This information applies only to the Original Course View. Your institution controls which tools are available.

Kursunuzdaki mevcut tüm testler, ölçme sınavları ve havuzlara ait soruları yeniden kullanabilirsiniz.

Soru Bul sayfası hakkında

Etkinleştirilirse Blackboard Learn için açılır pencere engelleyiciyi devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Böylece Soruları Bul'a erişebilirsiniz.

Soruları Bul sayfasında oluşturulmuş veya kursunuza içeri aktarılmış test sorularına gözatabilir, bunları ön izleyebilir, filtreleyebilir ve seçebilirsiniz.

Varsayılan olarak tüm sorular listede görünür. Seçiminizi daraltmak için meta verileri içeren belirli ölçütlere bağlı olarak gözatın. Her soruya ne kadar fazla meta veri eklerseniz aramanızın kapsamı da o kadar daralır.

Soruları Bul sayfası, arama ölçütlerinize uyan tüm soruları gösteren etkin filtre alanından oluşur. Dinamik liste, ölçütleri seçtiğinizde veya temizlediğinizde otomatik olarak değişir. Seçili Sorular alanında, zaten seçmiş olduğunuz sorular gösterilir. Böylece uzun soru listelerinde yukarı veya aşağı kaydırmak zorunda kalmazsınız.


Soruları kopyalama ve sorulara bağlantı ekleme

Soruları Bul sayfasında, mevcut testten yeni bir teste soru kopyalayabilir veya yeni testteki orijinal soruya bağlantı verebilirsiniz. Bağlantılı bir soru bu soruyu içeren herhangi bir testte gösterir. Bir soruyu kopyaladığınızda, değişiklikleriniz yalnızca yeni kopyada görünür.

Soruları kopyalama ve sorulara bağlantı verme
  Avantajlar Dezavantajları
Soruyu kopyalama Bir soruyu kopyaladığınızda, kaygılanmadan yeni kopyayı değiştirebilirsiniz. Diğer testler bundan etkilenmez. Soru kopyalarından birine yapacağınız değişiklikler, diğer kopyalara yansıtılmaz.

Değişikliklerin tüm örneklerde gösterilmesini isterseniz kopyalanan her bir örneği tek tek bulup düzenlemeniz gerekir.
Orijinal soruya bağlantı verme Herhangi bir testteki bağlantılı bir soruya yapacağınız değişiklikler, o sorunun bağlantılı olduğu tüm testlere yansıtılır.

Bir testte, bağlantılı sorular bir simgeyle gösterilir. Bağlantılı bir test sorusunu düzenlediğinizde, durum iletisinde, bağlantılı soruları içeren diğer testler listelenir.

Tamamlanmış veya devam eden denemelere sahip testlerde görünen bağlantılı soruları değiştirdiğinizde, değişikliğinizin bu denemeleri etkileyeceği hakkında uyarılırsınız.
Bağlantılı bir soruda yapacağınız değişiklikler, sorunun olduğu tüm testlerde görünür. Söz konusu değişikliklerin sadece belirli testlere uygulanmasını sağlayamazsınız.

Bağlantı kurma veya kopyalama seçeneği yalnızca Soruları Bul sayfasında bulunur. Sorudan bağlantıyı kaldırmak için bağlantılı soruyu testten silin ve yeniden bir kopya olarak ekleyin.

Dağıtmış olduğunuz testlere yeni soru ekleyemezsiniz.

Soru bulma

 1. Test, anket veya havuza erişin. Soruyu Yeniden Kullan menüsünden Soruları Bul seçeneğini tıklatın.
 2. Açılır pencerede, Seçilen soruları kopyala seçeneğine veya Orijinal sorulara bağlantı ver seçeneğini tıklatabilirsiniz.
 3. Ölçütlere Gözat panelinde, ölçek bölümlerini genişletin ve belirli ölçekleri seçin. Havuzlar, testler, soru türleri, kategoriler, konular, zorluk düzeyleri ve anahtar sözcükler içinde arama yapabilirsiniz. Bu ölçütlere uyan tüm sorular görünür. Eşleşen soruları bulmak üzere ifade, sözcük veya sözcük parçası yazmak için Geçerli sonuçları ara kutusunu da kullanabilirsiniz.
 4. Dahil etmek istediğiniz sorulara ait onay kutularını seçin. Sorular ekranın altındaki Seçili Sorular alanında görünür. Soru listenizi görüntülemek için alanı genişletebilirsiniz. Bunu kaldırmak için bir sorunun yanında bulunan kırmızı X simgesini seçin. Soru, koleksiyondan kaldırılır ancak sistemden silinmez.
 5. Gönder'i seçin. Sorular testinize, ölçme sınavınıza veya havuzunuza eklenir.

Ölçütlere Gözat bölümü hakkında

Ölçütleri Ölçütlere Gözat bölümünden seçtiğinizde, etkin filtre listesinde ilgili sorular görünür.

Seçilen ölçütler referans olarak görünür. Eşleşen sorular yoksa etkin filtre listesi boş olacaktır.

Ölçüt kategorileri:

 • Havuzlar: Eğitmen tarafından oluşturulan soru koleksiyonları, genellikle bir test, ölçme sınavı veya başka daha büyük havuza tüm grup olarak ekleyebileceğiniz, birbiriyle ilişkilidir
 • Testler: Hem test (not verilen) hem de ölçme sınavlarını (not verilmeyen) içerir
 • Soru türleri: Aşağıdaki türlerden bir veya birkaçını seçin
 • Kategoriler: Atanan soru kategorileri arasından seçim yapın
 • Konular: Atanan soru konuları arasından seçim yapın
 • Zorluk Düzeyleri: Sorulara atanan zorluk düzeyleri arasından seçim yapın
 • Anahtar Sözcükler: Atanan soru anahtar sözcüklerine göre seçin yapın

Anımsatıcı: Bu işlem ile seçtiğiniz sorular sayfanın en altında bulunan Seçili Sorular alanında görünür.

Bulabildiğiniz sorular özel erişim izinlerinize göre sınırlandırılabilir.


Soruları yeniden kullanmanın diğer yolları

Ayrıca, testlerinizdeki ve anketlerinizdeki soruları yeniden kullanmak için de soru kümeleri ve rastgele bloklar oluşturabilirsiniz.