teslim onayı gönderilir. Gönderim alındı bildiriminizi (.txt) indirme seçeneğine de sahipsiniz.

Kurs Notları sayfası hakkında daha fazla bilgi

 


Notlar ve geri bildirimler

Eğitmeniniz değerlendirmenizdeki sorulara henüz not vermediyse Not Verme bölümünde Not verilmedi ifadesini görürsünüz.

Eğitmeniniz, tüm öğrenciler gönderimlerini tamamlayana kadar otomatik olarak puanlanan soruların doğru yanıtlarını açıklamamayı tercih edebilir. Değerlendirmenin üstünde bu bilgiyle birlikte bir başlık görünür. Yanıtların açıklanıp açıklanmadığını görmek üzere daha sonra yine kontrol edin.

Eğitmeninizin Deneme gibi bazı soru türlerine el ile not vermesi ve ardından değerlendirme notunu ve geri bildirimini göndermesi gerekir. Notlarınız genel ve kurs notları sayfalarında da görünür.

Notlara erişme ile ilgili daha fazla bilgi

Sorular için puan verme seçenekleri ile ilgili daha fazla bilgi

Sorularla ilgili puan değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi

Ayrıca kursunuzdaki değerlendirmeye erişip not ve geri bildirimleri bağlamı içinde görüntüleyebilirsiniz. Kurs İçeriği sayfasındaki test veya ödev başlığını seçtiğinizde Ayrıntılar ve Bilgiler paneli açılır. Not Verme bölümünde gönderinizi, geçerli doğru yanıtları ve notunuzu ve geri bildiriminizi incelemek için herhangi bir yeri seçin. Eğitmeniniz geri bildirim bırakmışsa görüntülemek için konuşma balonu simgesini seçin.

Birden fazla yanıt seçtiğiniz sorularda, diğer yanıt seçeneklerini incelemek için Diğer seçenekleri göster'i seçebilirsiniz.

Süresi geçmiş çalışmaya atanan sıfırlar

Eğitmeniniz tarafından ayarlandıysa süresi dolmuş ama gönderilmemiş çalışma için sıfır görebilirsiniz. Notunuzu güncelleştirmek için yine de denemeler gönderebilirsiniz. Geç gönderilen çalışmaların ceza notunu eğitmeniniz belirler.

Sıfır notunuzu, Notlar sayfalarınızda ve ögenin Ayrıntılar ve Bilgiler panelinde görebilirsiniz.

Notlarla ilgili akış bildirimlerini etkinleştirdiyseniz akışınızdaki sıfır notu size bildirilir.


Not kutucukları

Not verilen her bir öge için notunuzun nasıl görüntüleneceğini eğitmeniniz belirler:

 • Harf notu
 • Puanlar
 • Yüzde
Grades organized by letter

Her değerlendirme sorusu ve not verilen öge için not kutucuğu renkli olarak veya koyu arka planlarla görünebilir.

Renkli not kutucukları söz konusu olduğunda puan aralığındaki en yüksek puan yeşille, en düşük puan ise kırmızıyla gösterilir. Şu anda eğitmenleriniz renkleri veya yüzdeleri değiştiremez. Renkler şu yüzdelerle eşlenir:

 • > %90 = yeşil
 • %89–80 = sarı/yeşil
 • %79–70 = sarı
 • %69–60 = turuncu
 • %59–50 = kırmızı
Course grades for an individual student

Kurumunuz tüm kurslar için renk şemasını devre dışı bırakabilir. Not kutucukları; arka plan koyu, notlar beyaz olacak şekilde görünür. Renkler performansı belirtmez.

Course grades for an individual student

Geri bildirim kaydını görüntüleme

Eğitmeniniz, değerlendirme notunuza ek geri bildirim olarak bir video veya ses kaydı ekleyebilir. Kayıtlar, eğitmeniniz her bir gönderime not verdiğinde Geri Bildirim panelinde görünür.

Videoyu bilgisayarınızda veya cihazınızda oynatmak için film simgesini seçin. Duraklatma veya yürütme çubuğunu kaydırma gibi standart oynatıcı denetimlerini kullanabilirsiniz. Modern tarayıcılarda, tarayıcı eklentisine gerek olmadan oynatma işlevi desteklenir. Şu anda, geri bildirim kaydını dışa veremez veya indiremezsiniz.


Genel not

Genel not, kurslarınızdaki öğrenme durumunuzu takip etmenize yardımcı olur. Hedeflediğiniz not için durumunuzun yeterli olup olmadığını veya iyileştirme gerekip gerekmediğini görebilirsiniz.

Eğitmeniniz genel notu ayarladığında, notunuz genel Notlar sayfanızda ve kursunuzun içindeki Kurs Notları sayfasında görünür. Not kutucuğunu seçerek, notun nasıl hesaplandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Genel Not paneli öğelerin ve kategorilerin nasıl ağırlıklandırıldığını gösterir. Örneğin, eğitmeninizin tercihlerine bağlı olarak, testler not hesaplamasında ödev veya kısa testlere göre daha önemli olabilir. Her girişle birlikte verilen yüzdeler, söz konusu girişin genel not hesaplamanızdaki ağrılığını gösterir.

Eğitmeniniz genel notunuzu geçersiz kılmaya karar verdiğinde, bu panelin en üstünde bir ileti görünür. Bu bölümde hâlâ notunuzu veya kursa katılımınızın benzersiz olduğunu belirten bir not notasyonu görebilirsiniz. Örnek not notasyonları şunlardır: Muaf, Bırakılmış ve Tamamlanmamış. Eğitmeniniz, özel gösterimler de oluşturabilir.


Notları kontrol etme hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.Video: Notları kontrol etme, Blackboard Learn'da notlarınızı nasıl kontrol edeceğinizi açıklar.

Notları kontrol etme videosu