Yoklama

Collaborate, yoklama alır ve topladığı bilgileri moderatörlerle ve eğitmenlerle paylaşır. Collaborate, oturuma katılıp oturumdan ayrılma zamanlarınızı izler. Ayrıca oturumda ortalama olarak ne kadar süre kaldığınızı da takip eder. 

Bir kurstan, tarayıcıdan, telefondan veya mobil uygulamadan katılmanız fark etmez. Katılımınız takip edilir.

Yalnızca, telefonla anonim olarak bir oturuma katıldığınızda katılımınız takip edilmez. Anonim olarak telefonla katılım seçeneğini kullanırsanız telefonunuz hesabınızla veya oturum profil resminizle eşlenmez. Yani Collaborate kim olduğunuzu bilemez ve sizi takip edemez.

Blackboard Learn kursunuzda yoklama

Blackboard Learn kursunuzdan bir Collaborate oturumuna katıldıysanız ve eğitmeniniz yoklama notlarını verdiyse oturuma katılımınız, genel yoklama notunuza eklenir.

Blackboard Learn'ü kullanıp kullanmadığınıza emin değil misiniz? Bunu öğrenmek için Oturumlara Katıl bölümüne geçin.


Elinizi kaldırma

Bir soruyu yanıtlamak veya moderatörün dikkatini çekmek için elinizi kaldırın.  El Kaldır'ı seçin.

Klavyenizden Alt + H tuşlarına basın.

Collaborate Durumu ve Geri Bildirim


Durum ve geri bildirim

Durumunuzu "dışarıda" olarak değiştirin veya oturumda söylenen ya da paylaşılan bir şey hakkında ne düşündüğünüzü diğer kişilere bildirin. Sunumla ilgili hissiyatınızı belirtmek için geri bildirimi kullanın.

Profile picture has a menu with options to go to the My Settings panel, mark yourself as away, leave a session, or use emojis to react to something in the session. Feedback appears at the top of the Attendees list.

Ana ekranda profil resminizi seçin.

Geri bildirim; ana ekranda, Katılımcılar panelinde ve Sohbet'te katılımcının profil resmiyle birlikte görünür. 30 saniye sonra geri bildirim kaybolur.

Dışarıda durumu, siz geri dönüp Geri döndüm! ifadesini seçene kadar kalır.

Seçilen geri bildirimin özeti, panel başlığı altında görüntülenir. Geçerli geri bildirimi, onu tercih etmiş olan katılımcı sayısıyla birlikte gösterir.

Katılımcılar panelinde katılımcıları geri bildirime göre sıralayabilirsiniz. Örneğin, konuşulan bir şeyden kimlerin memnun olduğunu bilmek istiyorsanız Katılımcılar başlığı altından Mutlu ifadesini seçin. Sadece mutlu olanlar görünür.


Paylaşılan içerikte işaretleme yapma

Moderatörler sizinle iş birliği yapmak istediklerinde, boş bir beyaz tahta paylaşırlar. Katılmak için Collaborate’in düzenleme ve işaretleme araçlarını kullanın.

Moderatörler oturum ayarları bölümünden katılımcılara bir oturum sırasında paylaşılan dosyaları işaretleme izni vermeyi de seçebilir. İş birliği yapmak için düzenleme araçlarını bulun.

Collaborate Ek Açıklama Araçları

Bir oturumda dosyalar veya boş bir beyaz tahta paylaşıldığında, canlı oturum sırasında belgeyi düzenlemek ve işaretlemek için ek açıklama araçlarını kullanabilirsiniz. Anlatım araçlarını ekranın üst kısmında bulacaksınız. Bu araçlar, moderatör tarafından Oturum Ayarları'ndan kapatılmadığı sürece hem moderatör hem de katılımcı rolleri tarafından kullanılabilir.

Moderatörler, ana odadaki açıklamalı bir dosyayı özel oda gruplarıyla paylaşabilirler. Özel oda gruplarıyla dosya paylaşma hakkında daha fazla bilgi.

Belge görüntüleme ayarları

 • Kaydırma: Beyaz tahtayı veya paylaşılan dosyayı sayfada taşıyın.
 • Yakınlaştırma/Uzaklaştırma ve Sığdırma: Sayfayı yakınlaştırın, uzaklaştırın veya görünümü sayfa genişliğine uyacak şekilde ayarlayın.

Ek Açıklamalar

 • Çizim, Fırça ve Silgi: Çeşitli renkler, kalınlık ve opaklık ile sayfada serbest çizim yapın. Ek açıklamaları kaldırmak için silgiyi seçin. Silgiden yararlanarak serbest çizimin bir kısmını silebilir veya çizimin tamamını silmek için Delete simgesini seçebilirsiniz.
 • Metin: Doğrudan sayfaya metin ekleyin. Metni taşıyabilir, düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Ayrıca; metnin yazı tipini, boyutunu, hizalamasını ve rengini seçebilirsiniz.
 • Şekiller: Çizgi, Ok, Dikdörtgen, Elips, Çokgen ve Çoklu çizgi'yi seçin. Her şeklin renk, genişlik, saydamlık ve daha birçok özelliğini değiştiren kendi ayarları mevcuttur.
 • Ek Açıklamaları Temizle: Ek açıklamalar oturumda kaydedilir. Yeni bir şey paylaşabilir, yeni bir slayta gidebilir veya paylaşmayı durdurabilirsiniz. Ek açıklamalar kalacaktır. Moderatörler tüm sayfalardaki tüm ek açıklamaları silmek için Ek Açıklamaları Temizle'yi kullanabilirler.
 • Vurgulayıcı: Paylaşılan bir dosyada vurgulamak istediğiniz alanları seçin. Sayfadaki metni vurguladığınızda ek bir menü açılır. İşaretlenen bölümü vurgulayabilir, üstü çizili, altı çizili, dalgalı yapabilir veya bu bölüme yorum ekleyebilirsiniz. Vurgulayıcı yalnızca paylaşılan dosyalarda kullanılabilir. Beyaz tahtada kullanılamaz.

  Birden çok sayfalı bir beyaz tahta kullanmak için birkaç sayfadan oluşan boş bir dosyayı karşıya yükleyin.

 • İşaretçi: Katılımcılarınızın dikkatini içeriğinizin önemli noktalarına yönlendirin. Araç çubuğundan İşaretçi'yi seçin ve imlecinizi, vurgulamak istediğiniz hususların üzerine getirin. Tüm katılımcılar, hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak görecektir. İşaretlemeyi durdurmak için tekrar İşaretçi düğmesini tıklatın veya başka herhangi bir aracı tıklatın.

  Yalnızca moderatörlerin ve sunum sahiplerinin işaretçisi olabilir.

 • Ek açıklamaları temizleme ve Paylaşımı durdurma: Yalnızca moderatörler ve sunum sahipleri ek açıklamaları temizleyebilir ve paylaşımı durdurabilir.