Duyurular

Kurs duyuruları, öğrencilerinizin başarısı için büyük önem taşıyan zamana duyarlı bilgilerin yayımlanması için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Öğrenciler için son tarihlerin veya sınav programlarının hatırlatılması faydalıdır. Öğretim programınızda ortaya çıkan değişiklikler veya kurs materyallerini netleştirmek için de duyuruları kullanabilirsiniz.

Duyurular sayfasını kullanarak duyuru ekleyebilir, eklediğiniz duyuruları düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Duyuru eklediğinizde, onu kursunuzdaki öğrencilere e-posta olarak da gönderebilirsiniz. Öğrenciler kursunuzda oturum açmasalar bile duyuruyu e-posta yoluyla alacaktır.

Kurs duyuruları etkinlik akışınızda, bir kursa girdiğinizde ve kursun Duyurular sayfasında görünür. Kurum duyuruları, Learn oturum açma sayfasında ve etkinlik akışında görünür.

Bu sayfadaki konular şunları içerir:


Etkinlik Akışı'ndaki Duyurular

Duyurular, etkinlik akışının Bugün ve En Son Ögeler bölümlerinde de görünür.

Announcements on the Activity Stream, showing under Today and Recent

Öğrenciler duyuruları kurs içinde görüntülediklerinde bu duyuruların çoğu etkinlik akışından kaybolur. Bir duyuru planlarsanız duyuru planlanan zamanda etkinlik akışında görünür.


Kurs içindeki duyurular

Yeni duyurular, öğrenciler kursa girer girmez açılan bir pencerede görünür. Öğrencilerin kurs içeriğini görüntüleyebilmesi için Yeni Kurs Duyuruları penceresini kapatması gerekir. Öğrenciler pencereyi kapattıktan sonra pencere bir daha görünmez. Yeni duyurular gönderirseniz pencere, yalnızca yeni duyuruları gösterecek şekilde yeniden görünür.

The New Announcements window, showing two unread announcements

Öğrenciler, katılmaları gereken kurs gruplarına ilişkin bir kurs duyurusu ve bir etkinlik akışı bildirimi alır. Öğrenciler kurs grubuna katılmadıkları takdirde bu uyarı etkinlik akışında görünmeye devam eder.

Activity stream announcement telling students to join a group

Okundu olarak işaretlemek istediğiniz duyurunun yanındaki daireyi seçin. Daireyi seçmezseniz Duyurular sayfasının yan tarafında okunmamış duyuruların sayısını gösteren bir sayı görürsünüz.

A purple 2 within a circle shown beside the Announcements page

Okunan bir duyuruyu okunmadı olarak işaretlemek için daireyi yeniden seçin. Okunan duyurular, Duyurular sayfasında okunmamış duyurulara göre daha koyu bir renkle görüntülenir.

Announcements page, with one read announcement, two unread announcements, and one scheduled announcement

Duyurular sayfası

Duyurular sayfasında, duyurularınızı oluşturabilir, düzenleyebilir, okundu veya okunmadı olarak işaretleyebilir ve duyurularınız içinde arama yapabilirsiniz. Kursa ilk girdiğinizde, Kurs İçeriği sayfasından üst kısımdaki Duyurular'ı seçerek Duyurular sayfasına gidin.

Announcements page, with one read announcement, two unread announcements, and one scheduled announcement
  • Duyurularınızın bir özetini görüntüleyin. Sayfanın üstünde durumlarına göre sıralanmış olarak kurs duyurularının sayısını görüntüleyin. Duyurularda üç durum vardır: Gönderildi, Planlandı ve Taslak.
  • Sütunları sıralayın. Duyuruları başlığına, durumuna veya görüntüleyen kişi sayısına göre sıralayın.
  • Duyurularda arama yapın. Büyüteç şeklinde görüntülenen Duyurularda ara simgesini seçin ve belirli bir duyuruyu bulmak için anahtar sözcükleri girin.
  • Yeni duyuru oluşturun. Yeni Duyurular sayfasını açmak için artı simgesini seçin.
  • Duyuruları yönetin. Duyuruyu düzenlemek, kopyalamak veya silmek için duyuruya ait menüyü açın.
  • Okundu olarak işaretleyin. Bir duyuruyu okundu veya okunmadı olarak ayarlamak için duyurunun yanındaki daireyi seçin.

Duyurular hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.

Video: Blackboard Ultra Kursu'nda Duyurular


Duyuru oluşturma

Duyurular sayfasında, yeni bir duyuru oluşturmak için artı işareti şeklinde görüntülenen Duyuru oluştur simgesini seçin. Duyuruyu, yalnızca bir kursun tüm üyelerine gönderebilirsiniz. Belirli bir öğrenci veya grupla iletişim kurmak istiyorsanız ileti kullanın.

Create announcement icon highlighted on the Announcements page

Duyuru için bir başlık ve ileti girin. Metni biçimlendirmek, multimedya yerleştirmek ve dosya eklemek için ileti düzenleyicisindeki seçenekleri kullanın.

Kurs duyurularınıza ses ve video kayıtları ekleyebilirsiniz.

New announcement page

Aynı zamanda, kendiniz de dâhil olmak üzere tüm kurs üyelerine bir e-posta kopyası gönderebilirsiniz. Düzenleyicinin altındaki Alıcılara E-Posta Kopyası Gönder'i seçin. Alıcıların sistemde geçerli bir e-posta adreslerinin olması gerekir. İlerideki bir tarihte görüntülenmek üzere planlanan bir duyuru için e-posta kopyası gönderemezsiniz. Duyurular hakkındaki e-postalar her zaman için gönderilir ve kurumunuzun global bildirim ayarları tarafından kontrol edilmez.

Gönderdikten sonra bir duyuruyu düzenleyip Alıcılara e-Posta Kopyası Gönder'i seçer ve duyuruyu tekrar gönderirseniz e-posta gönderilmez. Yeni bir duyuru göndermeniz gerekir.

Duyurunuzu taslak hâlinde kaydetmek için Kaydet'i seçin. Duyuruyu göndermeye hazır olduğunuzda Duyurular sayfasından Şimdi Gönder'i seçin.

Announcements page, with a draft announcement ready to post and the Post draft button highlighted

Öğrenciler e-postada ne görür?

Ekli içerik, e-postanın içinde bağlantı şeklinde görünür. Öğrenciler, içeriği görüntülemek için bağlantılara tıklayabilir.

Email copy of an announcement sent to a student

Duyuru planlama

Gelecekteki etkinlikler için duyurular (kurs etkinliği veya son tarihle ilgili hatırlatıcılar gibi) oluşturabilirsiniz. Kursunuzda, seçtiğiniz tarih ve saatte otomatik olarak gönderilecek duyurular planlayabilirsiniz. Ayrıca, artık gerekmeyen duyuruları gizleyebilirsiniz.

Yeni Duyuru sayfasında, Duyuruyu Planla'yı seçin. İlerideki bir tarihte görüntülenmek üzere bir duyuru planlarsanız e-posta kopyası gönderme seçeneği görünmez.

Schedule announcement section of the New Announcement page

Bir duyuruyu planladığınızda, bir Şu Tarihten Sonra Göster tarihi ve saati gerekir. İsteğe bağlı olarak "Gizlenme zamanı" onay kutusunu seçip tarihi ve saati girebilirsiniz.

Duyuruları planlamak için tarih seçiciyi kullanın.

Artık duyuruyu planlamak istemiyorsanız Duyuruyu Planla'yı bir kez daha seçin.

Planlanan duyuru, Duyurular sayfasında Planlandı etiketiyle Durum sütununda görünür.

Announcements page, showing a scheduled announcement at the top

Duyuruyu düzenleme, kopyalama veya silme

Kursunuzdaki herhangi bir duyuruyu düzenleyebilir, kopyalayabilir veya silebilirsiniz. Duyurular sayfasında, herhangi bir duyurunun Diğer seçenekler menüsünü açın.

Announcements page with the More options menu open and highlighted
  • Başlığı veya iletiyi değiştirmek için Düzenle'yi seçin. Planlanan gönderme zamanını da düzenleyebilir, bu zamanı açıp kapatabilirsiniz.
  • Bir duyuruyu kursunuzdan kalıcı olarak kaldırmak için Sil'i seçin.
  • Mevcut duyurunun tam bir kopyasını oluşturmak için Kopyala'yı seçin ve gereken şekilde güncelleştirin.

Alıcılara e-posta kopyası gönder özelliği seçili olan mevcut bir duyuruyu düzenler veya kopyalarsanız duyuru taslak durumuna döner ve duyuruyu yeniden göndermeniz gerekir.