Uygulama, durumunuzu her zaman görebilmeniz için notlarınızı ön planda tutar.

Notlarınıza iki şekilde erişebilirsiniz.

 • Ana menüdeki Notlar bölümünden
 • Herhangi bir kurs içindeki Kursa Genel Bakış bölümünden

Tüm kursların notları

Tüm kurslarınıza ilişkin notlarınızı genel olarak hızlı bir şekilde görmek için ana menüden Notlar’ı seçin. Notların harf, yüzde veya puan olarak görünmesi, eğitmenin kurs için yaptığı ayarlara bağlıdır. Not verilen çalışmanızı görmek için bir kurs notuna dokunun.

Varsayılan olarak, Ultra kurslarının Notlar sayfasında genel notlar görünmez. Genel notun uygulamada görünebilmesi için eğitmeninizin bunu ayarlaması gerekir. Ancak bir Ultra kursuna dokunarak not verilmiş çalışmanızı görüntüleyebilirsiniz.

Tek tek kursların notları

Kursta, mevcut notunuz, Kursa Genel Bakış bölümünün üstünde görüntülenir. Not verilen çalışmanızı görmek için kurs notuna dokunun.

Not verilen çalışmanızı görme

Ana menüden veya herhangi bir kurstan notlarınıza eriştikten sonra, gönderdiğiniz ödevleri, testleri, kısa sınavları ve not verilen tartışmaları görmek için bir kurs notuna dokunun.

Tüm kurslara ilişkin notlara geri dönmek için Menü düğmesi görünene kadar geri okuna dokunun. Sonra Notlar'ı seçin.

 • Not verilen bir tartışmaya dokunduğunuzda tüm tartışmayı görürsünüz. Sadece kendi gönderimlerinizin dökümünü görmek için kursunuza bir web tarayıcısından erişin.

 • Eğitmeniniz ögeyle bir dereceli puanlama anahtarını ilişkilendirmişse not verme için kullanılacak dereceli puanlama anahtarlarının listesine Ayrıntılar bölümünden erişebilirsiniz. Uygulamada, her ölçütün açıklamalarını ve puan değerlerini görmek için dereceli puanlama anahtarını görüntüleyebilirsiniz. Kursunuza bir masaüstü web tarayıcısından erişim sağladığınızda her ölçüt için kazandığınız puanların ve yazılı geri bildirimlerinin yanı sıra eğitmeninizin toplam dereceli puanlama anahtarı geri bildirimini de görebilirsiniz.
 • Eğitmeniniz, değişen toplamlar gibi hesaplanan notları kullanıyorsa onları da görebilirsiniz. Not verilen bir ögeye dokunarak ögenin ayrıntılarını, denemelerinizin listesini ve gönderim tarihleriniz ile saatlerinizi görebilirsiniz.

Denemeleri görüntüleme

Notlarınıza ek olarak uygulamada testinizi ve ödev denemelerinizi de görüntüleyebilme olanağınız olabilir.

Ultra kursu denemeleri:

 • Ödev denemeleri görülebilir.
 • Test denemeleri görülebilir. Eğitmeniniz doğru yanıtları mı yoksa yalnızca soruları mı görüntüleyebileceğinize karar verir.

Orijinal kursu denemeleri:

 • Ödev denemeleri görülebilir.
 • Test denemesi görünürlüğü eğitmeninizin seçtiği test ayarlarına bağlıdır. Denemenizi uygulamada göremiyorsanız bir web tarayıcısı üzerinden erişmeye çalışın.

Geri bildirim görüntüleme

Testler ve ödevler için eğitmeniniz notunuzla birlikte denemenize ilişkin geri bildirim sağlayabilir. Uygulamada gördüğünüz geri bildirim Ultra ve Orijinal Kursları için birbirinden farklıdır.

Ultra kursu test ve ödev geri bildirimi:

 • Zengin metin
 • Dosya ekleri*
 • Multimedya
 • Gönderilen dosyalara satır içi not verme

*10 Aralık 2020 tarihinden itibaren: Veri kaybı olmasını önlemek ve performans kalitesini garanti altına almak amacıyla 300 MB'lık maksimum dosya boyutu sınırı getirilmiştir. Lütfen gönderimlerinizin bu kurala uygun olduğuna emin olun.

Orijinal kursu test ve ödev geri bildirimi:

 • Yalnızca düz metin. Daha zengin bir geri bildirim görünümü için kursunuza mümkünse masaüstü bir tarayıcıdan erişin.
 • Uygulamada, soruların ayrı ayrı yanıtlarına ilişkin yanıt geri bildirimi görülmez. Eğitmeniniz bu tür bir geri bildirim sağladıysa geri bildirimi görüntülemek için kursunuza bir masaüstü tarayıcısı üzerinden erişin.

Uygulama içinde not yuvarlama

Blackboard uygulaması, notların Blackboard Learn masaüstü tarayıcı deneyiminden farklı görüntülenmesine neden olabilen bu yuvarlama kurallarını uygular. Mevcut tüm ondalıkları görmek için notunuzu bir web tarayıcısında görüntüleyin.

 1. Puan veya yüzde, 100’den büyükse en yakın tam sayıya yuvarlanır.
 2. Puan veya yüzde, 100’den küçükse 2 ondalık basamağına yuvarlanır.
 3. Önemsiz rakamlar görüntülenmez.

Not renginin görüntülenmesi

Varsayılan olarak, notlar uygulamada ilgili renklerle görüntülenir. Notlarınız renksiz olarak görüntüleniyorsa kurumsal bir ayarlamadan dolayıdır.