Kurslar sayfasında araştırma

Kurslarınızın listesini görüntülemek için, adınızın yer aldığı Temel Gezinti menüsünde Kurslar'ı seçin. İçerikleri gözden geçirmek, malzemeleri tekrar kullanmak ve gelecekteki kurslarınızı hazırlamak için önceki kurslara dönebilirsiniz.

Oturum açtıktan sonra görünecek sayfayı kurumunuz belirler.

Kurslar sayfasından tüm kurslarınıza erişebilirsiniz. Her kurs kartında kurs kimliği, kursun başlığı ve eğitmeni listelenir. Kursunuzda birden fazla eğitmen varsa listeyi görmek için Birden Çok Eğitmen’i seçin. Varsa açıklamayı ve planlama bilgisini görmek için Daha fazla bilgi ögesini seçin.

Bir dönemle ilişkilendirilmiş kurslar, daima ilgili kursun altında görüntülenir. Bununla birlikte, bir dönemle ilişkilendirilmiş ve öğrencilerin erişimine açılmış bir kursun hem geçerli dönemde hem de ilişkili olduğu dönemde görüneceğini unutmayın.

Courses page on the base navigation.

Listenizi filtreleyin veya listenizde arama yapın. Sayfanızın görünümünde değişiklik yapmak için Filtre menüsünü kullanın. Siz kurslara erişirken filtrelenmiş listeniz aynı kalır. Başka bir sayfaya geçerseniz yine tüm kurslar gösterilir. Geçerli sayfada kurs bulmak için arama işlevini kullanın.

Döneme ve diğer kategorilere göre filtreleyin. Geçmişteki, şimdiki veya gelecekteki kursları görüntülemek için dönem bazında filtreleyebilirsiniz. Ayrıca; Öğretmenlik Yaptığım Kurslar, Açık Kurslar, Özel Kurslar ve Tamamlanan Kurslar seçeneklerine göre filtreleme yapmanızı sağlayan bir filtre de mevcuttur. Çok sayıda kursun öğretmenliğini yapıyorsanız her sayfada kaç kursun görüneceğini belirleyebilirsiniz. Listenin en altında, uzun listelerde gezinmenizi sağlayan bir sayfa seçici bulunur.

Sık kullanılan öğelerinizi hızlı şekilde görüntüleyin. Bir kursa sık sık erişiyorsanız listenin en başında görünmesi için yıldız düğmesini seçerek o kursu sık kullanılan ögelerinize ekleyebilirsiniz. Yıldız düğmesini tekrar seçerek kursu sık kullanılanlar listenizden kaldırabilirsiniz.

Listedeki kursların sırasını değiştiremezsiniz. Kurslar alfabetik sırayla listelenir ve daha yeni kurslar önce olarak şekilde döneme göre gruplandırılır. Sık kullandıklarınız, sayfanın en üstünde görüntülenir.

Kurslarınızı yönetin. Kurslarınızı şu durumlara ayarlayabilirsiniz:

 • Açık. Öğrenci katılımı için hazır olduğunuzda bir kurs açabilirsiniz.
 • Özel. İçerik eklerken veya deneyimlerken özel bir kurs oluşturabilir ve daha sonra hazır olduğunuzda bunu öğrencilere açabilirsiniz. Öğrenciler özel kursları kendi kurs listelerinde görebilir ancak bu kurslara erişemezler.

  Geçerli bir dönem içinde bir kursu özel hale getiremezsiniz. Bir kullanıcının özel bir kursa erişmesi gerekiyorsa kursun ayarları ile ilgili olarak yöneticinize başvurun.

 • Gizle. Görünümü ayarlamak için kurs listenizden bir kursu gizlemeyi seçebilirsiniz. Gizli kursların etkinlikleri artık kurslarınızla ilgili genel sayfalarda görünmez. Kursları gizleme seçeneğini yalnızca eğitmenler kullanabilir. Gizlenmiş bir kursu göstermek için Benden gizlenenler seçeneğini kullanarak listeyi filtreleyin; bir kursun menüsünü açın ve Kursu Göster'i seçin.

  Gizli kurslar, kurs erişime kapalı olmadığı veya ayarlanan başlangıç/bitiş tarihleri dışında gerçekleşmediği sürece Notlar'da her zaman görünür.

 • Tamamla. Kurs bittiğinde kursunuzu Tamamlandı olarak ayarlamayı seçebilirsiniz ancak bu ayarlamadan sonra kursta artık değişiklik yapamazsınız. Öğrenciler içeriğe erişebilir ancak kursa daha fazla katılım sağlayamaz. Örneğin, öğrenciler artık tartışmalara yanıt veremez veya ödev gönderemezler. İstediğiniz zaman kursu Açık veya Özel durumuna döndürebilirsiniz. Bununla birlikte bir kursun son tarihi varsa ve o son tarih geçtiyse öğrenciler artık o kursa erişemez. Bu nedenle, bir kursu tamamlanmış olarak ayarlayıp son tarihten sonra tekrar açarsanız öğrenciler kursa erişemez.

  Bir kursun tamamlanması veya kararınızın değiştirilmesi ile ilgili daha fazla bilgi

Görünümünüzü değiştirme. Kurslar sayfasını liste veya tablo görünümünde görüntüleyebilirsiniz. Kılavuz görünümünde, kurs kartlarınızdaki görüntüyü özelleştirebilirsiniz.

Görüntüler için minimum boyut, 4:1 en/boy oranıyla 1200x240 pikseldir. En iyi kaliteyi sağlamak için bu ölçüleri kullanın. Yeni bir görüntü yüklemek için, kurs kartı görüntüsünün sağ üst köşesindeki menüyü açın ve Kurs Görüntüsünü Düzenle'yi seçin.

Kurs kartı görüntüsü için metin kullanılması önerilmez. Metin kullanıyorsanız resimde yatay ve dikey olarak ortalayın. Metnin daha küçük kesme noktalarında kesilmemesi için daha uzun metni birden çok satırın üzerine sarın.


Dönemler nasıl işler?

Dönemler, kurumların kursları akademik takvime göre düzenlemesine yardımcı olmak üzere tanımlanmış zaman aralıklarıdır. Kurumunuz, kurslarınızı gruplara ayırmak ve müsaitlik durumunu toplu olarak kontrol etmek için dönemleri kullanabilir.

Dönemin başlangıç ve bitiş tarihleri, ilişkili kursların Kurslar sayfasında görüneceği yeri belirler:

Dönem görüntüleme mantığında yapılan iyileştirmeleri gösteren tablo
Kurs SüresiDönem Eşleşmesi
SürekliGeçerli dönem

Seçili tarihlere göre:

Geçerli tarih, başlangıç veya bitiş tarihine eşit veya aralarında

Geçerli tarih başlangıç tarihinden önce

Geçerli tarih bitiş tarihinden sonra

 

Geçerli dönem

Gelecek dönem

Geçmiş dönem

Kayıt süresi bitiş tarihine kalan gün sayısına göre

Hâlâ günü olan öğrenciler ve konuk kullanıcılar

Günü kalmayan öğrenciler ve konuk kullanıcılar

Öğrenci olmayan, konuk olmayan kullanıcılar

 

Geçerli dönem

Geçmiş dönem

Geçmişteki veya gelecekteki bir dönemle ilişkilendirilmediği takdirde, geçerli dönem

Kurs Süresi - Dönem Süresini Kullanın

Sürekli

Seçili Tarihlere Göre

Geçerli tarih, dönemin başlangıç veya bitiş tarihine eşit veya aralarında

Geçerli tarih dönemin başlangıç tarihinden önce

Geçerli tarih dönemin bitiş tarihinden sonra

Kayıt süresi bitiş tarihine kalan gün sayısına göre

Hâlâ günü olan öğrenciler ve konuk kullanıcılar

Günü kalmayan öğrenciler ve konuk kullanıcılar

Öğrenci olmayan, konuk olmayan kullanıcılar


Geçerli dönem

 

Geçerli dönem

Gelecek dönem

Geçmiş dönem

 

Geçerli dönem

Geçmiş dönem

Geçerli dönem

 • Dönem süresi bittiği takdirde, kurs Geçmiş Kurslar içinde görünür ve sayfa başlığı olarak dönemin adı kullanılır. Öğrencilerinizin bu kurslara erişimi olmayacaktır.
 • Dönemin süresi henüz bitmediyse kurs, bir grup olarak dönem adı ile birlikte Mevcut Kurslar'da görünür.
 • Dönem başlangıç ve bitiş tarihlerinin ikisi de gelecekteyse kurs, bir grup olarak dönem adı ile birlikte Yaklaşan Kurslar'da görünür. Öğrencilerinizin bu kurslara erişimi olmayacaktır.

Kursunuz bir dönemle ilişkili değilse veya özel başlangıç/bitiş tarihleri varsa ve şu anda etkinse Mevcut Kurslar sayfasındaki Çeşitli tarihler grubunda görünür. Döneme bağlı olmayan kurslar yıla göre etiketlenir ve sona erdiklerinde Geçmiş Kurslar sayfasında; gelecekte başlayacaklarsa Yaklaşan Kurslar sayfasında görünürler.

Kurs süresini, kursunuzun sağ üst köşesindeki Kurs Ayarları'ndan yönetebilirsiniz.

Kurs Süresini yönetme hakkında daha fazla bilgi

Kurs Erişilebilirliğini yönetme hakkında daha fazla bilgi

Yöneticiler için: Kurs ayarlarında yapılan değişiklikler, yönetici panelindeki Kursu Düzenle arayüzünden gerçekleştirilebileceği gibi, kurstaki Kurs Ayarları bölümünden de yapılabilir. Kurs Süresi'ni ve/veya Dönem Süresi'ni ayarlamanız, dönemin görüntülenme mantığını etkileyecektir.


Kurs Kataloğuna Gözatma

Kurumunuzda verilen kurslara gözatmak için kurs kataloğunu kullanabilirsiniz. Kurs Kataloğu bağlantısını Kurslar sayfasında bulabilirsiniz.

Katalogda şu alanlara göre kurs arayabilirsiniz:

 • Kurs Kimliği
 • Kurs Adı
 • Kurs Açıklaması
 • Kurs Eğitmeni
 • Kurs Dönemi

Alan türünü seçtikten sonra, bir arama terimi veya tümcesi yazın. Arama işlevi varsayılan olarak arama teriminizi içeren kursları arar. Arama teriminizle aynı olan veya onunla başlayan kursları arayacak şekilde bu çalışma biçimini değiştirebilirsiniz. Ayrıca mevcut kursların tümünü içeren listeyi görmek için Boş Değil'i seçebilirsiniz.

Aramanızı başlatmak için Git'i seçin. Sonuç listeniz çok uzunsa Oluşturma Tarihi filtresi ile arama sonuçlarınızı daraltabilirsiniz. Bir tarih seçin ve aradığınız kursun bu tarihten önce mi sonra mı oluşturulduğunu belirtin.

İçeriği ön izlemek için sonuçlardan bir kurs seçin. Kurs kendi kendine kaydolmaya izin veriyorsa siz ya da öğrencileriniz kursa hemen kaydolabilirsiniz. Kurs kataloğunda bir kursun menüsünü açın ve Kaydol'u seçin.