Collaborate Kayıt İçeriği

Kaydedilen oturumlar sıkıştırılır ve MP4 dosyası olarak kaydedilir. Kayıtlara, canlı oturumdaki etkinlikler de dâhildir.

 • Ses
 • Paylaşılan tüm içerikler veya etkin konuşmacı videosu. Oturum sırasında her ikisi de paylaşılıyorsa yalnızca paylaşılan içerik kaydedilir.
 • Altyazılar bir moderatör tarafından canlı oturumlar sırasında girilir veya daha sonra eklenir. Sadece yek bir altyazı kanalı kullanılabilir. Oturumunuzda birden fazla altyazı kanalı varsa yalnızca kullanılabilen ilk kanal kaydedilir.
 • Herkes kanalındaki sohbet iletileri. Özel iletiler ve özel oda gruplarındaki sohbet iletileri kaydedilmez.

Oturumlardaki kayıtları yalnızca moderatörler başlatabilir.

Herkes kayıtları istediği cihazda ve istediği sıklıkta görüntüleyebilir. Görüntüleme konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

Kayıtların izlenebilmesi için önce oynatılabilir bir biçime dönüştürülmesi gerekir. Bir kayda ilk erişildiğinde dönüştürme işlemi başlar. İşlem birkaç dakika sürebilir, ancak bir defa yapıldıktan sonra kayıt herkes tarafından görüntülenebilir.

Collab Kayıtlarını Bulma


Kayıtları nasıl bulabilirim?

Kaydolduğunuz kurslardaki kayıtları görüntüleyebilirsiniz. Kayıtları indirebilirsiniz. Moderatörler, her oturum için oturum kayıtlarının indirilmesine izin vermelidirler.

Collaborate'e gidin, Menü'yü açarak Kayıtlar'ı veya Tüm kayıtları görüntüle ögesini seçin.

Collaborate kayıtlarını kursunuzun neresinde bulacağınıza emin değil misiniz? Daha fazla bilgi edinmek için Oturumlara Katılma bölümüne geçin ve LMS'nize gidin.

Kayıt Oynatıcı


Kayıt oynatıcı

Kayıt oynatıcısı, Collaborate oturumunuzla aynı görünüme sahiptir. Canlı oturumlarınızda ve kayıt oynatma denetimlerinizde Oturum menüsüne benzer bir Kayıt menüsü vardır.

 • Kayıt menüsü: Ekranınızın sol üst tarafındaki Kayıt menüsünü açar. Bu menüden tüm kayıtları, altyazı metinlerini ve sohbet dökümlerini indirebilir, ek yardım alabilir veya kayıtla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız bu sorunu rapor edebilirsiniz.
 • Altyazılar: Altyazılar, moderatör tarafından daha sonra girildiğinde veya oturum sırasında canlı yayın için açıklamalı altyazı ekleme özelliği kullanıldığında görüntülenir. Kayıtta, varsayılan olarak açıklamalı altyazılar etkin durumdadır. Altyazıları devre dışı bırakmak veya altyazının yazı tipi boyutunu ayarlamak için kayıt oynatma denetimlerinden Açıklamalı Altyazılar ögesini seçin.

  Ayrıca Kayıt menüsünden altyazılar için bir döküm de indirebilirsiniz.

 • Oynatma denetimleri: Sezgisel oynatma denetimleri, kayıt içinde istediğiniz gibi gezinmenize olanak verir.
  Recording playback controls
  • Duraklat: Kaydı duraklatmak ve oynatmak için klavyenizden Ara Çubuğuna basın.
  • Tekrarla/İleri: Kaydı tekrar oynatmak veya 10 saniye atlatmak için klavyenizden Sol ve Sağ ok tuşlarına basın.
  • İlerle: Kayıtta ileri geri gitmek için ilerleme çubuğundaki işaretçiyi kaydırın. Kaydı tekrar oynatmak veya 10 saniye atlatmak için klavyenizden Üst Karakter + Sol ok veya Üst Karakter + Sağ ok tuşuna basın.
  • Ses: Ses düzeyini %5 artırmak veya azaltmak için klavyenizde Yukarı ve Aşağı ok tuşlarına basın.
  • Oynatma hızı: Kayıt oynatma için çeşitli hızlar arasından seçim yapın: 0,5x, 0,75x, 1x, 1,25, 1,5, 2x.
   Playback speed option is located between the volume and closed caption options on the recording playback controls.
  • Açıklamalı altyazılar: Kayıtlarda altyazıları görüntülemek için Açıklamalı altyazılar ögesini seçin. Ayrıca Kayıt menüsünden altyazıların bir dökümünü de indirebilirsiniz.
 • Sohbet iletileri: Kaydedilmiş bir oturuma ait tüm sohbet geçmişini görmek için ekranınızın sağ alt tarafından Sohbet panelini açın. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. Kayıtlardaki sohbet iletileri.

Merak etmeyin, size yol göstereceğiz. Kayıt oynatıcısını ilk açtığınızda size gereken her şeyin nerede olduğunu gösteririz.

Kayıtlardaki Collab Sohbet İletileri


Kayıtlardaki sohbet iletileri

Kaydedilmiş bir oturuma ait tüm sohbet geçmişini görmek için ekranınızın sağ alt tarafından Sohbet panelini açın.

Yalnızca Herkes kanalındaki sohbet iletileri kaydedilir. Özel iletiler ve özel oda grubu sohbet iletileri kaydedilmez.

Kayıt onatılırken bir yandan da gönderilen sohbet iletileri vurgulanarak o anda ne söylendiğini görmeniz sağlanır. Ayrıca bir sohbet iletisi zaman damgasını seçerek kayıtta belirli bir konuma da gidebilirsiniz. Bir ileti soluk renkliyse kaydın o kısmına henüz gelmemişsiniz demektir.

Sohbet dökümlerini Kayıt menüsünden indirebilirsiniz.

Sohbet Kayıtları ve dökümleri yalnızca HTML5 kayıt oynatıcısında görüntülenebilir.


Kayıtları ve dökümleri indirin

Collaborate Kaydını ve Dökümlerini İndirme

Moderatör, oturum kaydının indirilmesine izin verdiyse kayıtları ve dökümleri şimdi kayıt oynatıcısının Kayıt menüsünden indirebilirsiniz.

Ekranınızın sol üst tarafındaki Kayıt menüsünü açın.

 • Tam kaydı indirin
 • Altyazı dökümlerini indirin
 • Sohbet dökümlerini indirin

Ayrıca altyazıları da ana Kayıtlar listesinden indirebilirsiniz.

 1. Kayıtlar'dan Açıklamalı Altyazıları (CC) olan bir kayıt bulun.
 2. Açıklamalı altyazı seçenekleri menüsünü açın ve Altyazıları indir ögesini seçin.

İndirdiğim kayıttaki altyazıları nasıl görürüm?

İndirilen MP4 dosyasını oynatıcınızda açın. Oynatıcınızda altyazı veya açıklamalı altyazı kanalını seçerek altyazıların görüntülenmesini sağlayın. Altyazılar, bazı oynatıcılarda varsayılan olarak açıktır. Diğerlerinde kapalıdır.