Oturumlarınız güvenli ve dış etkilerden uzak tutmak mı istiyorsunuz? Bu en iyi uygulamaları takip edin.


Katılımcı izinlerini kısıtlama

Sınırlı izinler oturumu aksatabilecek katılımcıların istemediğiniz şeyleri yapmasına engel olur. Oturum Ayarları'na gidin ve şu katılımcı izinlerinin oturumun başlangıcında kapatıldığına emin olun:

 • Ses: Ses paylaşabilir onay kutusunun işareti kaldırıldığında katılımcılar seslerini oturum sırasında kullanamaz.
 • Video: Video paylaşabilir onay kutusunun işareti kaldırıldığında katılımcılar oturum sırasında videolarını açamaz.
 • Sohbet: Sohbet iletileri gönderebilir onay kutusunun işareti kaldırıldığında katılımcılar sohbet iletileri gönderemez.

  Bunun yerine isterseniz sohbet mesajlarındaki küfür sözlerini filtreleyebilirsiniz.

 • Çizim: Beyaz tahtaya ve dosyalara çizim yapabilir onay kutusunun işareti kaldırıldığında katılımcılar beyaz tahtayı veya paylaşılan dosyaları düzenleyemez.

Katılımcı izinleri tüm katılımcılar için açılır veya kapatılır. Katılımcıların izinlerini bireysel olarak açıp kapatamazsınız. Belirli bir katılımcıya daha fazla izin vermek istiyorsanız bu katılımcıya sunucu rolü verin.

Farklı roller ve izinleri hakkında daha fazla bilgi

Katılımcı izinleri yalnızca katılımcı rolüne atanan katılımcılara uygulanır. Varsayılan olarak oturumların tek moderatörü vardır. Geri kalan herkes katılımcıdır. Emin olamıyorsanız oturum sırasında Katılımcılar panelinden rolleri doğrulayabilirsiniz. Katılımcı olmayan ancak olması gerekenlerin rolünü değiştirin


Herkesin kurstan katılmasını sağlama

Collaborate, Öğrenim Yönetim Sistemi'nizle (LMS) entegre edilmiş durumdaysa kurs odanızı kullanın veya kursunuzda yeni oturumlar oluşturun. Bir oturuma katılmanın en güvenli yolu kursun içinden katılmaktır.

Kursun içindeki oturumlar, oturuma erişmek için katılımcıların kursta oturum açmalarını gerektirir. LMS kullanıcının kimliğini doğrular ve her oturumun kullanıcıyı tanımasına yardımcı olan benzersiz bir oturum bağlantısı oluşturur. Her bağlantı, tek bir oturumla ve o oturumdaki belirli bir kullanıcıyla ilişkilendirilir. Bu, söz konusu bağlantının yalnızca o kullanıcı için ve o anda geçerli olduğu anlamına gelir. Oturuma katılma bağlantısı tekrar kullanılamaz veya başka bir kullanıcı ile paylaşılamaz. Oturum bağlantılarının kullanım süresi 5 dakikadır.


Oturum Ayarları'ndan davetiyelerin sınırlandırılması

Öğrenim Yönetim Sistemi kursundaki oturumlara davetiye gönderemezsiniz. Kursa kayıtlı olan herkesin oturuma erişimi vardır. Kursunuzda olmayan birini davet etmek istiyorsanız ona konuk bağlantısı gönderin.

Katılımcılar bir kurstan katılamıyorsa en iyi alternatif davetiyedir. 

 1. Oturumun ayarlarına gidin.
 2. Davetiyeler'i genişletin.
 3. Katılımcı Davet Et'i seçin.
 4. Kişinin adını ve e-postasını yazın.

  Kişinin katılırken kullanacağı adı kullanın.

 5. İsteğe bağlı olarak kişiye katılımcı rolü atayın ve katılımcı erişimini kısıtlayın.
 6. Katılımcı Davet Et'i seçin.

Yazdığınız adrese katılım bağlantısı içeren bir e-posta gönderilir. Davet bağlantısı yalnızca amaçlanan katılımcı içindir ve davet edilen kişinin uyarlanmış bir ad girmesine olanak vermez.


Konuk erişimini kısıtlama

Konuk bağlantıları, bağlantıya sahip olan herkesin kullanabileceği halka açık bağlantılardır. Örneğin, bağlantıyı bir öğrenciye gönderirseniz ve o da bağlantıyı paylaşırsa bağlantıyı paylaştığı herkes katılabilir ve bu böyle devam eder. Oturumunuzu güvenli tutmak istiyorsanız konuk bağlantılarını kullanmayın. Konuk bağlantılarını kullanmaya karar verdiyseniz konukların katılımcı rolüne atandığına emin olun ve katılımcı erişimini kısıtlayın.

Konuk erişimini de kapatabilirsiniz.

 1. Planlayıcıdan bir oturum bulun ve Oturum Seçenekleri'ni seçin.
 2. Ayarları düzenle'yi seçin.
 3. Konuk erişimi onay kutusunun işaretini kaldırın.

Konuk erişimi kapalı olduğunda artık konuk bağlantısı olan hiç kimse oturuma katılamaz.

Katılımcıların oturuma telefonla katılımına izin veriyorsanız anonim olarak telefonla katılım yine de mümkündür. Güvenli bir oturum için anonim olarak telefonla katılım bilgilerini paylaşmayın. Katılımcılar, anonim olarak telefonla katılım bilgilerine yalnızca moderatörler bu bilgiyi kendileriyle paylaştığında sahip olur. Katılımcılar oturuma tarayıcılarından katılabilir ve güvenli olan Oturum menüsündeki telefonla katılım bilgilerini kullanabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Collaborate telekonferansı.