Esnek not verme, eğitmenlere tercih ettikleri tarzda not verme esnekliği sağlayan, optimize edilmiş bir not verme deneyimidir. Esnek not vermeyi kullanarak:

 • Not verme görevlerinizin durumunu kolayca gözden geçirebilir ve zamanınızı en çok ihtiyaç duyulan yerlere öncelik verecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Öğrencilere doğrudan satır içi multimedya geri bildirimleri sağlayabilirsiniz.
 • Not verme görevleriniz üzerinde çalışırken dereceli puanlama anahtarlarına, intihal önleme denetleyicilerine ve daha fazlasına kolayca erişebilirsiniz.

Not vermeye nereden başlamalıyım?

Not vermeye dört alandan başlayabilirsiniz:

 1. Notlar sayfası. Notlar sayfası, tüm kurslarınızdaki not verme görevlerine anında erişim olanağı sağlar. Gezinti çubuğundan Notlar'ı seçin. Notlar sayfasında, not verme görevleri kursa göre organize edilir. Bu sayede ilerleme durumunuzu hızlıca kontrol edebilir, panoda öncelikleri ayarlayabilir ve hatta not vermeye başlayabilirsiniz. Not verilmeye hazır ögeleri görmek için her bir kursa gitmenize gerek yoktur.

  Sayfada yalnızca bir işlem yapmanız gerektiğinde bilgi görüntülenir. Öğrenciler için not verilmeye hazır olan veya zamanı geçen ödevleri görürsünüz.

 2. Etkinlik akışı. Öğrenci gönderimleri not verilmeye hazır olduğunda buna ilişkin uyarılar görüntüler. Doğrudan ödevin Gönderimler sayfasına gitmek için bağlantıyı seçin. Gönderimler sayfası, yalnızca not verilmesi gereken öğrencileri gösterecek şekilde filtrelenir.
 3. Bir ödevin gönderimler sekmesi. Bir ödeve eriştiğinizde, Gönderimler sekmesi kursunuza kayıtlı tüm öğrencileri görüntüler. Öğrencileri adına veya öğrenci kimliğine göre arayabilir ya da yalnızca not verilmesi gereken gönderimleri görüntülemek için Not Verme Durumu filtresini kullanabilirsiniz.
 4. Not Defteri. Kursta, gezinti çubuğundaki Not Defteri sekmesini seçin. Not defteri görünümünü seçebilirsiniz:

Notlar görünümü

Not Defteri'nden Notlar'ı seçin. Yeni çalışma gönderen öğrencilerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Öğrencinin not verilecek yeni bir ögesi olduğunda gönderimin not verme sayfasına erişmek için Yeni Gönderim'i ve Görüntüle'yi seçin.

Not verilebilir ögeler görünümü

Not Defteri'nden Not Verilebilir Ögeler'i seçin. Bu görünümdeki ödevleri Not Verme Durumu'na göre sıralayabilirsiniz. Not verilen çalışmalar, Tümüne Not Verildi veya Tamamlandı olarak etiketlenir. Gönderimler sayfasına erişmek için ödevin adını veya Not verilecek X öge'yi seçin. Gönderimler sayfasında Not Verilmesi Gerekiyor filtresi uygulanır. Gönderime not vermeye başlamak için bir öğrenci adı seçin.

Öğrenciler görünümü

Not Defteri'nden Öğrenciler'i seçin. Kurstaki tüm öğrencileri görüntüleyebilirsiniz. Bir öğrencinin ödevlerine not vermek için öğrencinin adını seçin.

Ödev gönderimine not verme

Gönderimler sayfasına erişmek için not verilecek bir ödevi seçin. Ardından, not verme sayfasını açmak için bir öğrenciyi seçin.

A student's submission in Flexible grading

Bu sayfada birkaç seçeneğiniz vardır:

Öğrenciler paneli

 • Ödev gönderen öğrencilerin listesini görüntülemek için Öğrenciler panelini genişletin. Gönderimin daha fazlasını görüntülemek için paneli daraltın.
 • Tüm öğrencileri görüntülemek için Not Verme Durumu filtresini kullanın veya kalan not verme işine odaklanmak için Not Verme Gerekiyor filtresini seçin.
 • Özel durumları olan öğrencilerin yanında mor bir kutucuk görünür.
 • Bir öğrenci geç gönderim yapmışsa veya son tarih geçtiği hâlde hiç deneme göndermemişse profil resminin etrafında kırmızı bir daire görünür.
 • Hazır olduğunuzda, not verilen tüm öğrencilerin notlarını göndermek için Notları Gönder'i seçebilirsiniz.

Anonim not vermeyi etkinleştirdiyseniz tüm öğrenci adları gizlenir.

Not bilgileri

 • Değerlendirme birden fazla gönderim denemesine izin verecek şekilde yapılandırılmışsa hangi denemeye not verileceğini seçebilirsiniz.
 • Not verdikten sonra, her denemeye verilen notları ve gönderime ait son notu görüntüleyebilirsiniz.
 • Öğrencinin son notunu göndermek veya denemesini silmek için son notun yanındaki menüyü kullanın.

Gönderim bilgileri

 • Gönderim teslim onayı numarasını ve zaman damgasını görüntüleyin.
 • Gönderime satır içi not vermek ve yorum eklemek istiyorsanız menü çubuğundaki Bb Annotate seçeneklerini kullanın.
 • Öğrenciler gönderim girişiminde bulunduğunda kendilerine görüntülenen değerlendirme içeriğini gösterin veya gizleyin.
 • Öğrenci birden fazla dosya gönderdiyse bu dosyalar, aralarında geçiş yapabileceğiniz ayrı sekmelerde görünür.

Bir tabletten not verirken, yan panellerden yalnızca biri aynı anda açık kalabilir. Bir panel seçildiğinde, diğeri daralır.

Sol ve sağ panelleri daraltabilir veya genişletebilirsiniz. Uygulama, bu tercihleri bir sonraki oturumunuzda hatırlayacaktır.

Geri bildirim paneli

 • Deneme için geri bildirim eklemek veya varsa dereceli puanlama anahtarı ile not vermek için geri bildirim ve dereceli puanlama anahtarları yan panelini genişletin veya daraltın.
 • Notları gönderdiğinizde öğrenciler, not verilmeyen denemeler de dâhil olmak üzere her deneme için sağladığınız geri bildirimleri görüntüleyebilir.
 • Not Veren Notları bölümünün altında, not vermeye ilişkin öğrencilerin göremeyeceği özel notlar ekleyebilirsiniz. Bu notlar, bir not verme kararına veya not ayarlamasına yönelik belge görevi görebilir.
 • Denemelere not verirken düzenleyicide geri bildiriminizin ses veya video kaydını ekleyebilirsiniz. Kayıt seçeneği, geri bildirim düzenleyicisinde kursunuzdaki en çok not verilen ögeler için görünür. Öğrenciler, eklediğiniz metinle birlikte geri bildiriminizi izler veya dinler.

Medya ekleme özelliği tüm tarayıcılarda desteklenmemektedir. En iyi deneyim için Chrome veya Firefox kullanın.

Birden fazla denemeye izin verilen bir ödeve not verme

Bir ödev oluştururken, öğrencilerin birden fazla deneme yapmalarına izin verebilirsiniz. Birden fazla denemeye izin verilmesi, ödevin son notunun otomatik olarak hesaplanma biçimini değiştirir. Son notu nasıl hesaplamak istediğinizi seçin:

 • Tüm denemelerin ortalaması
 • Not verilmiş ilk deneme
 • En yüksek notu alan deneme
 • Not verilmiş son deneme
 • En düşük notu alan deneme

Öğrenci birden fazla gönderim denemesi yaptıysa hangi denemeye not vermek istediğinizi seçebilirsiniz. Deneme açılır menüsünde deneme numarasını, gönderimin zaman damgasını ve yapılan her gönderimin notunu görüntüleyebilirsiniz.

Instructors view displaying the relocated attempt selector next to the attempt grade pill

Grup ödevlerinde veya gönderimleri çevrim dışı olarak toplayacaksanız birden fazla denemeye izin veremezsiniz.

Son notun otomatik olarak nasıl hesaplanacağını Denemelere not ver ayarı belirler, ancak son notu geçersiz kılma seçeneğiniz de olur. Ödev için ayarladığınız son tarih, her deneme için geçerlidir. Öğrenci bir denemeyi son tarih geçtikten sonra gönderirse deneme "geç" olarak işaretlenir. Son tarihten önce gönderilen denemeler "zamanında" şeklinde görüntülenir.

Her denemeye verilen notu değil, yalnızca son notu geçersiz kılabilirsiniz. Öğrencinin ilk denemesine not vermeden bir geçersiz kılma notu atarsanız denemede Not Verilmesi Gerekiyor durumu görüntülenir. Notun yanında bir geçersiz kılma etiketi görünür.

Notları geçersiz kılma işleminin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin

Notları gönderdiğinizde öğrenciler bu notları ve varsa sağladığınız geri bildirimleri görebilir. Tüm denemelere ait bütün geri bildirimler, hatta not verilmemiş denemeler bile öğrencilere gösterilir. Dereceli puanlama anahtarı veya otomatik olarak puanlanan sorular kullandıysanız denemeye zaten not verilmiş olabilir.

Son notlar

Birden fazla denemeye izin verilen bir ödev için son not, Ödev Ayarları bölümünde seçtiğiniz Denemelere Not Ver ayarına göre hesaplanır. Bir öğrencinin denemelerini listeleyen panelde, bu denemelere not verildiğinde son not görünür. Örneğin, son not en yüksek notu alan denemeye göre hesaplanıyorsa en az bir denemeye not verildikten hemen sonra son not görünür. Ancak, siz diğer denemelere not verdikçe bu not değişebilir. Denemelere not vermeyi bitirdikten sonra, öğrencinin görmesi için son notu gönderebilirsiniz.

Öğrenciler neleri görür?

Birden fazla denemeye izin verilen ödevlerde, izin verilen deneme sayısı ve son notun nasıl hesaplandığı belirtilir. Öğrenciler, başlamadan önce bu bilgileri Ayrıntılar ve Bilgiler sayfasında görüntüler. Notlar gönderildiğinde, öğrenciler yaptıkları her denemeye verilen notları ve son notu görebilirler. Son notu geçersiz kılmaya karar verirseniz öğrenciye durumu bildiren bir ileti gösterilir.

Süre sınırı olan bir ödeve not verme

Öğrencilerin bir ödev üzerinde süre bittikten sonra da çalışmasına izin veriyorsanız hangi ödevlerin süre sınırını aştığını görüntüleyebilirsiniz. Soru eklediyseniz kaç sorunun süre bittikten sonra yanıtlandığını da görebilirsiniz.

Notları gönderin

Henüz yayımlamadığınız her notun yanında Gönder düğmesi görünür. Hangi notların ne zaman gönderileceğini seçebilirsiniz. Gönderilen notlar sütunda bir Gönderildi iletisiyle birlikte görünür. Ayrıca bir ögeye ilişkin tüm gönderimlere sıra ile not verip ardından Tüm notları gönder ögesini seçerek tek bir adımla tüm notları yayımlayabilirsiniz.

Notları gönderdiğinizde öğrenciler, not verilmeyen denemeler de dâhil olmak üzere her deneme için sağladığınız geri bildirimleri görüntüleyebilir.