Başarı Durumum Nedir? raporu

Durumum Nasıl? raporu, bir kursta diğer öğrencilere kıyasla gösterdiğiniz performansla ilgili bir genel bakış sunar. Kursta geçirdiğiniz süre ve genel notunuzdaki değişiklikleri haftalık olarak görüntüleyebilirsiniz. Genel notunuzu kursta geçirdiğiniz süreyle de karşılaştırabilirsiniz. Kursta daha fazla vakit geçiren öğrencilerin notları da genellikle daha yüksek olmaktadır. Bu raporu kullanarak ekstra yardım almanın veya kursunuzdaki etkinliğinizi artırmanın size yarar sağlayıp sağlamayacağını öğrenebilirsiniz.

Learn Ultra veya Learn Ultra Kurs Görünümü'ndeki Genel Not, Learn Orijinal'de Haricî Not olarak adlandırılır.

Bu sayfadaki konular şunları içerir:


Notlar bölümünden "Başarı Durum Nedir?" raporuna erişin

Durumum Nasıl? raporuna erişmek için temel gezinti menüsündeki Notlar bölümünü kullanın. Bu raporu hem Ultra hem de Orijinal Kurslarında görebilirsiniz.

Notlar bölümündeki rapora eriştiğinizde, genel notunuzda ve kursta geçirdiğiniz sürede görülen haftalık değişimlere dair genel bilgiler alırsınız. Performansınızı sınıf arkadaşlarınızla da karşılaştırabilirsiniz.

Kurs adının sağındaki pasta grafik simgesini seçin.

Image of the base navigation, with the Grades tab highlighted on the left, and the pie chart icon next to the course name on the right

Rapor bir panel olarak görünür.

Image of the How Am I Doing? scatter plot as a panel on the side of the course grades page

Notum

Bir kursun genel notu eğitmeniniz tarafından ayarlanmadığında Notlarım çizgi grafiği ve tablosu görüntülenmez.

Çizgi grafik

Image of the scatter plot accessed through My Grade. The student's grade appears in purple and the average overall grade of the course is in gray

Çizgi grafik, zaman içindeki genel notunuzun kurstaki diğer öğrencilerle kıyaslandığı bir grafiktir. Her hafta, pazartesi günüyle başlar. Geçerli haftaya ait bilgiler 24 saatte bir, sabahın erken saatlerinde güncelleştirilir. Bu nedenle mevcut notunuz, Not Defteri'ndeki ile aynı olmayabilir.

 • Sizin genel notunuz mor renkte, genel kurs notu ortalaması ise gri renkte gösterilir.
 • Kendi genel notunuzu veya belirli bir tarihteki genel kurs notu ortalamasını görmek için bir noktayı seçin.
 • Sağ üstteki + ve – simgelerini seçerek yakınlaştırın veya uzaklaştırın.

Grafiklere bakarken (*), (!) ve (↓) işaretleri neyi temsil eder?
Yıldız işareti: Öğrenci için etkinlik veya notlar bakımından ilk %10 içinde olması gibi olumlu bir bildirime işaret eder
Ünlem işareti: Öğrenci için düşük sınıf etkinliği gibi olumsuz bir bildirime işaret eder
Aşağı ok: Öğrenci için, notların düşmesi gibi performansta bir düşüş bildirimine işaret eder

Tablo görünümü

Image of the My Grade table, with rows showing the student's grade by week with color-coded percentages on the right

Notum adlı özelliğin tablo görünümünde dört sütun vardır: Tarih, Kurs not ortalaması, Ortalama not aralığı ve Genel Not. Veriler, haftalara göre düzenlenmiş satırlar hâlinde görünür. Her hafta, pazartesi günüyle başlar. Geçerli haftaya ait bilgiler 24 saatte bir, sabahın erken saatlerinde güncelleştirilir. Bu nedenle mevcut notunuz, Not Defteri'ndeki ile aynı olmayabilir.

 • Kurs not ortalaması, bir kurstaki tüm öğrencilerin haftalık ortalama genel notudur.
 • Ortalama not aralığı, bir kurstaki tüm öğrencilerin haftalık ortalama genel notudur; standart sapma değeri kadar eksik veya fazla olabilir.
 • Genel Not, kurstaki haftalık genel notunuzdur.

Etkinliğim

Çizgi grafik

Image of the scatter plot accessed from My Activity, showing the student's activity in purple and the average activity for the course in gray

Çizgi grafik, haftalık olarak kursta geçirdiğiniz saatlerin diğer öğrencilerle kıyaslandığı bir grafiktir. Her hafta, pazartesi günüyle başlar. Geçerli haftaya ait bilgiler 24 saatte bir, sabahın erken saatlerinde güncelleştirilir.

Saat olarak kursta geçirdiğiniz süre mor renkte, tüm sınıfın kursta geçirdiği ortalama süre ise gri renkte görüntülenir.

 • Kursta geçirdiğiniz kendi sürenize ait tarihleri ve saatleri veya kurs ortalamasını tam olarak görmek için bir noktayı seçin.
 • Etkinliğim, bir öğrencinin bir hafta içinde bir kursta haftalık olarak geçirdiği süredir ve saat olarak belirtilir. Kurs süresi (saat), öğrencilerin kurs içinde herhangi bir şey seçtikleri andan kurs dışında bir şeyi seçtikleri ana kadar olan süredir. Öğrenci belli bir süre hiçbir eylemde bulunmadığı için kurs oturumu kapatılırsa yalnızca kurs içindeki son eylemine kadar olan süre dikkate alınır.
 • Sağ üstteki + ve – simgelerini seçerek yakınlaştırın veya uzaklaştırın.

Tablo görünümü

Image of the My Activity table, with a row for each week of the student's activity in the course

Etkinliğim adlı özelliğin tablo görünümünde dört sütun vardır: Tarih, Ortalama kurs süresi (saat), Ortalama saat aralığı ve Etkinlik saatleri. Veriler, haftalara göre düzenlenmiş satırlar hâlinde görünür. Her hafta, pazartesi günüyle başlar. Geçerli haftaya ait bilgiler 24 saatte bir, sabahın erken saatlerinde güncelleştirilir.

 • Ortalama kurs süresi (saat), tüm öğrencilerin bir hafta içinde bir kursta geçirdiği ortalama süredir ve saat olarak belirtilir.
 • Ortalama saat aralığı, tüm öğrencilerin bir hafta içinde bir kursta geçirdiği ortalama süredir, saat olarak belirtilir ve standart sapma değeri kadar eksik veya fazla olabilir.
 • Etkinlik saatleri, öğrencinin bir hafta içinde kursta geçirdiği süredir. Kurs süresi (saat), öğrencilerin kurs içinde herhangi bir şey seçtikleri andan kurs dışında bir şeyi seçtikleri ana kadar olan süredir. Öğrenci belli bir süre hiçbir eylemde bulunmadığı için kurs oturumu kapatılırsa yalnızca kurs içindeki son eylemine kadar olan süre dikkate alınır.

Etkinlik akışı bildirimlerinden "Başarı Durumum Nedir?" raporuna erişme

Durumum Nasıl? raporuna temel gezinti menüsünün Etkinlik Akışı bölümünden de erişebilirsiniz. Raporu açmak için Durumum Nasıl? bildirimindeki düğmeyi tıklatın. Bu raporu hem Ultra hem de Orijinal Kurslarında görebilirsiniz.

Etkinlik akışından rapora erişerek, genel notunuz ile kursta saat olarak geçirdiğiniz süreyi karşılaştırabilirsiniz. Performansınızı sınıf arkadaşlarınızla da karşılaştırabilirsiniz. Durumum Nasıl? raporu mevcut çalışma biçiminize göre size çeşitli öneriler sunar.

Image of the activity stream, with the How Am I Doing? button outlined in a rectangle, as well as the Activity Screen button on the base navigation

Mevcut Sınıf Durumu

Dağılım grafiği

Image of the Current Class Status scatter plot, with the student represented with a purple dot and the average course activity with gray dots

Dağılım grafiği, genel notunuz ile kursta geçirdiğiniz saatleri grafik olarak sunar. Gösterilen veriler; 24 saatte bir, sabahın erken saatlerinde güncelleştirilir. Bu nedenle mevcut notunuz, Not Defteri'ndeki ile aynı olmayabilir.

Mor nokta sizi, gri noktalar da kurstaki diğer öğrencileri temsil eder.

Şunları yapabilirsiniz:

 • Kursta geçirdiğiniz süreyi sınıf ortalamasıyla karşılaştırın. Kursta daha fazla vakit geçiren öğrencilerin notları da genellikle daha yüksek olmaktadır.
 • Kursta daha fazla vakit geçirerek daha iyi sonuçlar elde edip edemeyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Veya tüm sınıf zorlanıyorsa eğitmeninize ileti göndererek yardım isteyebilirsiniz.
 • Kendi ortalamanızı veya genel kurs notu ortalamasını, kursta geçirilen süreyi ve son erişiminizden bu yana kaç gün geçtiğini görmek için bir noktayı seçin. Kurs süresi (saat), öğrencinin bir hafta içinde bir kursta geçirdiği süredir. Kurs süresi (saat), öğrencilerin kurs içinde herhangi bir şey seçtikleri andan kurs dışında bir şeyi seçtikleri ana kadar olan süredir. Öğrenci belli bir süre hiçbir eylemde bulunmadığı için kurs oturumu kapatılırsa yalnızca kurs içindeki son eylemine kadar olan süre dikkate alınır.
 • Sağ üstteki + ve - simgelerini seçerek yakınlaştırın veya uzaklaştırın.

Etkinlik akışı uyarılarınızı yapılandırma

Durumum Nasıl? raporu ile ilgili etkinlik akışı uyarıları kurumunuz tarafından etkinleştirilmişse bu uyarıları alabilirsiniz. Etkinlik akışınıza giderek dişli çark simgesini seçin. Sağdaki oku seçerek Notlarım ve etkinliğim menüsünü genişletin. Durumum Nasıl? raporu ile ilgili uyarıları ayarlamak için Notlarım ve etkinliğim altındaki kutuları işaretleyin veya mevcut işaretleri kaldırın. Notlarım ve Etkinliğim'in solundaki onay kutusu, ayarlarınızı bu kategorideki tüm bildirimlere uygular.

Bildirimler yalnızca kurslar için kullanılabilir, organizasyonlar için kullanılamaz. Bildirim alabilmeniz için kursunuzda en az 10, en fazla 2.000 öğrenci olmalıdır.

Image of the activity stream notifications panel, with the My grades and activity options highlighted in blue

Etkinlik akışı uyarı iletileriniz, kurstaki genel notunuzun seyrine ve son erişiminizden beri kaç gün geçtiğine bağlı olarak farklı olacaktır.

Aşağıdaki tabloda, bildirim iletilerine hangi etkinlik akışı ayarının bağlı olduğu ve bu bildirimi neden aldığınız açıklanmaktadır.

Diğerlerine kıyasla düşük performans bildirimi dışındaki not bildirimlerini alabilmeniz için, eğitmeniniz tarafından Ultra'da Genel Not'un veya Orijinal'de Haricî Not'un etkinleştirilmesi gerekir.

Etkinlik akışı ayarıBildirim iletisiBildirimi neden alıyorsunuz?
Yakın zamanda etkinlik yokSon zamanlarda sizi pek göremedik. Gözden kaçırmış olabileceğiniz yeni kurs materyallerine gözatın.Eğitmeniniz tarafından belirlenen gün sayısı geçtiği hâlde kursunuzda oturum açmadınız. Eğitmeniniz bu bildirimi, kursta etkin olmanız gerektiğini hatırlatmak için ayarladı.
Not düşük veya riskli

Alternatif 1:

Durumunuzu mu merak ediyorsunuz? Bilgi güçtür! Bulunduğunuz noktayı öğrenmek için kurs ortalamasını gözden geçirin.

Alternatif 2:

Notunuzu yükseltmek mi istiyorsunuz? Bulunduğunuz noktayı öğrenmek için kurs ortalamasını gözden geçirin.

Genel notunuz, eğitmeniniz tarafından belirlenen yüzdenin altına düştü. Eğitmeniniz bu bildirimi, genel notunuzun beklenenin altına düşmesi durumunda sizi uyarmak için ayarladı.
Not düştüKurs notunuz biraz düştü. Notunuzu yükseltmek için sınıf arkadaşlarınızdan biriyle ortak çalışmayı deneyin.Genel notunuz, geçen haftaki genel notunuza kıyasla %10 veya daha fazla düşmüş durumda.
Kurstaki etkinlik düzeyi düşükSon zamanlarda sizi aramızda çok fazla göremedik. Gözden kaçırmış olabileceğiniz yeni kurs materyallerine gözatın.Geçen hafta kursta geçirdiğiniz saat sayısı, kursunuzdaki en düşük %5'lik dilim içinde.
Not yükseldiÇok iyi gidiyorsun! Çok çalışmanızın karşılığını alıyorsunuz. Bu şekilde devam edin!Genel notunuz, geçen haftaki genel notunuza kıyasla %10 veya daha fazla arttı.
Kurs etkinliği ilk %10 içindeÇok çalışmanızın karşılığını alıyorsunuz! Bu kurstaki en etkin öğrencilerden birisin. Bu şekilde devam edin!Kursta geçirdiğiniz saat sayısı, kursunuzdaki en yüksek %10'luk dilim içinde.
Not, ilk %10 içindeDurumunuz çok iyi! Notunuz bu kursun ortalamasının üstünde. Bu şekilde devam edin!Genel notunuz kurstaki çoğu öğrencinin üzerinde. Genel notunuz, kursunuzdaki en iyi %10'luk dilim içinde.

 


Harekete geçin

Yüksek Performans ile İlgili Bildirimler

Performansınız iyiyse veya gelişiyorsa aldığınız uyarıda mevcut performansınızı korumanız önerilecektir.

Image of an activity stream notification encouraging the student to continue current class performance

Bir kursta durumunuz iyi gidiyorsa bu motivasyonu koruyun! Ayrıca eğitmeninize ileti gönderip kurstaki diğer öğrencilere danışman olmak istediğinizi ve onlara yardımcı olabileceğinizi belirtebilirsiniz. Eğitmeninize ileti gönderirseniz iletinin amacını belirtmeniz faydalı olacaktır.

Image of the How Am I Doing? report's Current Class Status scatter plot, with the student's grade highlighted and the Offer Study Help field highlighted

"Dersle İlgili Yardım Teklif Et" bölümü, Orijinal kurslarının "Durumum Nasıl?" raporlarında görüntülenmez.

Düşük performans bildirimleri

Performansınızın beklenenden düşük olması durumunda, aldığınız uyarı, notunuzu artırmanıza yardımcı olacak bazı eylemleri önerecektir.

Image of an activity stream notification recommending that a student boost their grade

Bir kursta beklenen oranda başarılı olamıyorsanız endişeye kapılmayın veya cesaretinizi kaybetmeyin! Bilgi güçtür ve katıldığınız bir kursa özel dikkat göstermeniz gerektiğinin artık farkındasınız. Performansınızı iyileştirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Kursunuzu kontrol edip eksik olan etkinliklerinizi tamamlayın
 • Kurs içeriğinizi gözden geçirin ve günü yaklaşan değerlendirmeler için çalışın
 • Sınıf arkadaşlarınızla bir çalışma grubu oluşturmayı düşünün
 • Eğitmeninize ileti göndererek çalışma materyalleri veya akademik bir danışman talep edin
Image of the How Am I Doing? report's Current Class Status scatter plot, with the student's purple dot near the 0% mark highlighted, as well as the recommendation below to review course content

"Ne Yapabilirim?" bölümü, Orijinal kurslarının "Durumum Nasıl?" raporlarında görüntülenmez.