Bölüm tarama, Kurumların, dosyalarının ve sayfalarının erişilebilirlik durumunu değerlendirmesine olanak tanır. Kurumlar, bu özellik sayesinde güncel bir erişilebilirlik puanına sahip olabilir, böylece içeriğin performansı hakkında bilgi edinebilir. 

Bölümde her değişiklik yapıldığında, aşağıdakilere olanak sağlaması bakımından tarama yapılması faydalı olur:

 1. İçeriğin incelenmesi
 2. Erişilebilirlik sorunlarının tespit edilmesi 
 3. Erişilebilirlik puanı verilmesi

Örneğin, bir yöneticinin bir bölümün içeriğine bağlantı eklediğini varsayalım. Bölüm tarama, son taramadan bu yana gerçekleştirilen tüm yeni değişikliklerin erişilebilir olduğunu doğrular. Bu özel örnekte ise bu özellik, bağlantının bozuk olup olmadığını doğrulayacaktır.

İki tür tarama vardır: Otomatik ve Manuel.

Otomatik taramalar, kurumların oryantasyon sürecinde tanımlanıp yapılandırılır. Bu aşamada, kurumlar, bu özelliği ve sıklığını (örneğin günlük veya haftalık) etkinleştirmek isteyip istemediklerine karar verir. Manuel taramalar, destek ile iletişime geçilmesine gerek kalmadan, uygun görülen zamanlarda kurum tarafından gerçekleştirilir.  
 

Tarama süresi, belirli bir bölümdeki dosya ve sayfa sayısına bağlıdır.

Bölümün Manuel Taraması nasıl yapılır?

Bölüm taraması başlatmak için şu adımları izleyin:

 1.  Erişilebilirlik Raporunda, Bölümler sekmesini seçin 
 2. Taramak istediğiniz bölümü bulun ve seçin
 3. İlgili bölüme girdikten sonra, sağ üst köşedeki "Bölümü tara" düğmesini seçin
  Screenshot of the upper part of the Accessibility Report. The 'Scan section' button is located to the right side.
 4. Taramanın başladığını belirten aşağıdaki afiş görünür. Bu işlem arka planda çalışırken Erişilebilirlik Raporunuza gözatmaya devam edebileceğinizi unutmayın.
  Screenshot of the 'Scan in progress' banner which shows up when a scan is in progress. It reads: This section is being scanned and may take a while to complete. You can continue to browse while this process runs in the background. A 'Cancel scan' button is shown at the bottom of the banner.
 5. Taramayı, istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Taramayı iptal etmek istediğinize emin olup olmadığınızı soran aşağıdaki afiş görünür. İptal ettiğiniz takdirde, kaydedilmeyen tüm değişikliklerin kaybolacağını göz önünde bulundurun.
  Screenshot of the 'Cancel scan' banner which shows up when cancelling a scan:. It reads: Are you sure you want to cancel this scan? This section is being scanned and may take a while to complete. If you cancel this scan, it means any progress made during this scan so far will be lost. A ‘Continue scan' and ‘Cancel scan' buttons are shown.
 6. Tarama bittiğinde, taramanın tamamlandığını belirten aşağıdaki afiş görünür ve artık, değişiklikler rapora yansıtılır:
  Screenshot of the ‘Scan complete' banner which shows up when the scan of a section is complete. It reads: Scan complete Changes made in this section's pages are now reflected in the report. A 'Close' button shows up at the bottom.

Devam eden bir tarama işlemi varsa (manuel veya otomatik) yeni taramaların ancak devam eden tarama tamamlandıktan sonra gerçekleştirilebileceğini göz önünde bulundurun.

Bir tarama devam ederken başka bir taramayı başlatmak mümkün mü?

Bir tarama devam ederken Tarama bölümündeki tüm düğmeler devre dışı görünür. Tarama tamamlandığında, yeni bir tarama başlatabilirsiniz. Eş zamanlı tarama gerçekleştirmenin mümkün olmadığını göz önünde bulundurun. 

Bir taramada hata varsa ne olur?

Yaygın olmamakla birlikte bölüm tarama işlemi sırasında hatalar oluşabilmektedir. Böyle bir durumda, dâhilî bir hata olduğunu ve bölümün taranmasını yeniden denemeniz gerektiğini belirten aşağıdaki afiş görüntülenir. Hata devam ederse destek bölümüyle görüşmeniz gerektiğini unutmayın.

Screenshot when an error occurs while scanning a section. It reads: An internal error occurred. Please retry scanning or contact support if the issue persists.

Destek ile iletişime geçmek için Behind the Blackboard sitesine gidin ve kimlik bilgilerinizle oturum açın. Kimlik bilgileriniz yoksa Kurumunuzun Hesap Yöneticisi'nden talep edebilirsiniz.