2001-2010 (Fetzner, 2013) yüksek okul çevrim içi öğrencileri araştırmasına göre, öğrencilerin çevrim içi kurslarda başarısız olduklarında en çok belirttiği üç sebep aşağıdadır:

  1. Geride kaldım ve kursa yetişmek çok zordu.
  2. Kişisel sorunlarım (sağlık, iş, çocuk bakmak) vardı.
  3. Ders çalışmak artı iş veya aile sorumluluklarının üstesinden gelemedim.

Bunların sizin de başınıza gelmesine izin vermeyin! Kendi başarı hikayenizi yazmak için bu ipuçlarını kullanın.


Dersinizi Zamanında Çalışın

"Daha sonra yetişirim" diye düşünmeyin. Gayretli olun ve geride kalmayın. Çevrim içi kurslarınızda fazladan esnekliğe sahip olsanız bile düzenli çalışmaya devam edin.

Bir gözatın. Çevrim içi kursunuz başlamadan önce bir "ön izleme haftası" olanağı sunuluyorsa öğretim programını okuyun, ders programını gözden geçirin ve Blackboard'da gezinme alıştırmaları yapın.

Bir ana takvim oluşturun. Kursun ders programı ile öğretim programını yazdırın ve bir ana takvime gün içindeki saatler ve saat dilimleri dâhil olmak üzere son tarihleri ayrıntılı olarak yazın. Ana takviminiz, sizin için hangisi uygun olacaksa dijital veya kağıt üzerinde olabilir.

Dâhilî araçları kullanın. Testler ve ödevler gibi not verilen kurs öğeleri ile not verilen tartışmalar otomatik olarak Blackboard takvimine eklenir. Hatta kurs takviminizi Google Calendar gibi dış takvimlere bile aktarabilirsiniz. Blackboard'umu her gün kullanarak Güncelleştirmeler'de son tarih hatırlatıcılarını ve diğer bildirimleri, Gönderiler'de kurs etkileşimlerini ve Notlarım'da en son puanlarınızı görebilirsiniz.

Erkenden ve düzenli olarak Oturum Açın. Her haftanın veya ünitenin başında, son tarihi o hafta olan kurs etkinliklerini ve ödevleri gözden geçirin. Sorularınız olursa çalışmayı zamanında tamamlayabilmeniz için hafta içinde erkeden bunları sorun.

Teknik zorlukları öngörün. Okulunuzun yardım masası telefon numarası ile web sitesi URL'sini telefonunuza kaydedin ve yazılı olarak saklayın. Bilgisayarınız çalışmasa bile teknik yardım alabileceğinize emin olun. Blackboard kursunuza internete bağlı herhangi bir bilgisayar veya cihazdan erişebileceğiniz için bilgisayar sorunlarının olması genellikle çalışmayı geciktirme konusunda kabul edilebilir bir mazeret değildir. Çalışmayı sürdürmek için, bir bilgisayar laboratuvarı veya bir arkadaşın dizüstü bilgisayarı gibi alternatif bir yönteminiz olsun. Bir Blackboard aracı hakkında talimatlara ihtiyacınız olursa help.blackboard.com sitesini kullanın.

Geride kalırsanız... ve elinizden geleni yapmanıza rağmen kursa yetişemiyorsanız mümkün olan en kısa sürede eğitmeninizden yardım isteyin.


Planlanmayan durumlara hazır olun

Tüm öğrenciler belli bir noktada kişisel sorunlar yaşar. Bu fırtınaları başarıyla atlatma ya da atlatamama arasındaki fark, hayattaki beklenmeyen olayları nasıl karşıladığınız ve üstesinden geldiğinize bağlıdır.

Eğitmeninizle irtibatta kalın. Kişisel nitelikte acil durumlarla karşılaşırsanız mümkün olan en kısa sürede eğitmenlerinizle irtibata geçerek kendilerini durumdan haberdar edin. Sorun yaşamadığınız zamanlarda da iletişiminizi sürdürün.

Yardım alın. Yüksekokullar danışmanlık ve tavsiyede bulunma gibi çeşitli öğrenci hizmetleri desteği vermekte olduğundan, bu ofislerden faydalanın ve kişisel sorunlarınızda yardım isteyin.

Bir tampon oluşturun. Genellikle kişisel unsurların akademik çalışmanızı "bozup bozmayacağı" değil, bunların "ne zaman" ortaya çıkacağı önemlidir. İleriye yönelik plan yapın ve her hafta kendinize bir tampon süre bırakın. Böylece kişisel acil durumlar ortaya çıksa bile haftalık kurs çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Zaman yönetimi önemlidir. Akademik çalışmanızı son dakikaya bırakmamak için zaman yönetimi ve planlama becerilerinizi iyi kullanın. Görevlere öncelik vermek için önceki bölümde bahsedilen dâhilî takvim ve Blackboard'um araçlarını kullanın.


Kurs çalışmalarınızı hayatınızın bir parçası haline getirin

Okulunuz ile diğer sorumluluklarınız arasında denge kurmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekir ancak bunu başarabilirsiniz.

Hedefler belirleyin. Çalışmanızı tamamlamak için zaman çerçeveleri olan uzun ve kısa vadeli akademik hedefler geliştirin. Hedefiniz ister bir derece elde etmek, ister bir sertifika almak ya da kişisel veya profesyonel gelişim için birkaç kurs almak olsun diğer sorumluluklarınızı yerine getirirken hedefinize ulaşmak için geçecek zamanı planlayın. Mantıken üstesinden gelebileceğinizden fazla kursa kaydolmayın.

Kişisel takvimle kurs takvimini birleştirin. Hangisi kolayınıza geliyorsa ister dijital ister kağıt üzerinde, önceliklerin belirlendiği bir yapılacaklar listesi ve bir ana takvim hazırlayın. Aile ve işle ilgili sorumluluklarınızla birlikte tüm akademik son tarihlerinize ait "büyük resmi" göreceksiniz. Belirli bir haftanın sorumluluklarla dolu olduğunu önceden görürseniz kursunuzun son tarihlerine uyabilmek için akademik çalışmanızı önceden tamamlamak üzere planlama yapın.

Bir Blackboard ders takvimini dış takvim uygulamalarına içe aktarabilirsiniz.


Kaynak

Fetzner, M. (2013). Başarısız Bir Çevrim İçi Öğrenci Bizim Neyi Bilmemizi İster? JALN 17(1), 13-27.

Katkıda Bulunan

Marie Fetzner, Ed. D. | Monroe Community College | Rochester, NY