Eğitmeninizle ve sınıf arkadaşlarınızla çevrim içi olarak tanışın.

Oturuma ve moderatöre bağlı olarak bir oturuma doğrudan bir web bağlantısından, kursunuzdan ve telefonunuzdan katılabilirsiniz.

 • Web bağlantısından: Moderatörünüz oturuma katılmanız için size bir bağlantı gönderdi. Bağlantıyı tarayıcınızda açın. Blackboard Collaborate ekranınızın üst tarafındadır. Katıldığınız oturumları belirtir ve adınızı yazmanız için bir yer sağlar. Adınızı yazdıktan sonra Oturuma Katıl'ı seçin.
 • Kursunuzdan: Collaborate'i kursunuzun içinden açın. Öğrenim yönetim sisteminizin içinde açılır.
 • Telefonunuzdan: Kurumunuz destekliyorsa telefon özelliğini kullanarak diğerleriyle iletişim kurabilirsiniz.
 • Blackboard uygulamasından. Kurslarınızda bağlantılar sağlanmışsa Blackboard uygulamasından oturum başlatabilirsiniz.
Collaborate sessions visible on a large monitor, laptop screen, and mobile device.

Bağlantıdan

Bir moderatör size bir oturuma katılma bağlantısı verebilir. Bu bağlantı size katılımcı, sunucu veya moderatör ayrıcalıkları sağlar. Oturumdaki rolünüzü oturumun moderatörü belirler.

Oturum rolleri ile ilgili daha fazla bilgi

Join session page has the session name, a place to type your name, and a Join Session button.

Bağlantıyı tarayıcınızda açın. Ekran okuyucunuzu kullanırken Blackboard Collaborate'te en iyi deneyimi elde etmek için Windows® sisteminde ChromeTM ve JAWS kullanın. Mac®'te ise Safari® ve VoiceOver kullanın.

Sayfa yüklendikten sonra adınızı yazın ve Oturuma Katıl'ı seçin.

Oturuma ilk katılışınız ise ses ve video ayarlarını yapın ve bir profil resmi ekleyin. Telefon kullanımı etkinleştirilmişse bu özelliği kullanarak diğer kullanıcılarla iletişim kurabilirsiniz.

Mobil cihaz kullanıcıları bir oturuma uygulamadan katıldıklarında sesli iletişimler için telekonferansı kullanamaz. Bunun nedeni, uygulamanın varsayılan olarak oturum sesini kullanmasıdır.


Kursunuzdan

Collaborate session list inside of a course. The first session is always the course room.

Eğitmenler kendi kursları için Collaborate oturumları planlayabilirler. Oturumların neyle ilgili olacağını onlar belirler. Bire bir oturumlar, sınıf dersleri veya grup çalışması oturumlarını barındırmak için bir yer olarak kullanabilirler.

Kursunuzda Collaborate'e gidin. Önce oturumun adını, sonra katıl seçeneğini seçin.

Kurumunuz izin veriyorsa oturuma anonim olarak katılmak için telefon numaranızı kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Telefonunuzdan oturumlara katılma.

Bir Blackboard Learn kursundan katılma

Başka bir kurstan katılma


Telefonunuzdan

Collaborate'e telefondan katılma

Kurumunuz destekliyorsa telefon özelliğini kullanarak diğerleriyle iletişim kurabilirsiniz.

Oturuma bağlanmak için Blackboard Student veya Blackboard Instructor uygulamasını kullanan mobil cihaz kullanıcıları, oturum sırasında iletişim için uygulama sesiyle eş zamanlı olarak telekonferans aramasıyla katılma özelliğini kullanamazlar.

Oturuma telefonla katılabilecek katılımcı sayısı en fazla 25'tir. Telefonla katılan katılımcı sayısının maksimuma ulaşması durumunda artık hiç kimse telefonla katılamaz.

Bir Collaborate oturumuna telefonla arayarak katılmanın birden çok yolu vardır.

 • Oturum içerisinden: Oturuma tarayıcıdan bağlandıysanız ve ses paylaşımı için telefonunuzu kullanmak istiyorsanız Oturum menüsünü açın ve Ses paylaşımı için telefonunuzu kullanın ögesini seçin. Listelenen numarayı seçin ve geçici kişisel kimlik numarasını (PIN) girin.

  iPhone'larda PIN sizin yerinize otomatik olarak girilir. Önceden yazmanız gerekmez.

  Bu kişisel PIN ile oturumda kendiniz olarak görünürsünüz. Bu PIN kişisel hesabınızla ilişkilidir. Onu kimseyle paylaşmayın.

  In the Session menu the user your phone for audio text changes to the phone number and PIN you need to dial in.
 • Oturum listesinden: Telefonla katılmak istediğiniz oturumun adını seçin. Menüden Anonim olarak telefonla katılım bilgilerini seçin. Cihazınız oturumu arayacaktır. Oturumun diğer katılımcılarına anonim arayan olarak görünürsünüz. 
  Session information includes a button to join the session on the browser and a button to see the information to dial in.
 • Size gönderilen arama bilgilerinden: Numarayı arayın ve size gönderilen Anonim olarak telefonla katılım PIN kodunu girin. Oturumun diğer katılımcılarına anonim arayan olarak görünürsünüz. 

Sağlanan numaradan farklı bir numaraya mı ihtiyacınız var veya Collaborate telekonferans özelliği hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Collaborate Telekonferans'a geçin.


Blackboard uygulamasından

Blackboard uygulaması, öğrencilerin içerikleri görüntülemesi ve kurslara katılması için özel olarak tasarlanmış olup iOS ve Android mobil cihazlarında kullanılabilir. Bir kursta bağlantı sağlanmışsa kullanıcılar, Blackboard uygulamasından Collaborate Ultra oturumu başlatabilir. Kullanıcılar oturuma katılmak için bir web tarayıcısına yönlendirilir.

Blackboard uygulamasına ilişkin bilgiler ve uygulamayı indirme