Tartışma bölümünde, sınıf materyalleri ile ilgili düşünce ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Blackboard Learn'de kurs üyeleri asenkronize iletişimin avantajlarından da yararlanarak geleneksel sınıflardaki gibi derin tartışmalar yapabilirler. Katılımcıların aynı konumda ya da zaman diliminde olmasına gerek yoktur ve dikkatli şekilde yanıt vermek için düşünmeye zaman ayırabilirsiniz.

Tartışmalar bölümünü aşağıdaki görevleri gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz:

 • İş birliği ve sosyal etkileşim amaçlı olarak akranlarınız ile bir araya gelmek.
 • Ev ödevleri, okumalar ve kurs içeriği hakkında sorular sormak.
 • Kurs materyalini ne seviyede anladığınızı ve uyguladığınızı göstermek.

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.


Bir tartışma açma

Tartışmalar, kurs kavramlarını konu alan çevrim içi bir forumdur. Eğitmeniniz sizden kendi tartışmalarınızı oluşturmanızı ve mevcut tartışmalara katılmanızı bekleyebilir. Eğitmeniniz katkılarınıza da not verebilir.

Eğitmeniniz, sınıf arkadaşlarınızdan oluşan bir grupla bir konu üzerinde tartışmanız için grup tartışması da oluşturabilir.

Grup tartışmaları hakkında daha fazlası

Eğitmeniniz not verilen tartışmalar için son tarihler eklediyse tartışmaları Notlar sayfanızdan, takviminizden ve etkinlik akışınızdan açabilirsiniz.

Herhangi bir kursta, kursunuzun gezinti çubuğundan Tartışmalar simgesini seçin. Görüntülenen listeden tartışmayı seçin. Tartışmalar, Kurs İçeriği sayfasındaki diğer ders materyallerinin yanında da görünebilir.

Tartışmalar, Ultra Kurs Görünümü'nde forum ve konuları kullanmaz.

The Course Content page, with Discussions page at the top

Bir tartışmayı her açışınızda, yeni yorumlar ve yanıtlar, son ziyaretinizden bu yana gerçekleşen etkinlikleri göstermek üzere "Yeni" ifadesiyle birlikte görünür.

Yorum ve yanıt oluşturma hakkında daha fazla bilgi

Katılımcılar listesinin üzerindeki Yazar bölümünde, tartışmayı kimin oluşturduğunu görebilirsiniz.


Önce bir yorum gönderin

Eğitmeniniz, diğer yorum ve yanıtları okuyabilmeniz için önce tartışmaya yanıt vermenizi zorunlu kılabilir. "Önce gönderi" yaptığınızda, sınıf arkadaşlarınızın yanıtlarından etkilenmezsiniz. Bu tür bir tartışmayı açtığınızda bir ileti görüntülenir: Tartışma etkinliğini görmek için bir yanıt gönderin. Henüz tartışma etkinliğini görüntüleyemezsiniz. Yanıt gönderdiğinizde yanıtlar ve yorumlar görüntülenir.

Siz bir yanıt gönderene kadar Katılımcılar listesinde diğerlerinin yorum ve yanıt sayısı gösterilmez.


Tartışma oluşturma

Sınıf arkadaşlarınızın katılması için tartışmalar oluşturabilirsiniz. Eğitmeniniz tüm tartışmaları, yorumları ve yanıtları silebilir.

Tartışmalarınızı, yorumlarınızı ve yanıtlarınızı silme hakkında daha fazla bilgi

Eğitmeniniz izin verdiyse sınıf arkadaşlarınızın katılması için tartışmalar oluşturabilirsiniz. Eğitmeniniz tüm tartışmaları, yorumları ve yanıtları silebilir.

 1. Kursunuzda, gezinti çubuğundan Tartışmalar simgesini seçin.
 2. Menüyü açmak için sağ üst köşedeki artı işaretini seçin. Artı işareti görünmüyorsa tartışma oluşturmanıza izin verilmez.
 3. Menüden Tartışma Ekle'yi seçin. Tartışmanız listenin en üstünde görünür. Yalnızca eğitmeniniz tartışmanızın listedeki yerini değiştirebilir veya tartışmanızı bir klasöre ekleyebilir.
Discussions page, with the New Discussion button at the top
 1. Yeni Tartışma sayfasında anlamlı bir başlık girin. Tartışma başlığınızı dikkatli seçin. İmlecinizi başlık satırından başka yere geçirdiğinizde tartışma başlığı kaydedilir. Başlığı yalnızca eğitmeniniz düzenleyebilir.
New Discussion page, with the text editor visible
 1. Tartışmayı bir soru, fikir veya yorumla başlatın. Metni biçimlendirmek, dosya eklemek ve multimedya yerleştirmek için düzenleyicideki seçenekleri kullanabilirsiniz. Düzenleyiciyi küçük bir ekranda görüntülüyorsanız seçenekler menüsünü görmek için artı simgesini seçin. Örneğin, ataç simgesiyle gösterilen Yerel Dosya Ekle/Düzenle'yi seçin. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı arayın. Dosyayı karşıya yükleme işleminin ilerleyişini gösteren bir durum penceresi açılır.

  Düzenleyici araç çubuğuna klavyenizden erişmek için ALT + F10 tuşlarına basın. Mac kullanıyorsanız Fn + ALT + F10 tuşlarına basın. Numaralandırılmış liste gibi bir seçeneği belirlemek için ok tuşlarını kullanın.

 2. Kaydet ögesini seçin.

Tartışmalar ana sayfasında, tartışma başlığınız, Öğrenci tarafından oluşturuldu etiketiyle görünür.

Kurs üyeleri tartışmanızı açtıklarında yan panelde yazar olarak görünürsünüz.

Discussions page, with a 'Created by student' label beneath a discussion

Kendi gönderilerinizi düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Kendi tartışmalarınızı ise ancak hiç kimse yanıt vermediyse silebilirsiniz.


Tartışmalara katılma hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.Video: Tartışmalara katılma, tartışmalara nasıl katılacağınızı açıklar.