Kursunuzdaki öğrencilerle canlı olarak ve bire bir bağlantı kurun.

Collaborate planlayıcısı

Blackboard Collaborate'e ilk kez eriştiğinizde Ultra deneyiminde oturumları planlamak ve kayıtları görüntülemek için kullanacağınız pratik bir tasarımla karşılaşırsınız. Biz buna Collaborate Planlayıcısı diyoruz.

Collaborate Planlayıcısı, Blackboard Learn'de ve LTI uyumlu LMS kurslarında kullanılabilir. Collaborate Planlayıcısı, Blackboard Open LMS Collaborate etkinlik modülünde bulunmaz.

Oturumunuzun tarihini, belirlenmiş başlangıç-bitiş saatlerini ayarlayın ve oturumu nasıl bulacaklarını öğrencilerinize anlatın.

Planlayıcıda veya oturum listesinde şu bilgileri bulacaksınız:

 • Kurs odası: Sayfanın başında kurs odası bulunur. Kurs odası, kursunuza özel açık bir oturumdur.

  Bu özellik yalnızca Collaborate'e kursun içinden gittiğinizde mevcuttur.

 • Oturum Oluşturun: Yeni oturumlar oluşturun. Oluşturduğunuz oturumlar, kurs odasının ve Oturum Oluştur düğmesinin ardında yer alır. 
 • Oturum seçenekleri: Oturuma katılmak, oturumu düzenlemek veya silmek için Oturum seçenekleri menüsünü açın. Bir konuk bağlantısını da kopyalayabilir ve bu oturumun raporlarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Menü: Oturum listesi ve oturum kayıtlarının listesi arasında geçiş yapmak için menüyü açın.

Oturumlarda filtreleme ve arama yapma

Oturum listesini yaklaşan tüm oturumlara, tüm önceki oturumlara ve bir tarih aralığındaki oturumlara göre filtreleyebilirsiniz. Aradığınız oturumu bulmanıza yardımcı olması için filtreyi kullanın.

Aradığınız oturumun adını biliyorsanız Oturum Ara'yı seçip oturumun adını yazın.

Moderatörler İçin Oturumlara Katılma


Oturumlara katılma

Blackboard Collaborate Ultra'da her oturumun kimliğinizi tanımasına yardımcı olacak benzersiz bir oturum bağlantısı oluşturulur. Her bağlantı, tek bir oturumla ve o oturumdaki belirli bir kullanıcıyla ilişkilendirilir. Bu, söz konusu bağlantının yalnızca sizin için ve o anda çalıştığı anlamına gelir. Oturuma tekrar katılmak için aynı bağlantıyı kullanamaz veya bağlantınızı başka bir kullanıcıyla paylaşamazsınız. Oturum bağlantılarının kullanım süresi 5 dakikadır.

Kurumunuz destekliyorsa telefon özelliğini kullanarak diğerleriyle iletişim kurabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için bkz: Collaborate Telekonferansı ile Katılma.

 1. Planlayıcı'dan katılmak istediğiniz oturumu seçin.
 2. Oturuma katıl'ı seçin.

Collaborate'i kursunuzun neresinde bulacağınıza emin değil misiniz? Bunu öğrenmek için kurumunuzun yöneticisine sorun.


Kurs odası

Kurs Odasına Genel Bakış

Kurs odası, kursunuza özel açık bir oturumdur.

Bu sayede, Collaborate Ultra deneyimini kurslarınızda daha kolay kullanabilirsiniz. Bunun yanında size ve öğrencilerinize, sınıflarda ve önceden planlanmayan toplantılarda konuya girmek için faydalanabilecekleri bir başlangıç noktası sağlar.

Varsayılan ayarlarda bu sınıf açıktır ama istenirse kapatılabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Kurs odasını kapatma.

Blackboard Collaborate'i kursunuzun neresinde bulacağınıza emin değil misiniz? Oturumlara Katılma bölümüne gidin ve LMS'nizi seçin.

Oturuma katılmak için oturumun adını veya Oturum seçenekleri menüsünü seçin. Oturuma katılmak için ihtiyacınız olan bilgileri içeren bir panel açılır:

 • Hesabınızla ilişkili Oturuma Katılma bağlantısı. Oturumu açmak için bu bağlantıyı seçin. Her bağlantı, tek bir oturuma ve o oturumdaki kullanıcıya özeldir. Bu, söz konusu bağlantının yalnızca sizin için ve o oturumda çalıştığı anlamına gelir. Oturuma tekrar katılmak için aynı bağlantıyı kullanamaz veya bağlantınızı başka bir kullanıcıyla paylaşamazsınız. Oturum bağlantılarının kullanım süresi 5 dakikadır.
 • Varsa bilgileri tuşlayın

Özel kurs odasını kapatın

Öğrencilerin açık kurs odası oturumunu görüntülemesini veya oturuma katılmasını istemiyorsanız kurs odasını kapatabilirsiniz.

 1. Kurs odasına ilişkin Daha fazla menüsünü açın.
 2. Kurs odasını kilitle ögesini seçin.

Kurs odası devre dışı bırakıldığında, eğitmen de dâhil olmak üzere hiç kimse odaya katılamaz.

Kurs Odasını göremiyor veya açamıyorsanız yöneticiniz odayı kapatmış demektir.

Collaborate Kurs Odası ile İlgili SSS


Öğrencilerim ben olmadan odayı kullanabilir mi?

Evet, siz kapatana kadar oda açık kalır. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Kurs odasını kapatma.


Bir sınıfım varsa niçin yeni oturumlar oluşturmalıyım?

Bir sınıfınız varken planlı oturumlar oluşturmak isteyebileceğiniz çeşitli durumlar olabilir. Aşağıda iki örnek verilmiştir:

 • Denetimli oturumlar: Kurs odasının kilidi açıldığında herkes istediği anda oturuma katılabilir. Öğrencilerin oturuma katılabilmeleri için eğitmenlerin oturumda hazır bulunması gerekmez. Öğrencilerin denetimsiz bir oturuma katılmasını istemiyorsanız sınıfı kilitleyin ve planlı oturumlar oluşturun.
 • Aynı anda birden fazla oturum: Örneğin, öğrencilerin sanal çalışma odası olarak kullanacağı birden fazla oturumu aynı anda başlatmak istiyorsanız farklı grupların katılabileceği birden fazla oturum oluşturabilirsiniz.

Oturum oluşturma

Collaborate Oturumlarını Oluşturma

Planlayıcı oturum listesinden Oturum Oluştur'u seçin. Oturum oluştur paneli sekmelerden oluşur.

Gördüğünüz sekmeler, kursunuzun içinden oturum oluşturup oluşturmadığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Oturumu oluşturmak için yalnızca etkinlik bilgileri gereklidir. Diğer sekmeler isteğe bağlıdır.

 • Etkinlik bilgileri: Bunlar, oturum için temel olarak gerekli bilgilerdir. Etkinlik Bilgileri hakkında daha fazla bilgi.
 • Davetiyeler: İsteğe bağlı olarak belirli katılımcılara e-posta ile davetiye gönderebilirsiniz. Davetiyeler hakkında daha fazla bilgi.

  Bu özellik, yalnızca Planlayıcı web sayfasından kullanılabilir. LMS kurslarınızın içinden davetiye gönderemezsiniz.

 • Oturum Ayarları: İsteğe bağlı olarak kullanıcıların kayıt indirme, ses veya görüntü paylaşma, sohbet iletisi gönderme vb. işlemleri yapıp yapamayacaklarını belirleyebilirsiniz. Oturum Ayarları hakkında daha fazla bilgi.
 • Yoklama Raporu: İsteğe bağlı olarak Blackboard Learn kursunuzda oturum yoklama verilerini paylaşabilirsiniz. Yoklama Raporu hakkında daha fazla bilgi.

  Bu özellik, yalnızca Blackboard Learn'de mevcuttur.


Etkinlik Bilgileri

Etkinlik bilgileri; oturumun adını, tarihini ve saatini içerir. Oturumun açık uçlu mu yoksa yinelenen tarzda mı olacağına karar verin.

12 saatten uzun süren oturumların bağlantısı kesilir. Kayıtlar da 8 saatle sınırlandırılmıştır.

Oturum için, oturumun konusu hakkında katılımcılara fikir veren, anlamlı bir ad seçin.

Collaborate, oturum başlangıç ve bitiş saatleri olarak bilgisayarınızın yerel saat dilimini kullanır.

Etkinlik Bilgileri sekmesinden konuk erişimi izni de verebilirsiniz.

Yinelenen oturumları düzenleme

Yinelenen oturumlar, serideki ilk oturumu temel alır. Tüm serinin saatini değiştirmek için güncelleştirmenizi ilk oturumda uygulayın. Dilerseniz oturumları ayrı ayrı da güncelleştirebilirsiniz.

 1. Yinelenen oturumu Planlayıcıdan bulun.
 2. Tüm yinelemeleri görmek için oturumu genişletin.
 3. Oturum seçenekleri menüsünü ve ardından Yinelemeyi Düzenle'yi seçin.
 4. Yinelemeyi düzenleyip kaydedin.

Çok uzun süren oturumların bağlantısı otomatik olarak kesilir

Varsayılan olarak, 12 saatten uzun süren oturumların bağlantısı kesilir. Her ne kadar bitiş tarihi belirtilmemesi de dâhil olmak üzere oturumları istenilen uzunlukta planlamak mümkün olsa da, tek seferde 12 saatten uzun süre oturumda kalınması sıra dışı bir durumdur. Bunun amaçlanmayan bir durum olduğunu varsayar ve odanın bağlantısını keseriz. Katılımcılar, gerekiyorsa oturuma yeniden katılabilir.


Konuk erişimi

Konuklar, oturuma katılmak için kursunuza kaydolması veya oturuma giriş yapması gerekmeyen katılımcılardır. Konuklar için kimlik doğrulaması gerekmez.

Konuk erişimine izin verdiğinizde, oturumda bir konuk bağlantısı görülür. Bu bağlantı, ona sahip herkes tarafından kullanılabilen ve paylaşılabilen genel bir bağlantıdır. Konuk bağlantısına sahip olan herkes oturuma katılabilir.

Erişimi yalnızca kimlik doğrulaması yapılan katılımcılarla sınırlı tutmak için Konuk erişimi varsayılan olarak devre dışıdır. Oturumunuzu güvenli tutmak istiyorsanız konuk bağlantılarını kullanmayın.

Oturum güvenliği hakkında daha fazla bilgi

Konuk erişimine izin verdikten sonra konuklarınıza, vermek istediğiniz izinlere göre bir rol seçin.Konuklara rol atamadan önce, farklı roller ve bu rollerin içerdiği izinler konusunda bilgi sahibi olmaya dikkat edin.

Roller ve izinler hakkında daha fazla bilgi

Katılımcıların oturumunuza telekonferansla katılımına izin verirseniz anonim (adsız) olarak telefonla katılım bilgisi de eklenir. Konuk bağlantılarında olduğu gibi, telefonla katılım bilgisine sahip olan herkes o bilgiyi kullanarak oturuma katılabilir. Anonim olarak görüneceğinden katılanın kim olduğunu siz de bilmezsiniz. Oturumunuzu güvenli tutmak istiyorsanız anonim olarak telefonla katılım bilgilerini paylaşmayın. Katılımcılar yine de telekonferansa katılabilir ancak bu, kimlik doğrulamalı telefonla katılım bilgisiyle mümkün olur.

Collaborate telekonferansı hakkında daha fazla bilgi

Konuk erişimini kaldırma

Konuk erişimi verdikten sonra fikrinizi değiştirirseniz oturumun Etkinlik Bilgileri sekmesinde Konuk erişimi onay kutusunun işaretini kaldırın. Daha önce paylaşılan konuk bağlantıları artık çalışmayacaktır. Oturum etkin olmaya devam eder ancak konuk bağlantısı çalışmaz. Katılımcıların kursunuzdan veya e-posta davetiyenizden katılmaları gerekir.

Grup Oturumları


Grup oturumları

Grup oturumları sayesinde kritik düşünmeyi, problem çözmeyi, uyumluluğu ve iletişimi geliştirin. Grup oturumlarını ayarlamanın farklı yolları vardır.

 • Özel oda grupları: Özel oda grupları'nı bir oturum sırasında anında grup iş birliğini sağlamak için kullanın.
 • Birden çok oturum: Birden çok oturum oluşturun. Örneğin, öğrencilerin sanal çalışma odası olarak kullanacağı birden fazla oturumu aynı anda başlatmak istiyorsanız farklı grupların katılabileceği birden fazla oturum oluşturabilirsiniz.
 • Kurs grubu aracı: Uzun süreli bir grup çalışması yapılacaksa kursunuzda gruplar oluşturup bir Collaborate oturumuna erişim olanağı sağlayın.

Katılımcıları davet etme

Oturum kullanılabilir hâle geldiğinde otomatik olarak kursunuza kayıtlı öğrencilerin erişimine açılır. Öğrencilerin sunucu veya moderatör olarak katılmalarını istemediğiniz sürece Oturum Ayarları'nda Varsayılan Katılımcı Rolü olarak Katılımcı rolünü seçmek iyi bir yöntemdir.

Öğrencilerin yeni oturumlardan her zaman haberi olmayabilir. Onlara ne zaman ve ne şekilde katılacaklarını bildirdiğinize emin olun.