Blackboard, tüm ürün ve hizmetlerimizin kullanılabilirliği ve erişilebilirliğine yatırım yapmaktadır. Erişilebilirlik konusundaki güçlü liderlik geleneğimizi sürdürmek amacıyla ürünlerimiz, genellikle uluslararası olarak tanınan Web İçeriği Erişilebilirlik Kuralları'nın (WCAG) yanı sıra 1973 tarihli Rehabilitasyon Yasası'nın değiştirildiği şekliyle Bölüm 508 standartlarına uygun olarak tasarlanmakta ve geliştirilmektedir. Blackboard, dünya çapında tanınan WCAG 2.1 Seviye AA başarı kriterlerini karşılamaya çalışmakta ve endüstri standartlarına uygunluğu değerlendirmek için ürünlerinde düzenli olarak üçüncü taraf erişilebilirlik testleri gerçekleştirmektedir.

Tüm belgeler yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.

Erişilebilirlik uygunluğu: Blackboard Learn Ultra Deneyimi

Blackboard'un erişilebilirlik taahhüdü hakkında daha fazla bilgi

Lütfen sorularınızı ve merak ettiklerinizi doğrudan [email protected] adresine yazın.


Blackboard Learn sayfalarının yapısı hakkında

Sayfayı doğru şekilde yapılandırmak ve kullanıcıların başlıklarla gezinmesine izin vermek için bir mantıksal başlık yapısı vardır. Başlıklar sürekli olarak uygulama genelinde kullanılır. Bu, kullanıcılara uygulamadaki herhangi bir sayfanın yapısını hızlı şekilde anlama ive sayfanın ilgili bölümünü içerik ögesini kolayca taşıma imkanı verir.

Gerektiğinde, kullanıcının baktığı sayfayı tanımlamak içindeki bir H1 sağlanır. Blackboard Learn'de sayfa başlığı, örneğin "Kurs Belgeleri" her zaman H1'dir.

Sayfanın önemli bölümlerini tarif etmek için H2 başlıkları kullanılır. Bu başlıklar gizlidir ve ekran okuyucu kullanıcılarının doğrudan her bir önemli sayfa bölümüne atlamasına izin verir. Örneğin, bir kurs sayfası iki H2 başlığına sahiptir: bir adet kurs menüsü ve bir adet içerik sayfasındaki eylem çubuğunun hemen üzerinde bulunan ana içerik için.

H3 başlıkları normalde bir sayfada içerik ögeleri veya önemli içerik ögeleri başlığı olarak kullanılır. Örneğin, "Kurs Belgeleri" sayfasındaki bir ödev başlığı H3 olduğundan kullanıcı bunu kolayca bulur.

Bir sayfada görsel karışıklığı azaltmak için, fare veya klavye ile odaklanılıncaya kadar çok sayıda öge gizlidir. Odaklanıldıktan sonra, bu ögeler etkin olur ve normal klavye etkileşimi modellerini takip ederler.

DIVs ve iFrames ile kaldırılan ve değiştirilen çerçeveler

Blackboard Learn'de birincil gezinmeye yönelik teknik değişiklikler görme engelli kullanıcılar için gezinmeyi kolaylaştırmaktadır.

Çerçeveler, Learn uygulamasından tamamen kaldırılmıştır ve HTML5 uyumlu DIVs ve iFrames ile değiştirilmiştir. Bu değişiklik, sayfa yazdırma, erişilebilirlik ve sayfada gezinti özelliklerini geliştirir.

Bu değişiklik sayfa konumunun tanımlanması, gezinme ve sayfa başlıklarının gerekli olduğu ekran okuyucu kullanıcıları için iyileştirilmiş erişilebilirlik sağlar.


Yer İşaretleri

Yer işaretleri, ARIA'ya (Accessible Rich Internet Applications Suite - Erişilebilir Zengin Internet Uygulamaları Paketi) göre tasarlanmıştır. ARIA, engelli kullanıcılar için daha erişilebilir bir şekilde web içeriğine ve web uygulamalarına bir yol tanımlar. Blackboard Learn'deki yer işaretleri arasında şunlar bulunur:

 • uygulama
 • başlık
 • tamamlayıcı
 • içerik bilgisi
 • kurs menüsü
 • içerik alanı
 • form
 • ana
 • gezinti
 • ara

Blackboard Learn'de klavye ile gezinme

Menüler arasında gezinmek, menüleri açmak ve bir menü içindeki ögeleri seçmek için, Blackboard Learn'de endüstri standardı klavye etkileşimleri kullanılır. Klavye gezintisi desenleri, tarayıcılar (Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome) arasında farklılık gösterir, ancak herhangi bir tarayıcıdaki etkileşimler genel ve uyumludur. Aşağıdaki bölümlerde, etkileşimlerin Blackboard Learn'deki deneyimler ve kurs görünümleri arasında nasıl farklılık gösterebileceği not olarak verilmiştir.

Firefox veya Safari ile bir Mac kullanıyor ve klavyenizle gezinmede sorun yaşıyorsanız işletim sisteminizi ve tarayıcı ayarlarınızı gözden geçirin ve güncelleştirin. Bu işlem, klavye gezintisi için doğru şekilde yapılandırılmalarını sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için bkz.

İçerik düzenleyicisinde klavye ile gezinme

Blackboard Learn 'deki içerik düzenleyicisi TinyMCE'den üçüncü taraf teknolojiye göredir. İçinde oluşturulan içeriği biçimlendirmek için erişilebilir denetimler ve klavye kısayolları sağlar. İçerik düzenleyicisi, bir tartışmaya katıldığınız gibi zamanlarda kurslarınızda görünür.

İçerik Düzenleyicisi araç çubuğuna klavyenizden erişmek için ALT + F10 tuşlarına basın. Mac kullanıyorsanız Fn + ALT + F10 tuşlarına basın. Madde işaretli liste gibi seçenek belirlemek için ok tuşlarını kullanın.

Genel klavye kısayolları

Blackboard Learn içerisindeki yaygın işlemler için genel klavye kısayolları belirlenmiştir.

 • Sekme: Sayfada bulunan bağlantılar, alanlar ve seçenekler arasında geçiş yapın.
 • Üstkarakter + Sekme: Önceki bağlantılara, alanlara ve seçeneklere geçin.
 • Enter: Bağlantı ve işlev seçin, bir seçeneği etkinleştirin ve daraltılmış bölümleri genişletin.
 • Boşluk: Seçenekleri seçin veya değiştirin.
 • Yukarı ve aşağı ok tuşları: Bir seçeneği etkinleştirmek için Uygula veya Git işlevine sahip aşağı açılan listeleri açın. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak seçimlerde gezinin.
 • Uygula veya Git işlevine sahip OLMAYAN aşağı açılan listeleri açın. Aşağı açılan listeye gitmek için Sekme tuşuna ve listeyi açmak için Enter tuşuna basın. Bir seçeneğin üzerine gelmek için Alt/Option ve yukarı/aşağı ok tuşlarını kullanın.

İçerik sayfası

Kurs İçeriği sayfasında, klavyenizi kullanarak bir ögeyi yeni bir konuma ve genişletilmiş bir klasöre ve bir klasörü başka bir genişletilmiş klasöre taşıyabilirsiniz. Yalnızca iki klasör seviyesi oluşturabilirsiniz.

 1. Sekme tuşuna basarak bir ögenin taşı simgesine gelin.
 2. Taşıma modunu etkinleştirmek için Enter tuşuna basın.
 3. Ok tuşlarını kullanarak bir konum seçin.
 4. Ögeyi yeni konuma bırakmak için Enter tuşuna basın.

Ekran okuyucular

Ekran okuyucunuzda en iyi deneyimi elde etmek için Windows® sisteminde ChromeTM ve JAWS®'ı, Mac®te ise Safari® ve VoiceOver'ı kullanın.

Blackboard Learn, bir ekran okuyucu yoluyla uygulamaya erişen kullanıcılara sistemi başarıyla kullanmalarına yardımcı olmak için bilgi sağlamak üzere bir Ekran Okuyucu Öğreticisi oluşturmuştur.


İçerik düzenleyicisi matematik formülleri

WIRIS, SP 10'da tanıtılan İçerik Düzenleyicisi Matematik formülü düzenleme özelliklerini sağlamaktadır. SP 10'da, WIRIS eklentisi Java Uygulaması formunda gelmiştir. Bu, Java'yı destekleyemeyen platformlarda matematik düzenlemesinin yapılamadığı anlamına geliyordu. SP 12'de, WIRIS düzenleyicisi JavaScript'e dayanarak Java bağımlılığını kaldırmış ve iOS da dâhil olmak üzere Java'yı tarayıcılarda çalıştıramayan platformlarda tam matematik düzenlemesi imkanına olanak sağlamıştır. WIRIS matematik düzenleyicisi işlevselliği, JavaScript etkin tarayıcı çalıştırabilen tüm platformlara genişletilmemiştir.

Erişilebilir olmayan uygulama bazlı düzenleyiciden JavaScript bazlı düzenleyiciye geçiş erişilebilirliği artırmaktadır.


Etkileşimli araçlar

Tüm etkileşim araçlarımızın (tartışma panoları, wiki'ler, bloglar ve günlükler) kullanılabilirliğini artırdık. Her sürüm, özellikle yardımcı teknoloji kullanan müşteriler başta olmak üzere herkes için kullanılabilirlik iyileştirmeleri getirmektedir. Yeni konu okuma deneyimi ekran okuyucu teknolojisini kullanmaktadır. Ayrıca ekran okuyucu ve salt klavye kullanıcılarının arayüzde gezinirken daha az eleme yapmaları için sayfadaki karışıklığı da giderdik.

Blackboard'un erişilebilirlik taahhüdüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Blackboard web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


*Ürün geliştirme girişimlerimizle ilgili ifadelerimiz (yeni ürünler ve gelecekteki ürün güncelleştirmeleri, yükseltmeleri veya geliştirmeleri dahil) şu anki planımızı açıklamaktadır ancak önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir, geciktirilebilir veya iptal edilebilir ve genel olarak müşterilerimize sunulmadan ve sunuluncaya kadar bu tür hizmet teklifleri, yükseltmeler, güncelleştirmeler veya işlevlerin kullanılabilir olacağına dair herhangi bir güvence verilmez.