Ses ve video işlevlerinizi etkinleştirin

Ses ve video ayarlarınızı yaptıktan sonra, sizi duyabilmeleri ve görebilmeleri için hem kameranızı hem de mikrofonunuzu açın.

Moderatörler, oturum sırasında istedikleri zaman katılımcıların sesini kapatabilir. Bir moderatör sesinizi kapatırsa buna ilişkin bir bildirim alırsınız. Doğru bir uygulama, videonuzu açık tutmak ve konuşmadığınız zamanlarda mikrofonunuzu kapatmaktır. En İyi Oturum Uygulamaları sayfasında daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

Ana ekranın veya içerik görüntüleme alanının alt kısmındaki mikrofon ve kamera simgelerini kullanın. Mikrofonunuzu açmak veya kapatmak için klavyenizden Alt + M tuşlarına basın. Kameranızı açmak/kapatmak için Alt + C tuşlarına basın.

Mikrofon, siz devreye aldıktan sonra etkin hâle gelir; ancak başkaları sizi görmeye başlamadan önce videonuzu ön izleme fırsatınız olur.

Videonuz size ters olarak görünür. Bu normaldir. Gerek oturumdaki diğer katılımcılara gerekse kayıtlarda düzgün görünürsünüz. Yani diğer katılımcılara ya da kayıtlarda ters görünmezsiniz. Video, yalnızca sizin ön izleme pencerenizde aynadan yansıtılmış gibi görünür.

Videonuz açıldığında, kendinizi ana içerik alanının alt kısmındaki küçük resimde görürsünüz. 

Diğer katılımcıları görüntüleme

Collaborate, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uyum sağlayan, kişiselleştirilmiş bir öğrenim deneyimi sunar. Kaç video görmek istediğinize ve bu videoların ne ölçüde öne çıkarılacağına; Galeri görünümü, Döşenmiş görünümü ve Konuşmacı görünümü yoluyla siz karar verirsiniz.

Galeri görünümü şu anda Safari® tarayıcısında (iOS veya iPadOS'ta) kullanılamamaktadır. 

Göreceğiniz video sayısı, tarayıcınıza verilen desteğe, cihazınıza ve oturum boyutuna bağlıdır. Oturum menüsü veya Collaborate paneli açık olduğu zaman da göreceğiniz video sayısı azalır.

Galeri görünümü

Konuşmacı görünümü

Döşenmiş görünümü

Oturuma katıldığınızda, varsayılan görünüm konuşmacı görünümüdür. Görünümler arasında geçiş yapmak için ekranın sağ üst kısmındaki Görünümü değiştir düğmesini tıklatın.

Katılımcıların videoları açık değilse videolarının olması gereken yerde profil resimleri görünür.

Galeri görünümü

Canlı altyazı yazarı tarafından yazılan altyazılar şu anda Galeri görünümünü kullanan katılımcılara görünmemektedir. Canlı altyazılar, sonraki sürümlerde görünecektir. Altyazılara ihtiyacınız varsa Konuşmacı görünümü'ne geçin.

Galeri görünümü, şu anda Safari® tarayıcısında (iOS veya iPadOS'ta) kullanılamamaktadır.

Galeri görünümü, bir seferde en fazla sayıda kişiyi görmenize olanak tanır. Bu görünümde, her sayfada 25 katılımcıya kadar görebilirsiniz. 

Göreceğiniz video sayısı, tarayıcınıza verilen desteğe, cihazınıza ve oturum boyutuna bağlıdır. Firefox® bir seferde yalnızca 2 video gösterebilir. Oturum menüsü veya Collaborate paneli açık olduğu zaman da göreceğiniz video sayısı azalır.

Katılımcı videoları alfabetik olarak sıralanır. Moderatörler, ilk sayfadaki listenin en başında görünür. 

Galeri görünümü araçları

Daha fazla video görmek için galerinin her iki yanındaki okları kullanın. Siz sayfalar arasında ilerlerken konuşmacının videosu ana içerik alanınınsağ alt köşesinde, küçük resim şeklinde görünür.  

Aynı anda daha az sayıda ve daha büyük videolar görmek ya da tam tersi için, ekranın solundaki yakınlaştırma/uzaklaştırma denetimlerini kullanın.

Bir katılımcının üzerine gelin ve o katılımcıya özel sohbet göndermek için Katılımcı Denetimleri'ni seçin.

Galeri görünümünü kapatma veya açma

Video akışları, ağ bağlantınızın veya sisteminizin aşırı yüklenmesine neden olabilir. 25 video, çok sayıda video akışı demektir. Collaborate, deneyiminizi iyileştirmek için, yük çok fazla olduğunda Galeri görünümünü kapatabilir. Galeri görünümünü dilediğinizde kendiniz de kapatabilirsiniz.

Ayarlarım'a gidin, Ses ve Video Ayarları'nı açın ve Video Kalitesi Deneyimi altından Otomatik (önerilen) onay kutusunun işaretini kaldırın.

Galeri görünümünü tekrar açmak için, dilediğiniz anda, Otomatik (önerilen) onay kutusunu işaretleyin.

Galeri görünümünün kapatılmasına ilişkin uyarı başlığını ve Ayarlarım içindeki ayarı vurgulayan Collaborate oturumu.

 

Döşenmiş ve Konuşmacı görünümleri

Döşenmiş görünüm şu anda Safari® tarayıcısında (iOS veya iPadOS'ta) kullanılamamaktadır.

Döşenmiş ve Konuşmacı görünümleri, konuşan kişiyi vurgular. Bu görünümler, biri diğerlerinden daha büyük olacak şekilde 4 videoya kadar gösterir. Daha büyük olan video kimin konuşmakta olduğunu gösterir. Böylece konuşmacıyı daha net görebilirsiniz. Tartışma devam ederken, daha büyük olan video, aktif konuşmacıyı gösterecek şekilde değişir. 

Her iki görünümde de, bir katılımcının üzerine gelin ve o katılımcıya özel sohbet göndermek için Katılımcı Denetimleri'ni seçin.

Döşenmiş ve Konuşmacı görünümleri arasındaki tek fark sayfa düzenidir. Her birini deneyin ve hangisini tercih ettiğinizi görün.

Konuşmacı görünümü

Döşenmiş görünümü

Videoları sabitleme

Oturumlarda kime odaklanacağınızı seçmenin sizin için önemli olduğunu biliyoruz.İşaret dili çevirmenini takip etmek, eğitmene odaklanmak veya çalışma arkadaşlarınızı görmek isteyebilirsiniz. Daima görünür hâlde kalmaları için videoları sabitleyin.

Videoyu sabitlediğinizde, bu işlem, videoyu listenin en üstüne taşır ve oraya sabitler. Gördüğünüz video sayısı değişmez, yalnızca sıralamaları değişir.

Odağınızı daha da daraltmak istiyorsanız yakınlaştırma denetimlerini kullanın.

Birden fazla videoyu sabitleyebilirsiniz. Sabitlenen videolar, sabitlenme sırasına göre gösterilir. Sabitlediğiniz ilk video, her zaman için göreceğiniz ilk videodur. Sabitlenmiş videoları, aktif konuşmacı videoları takip eder.

Kimi sabitlediğinizi yalnızca siz bilirsiniz. Videolar, yalnızca sizin görünümünüzde sabitlenir. Kimi sabitlediğinizi hiç kimse göremez ve sabitlediğiniz kişilere bildirimde bulunulmaz.

Sabitlenen videolar, siz sabitlemeyi kaldırana veya oturumu terk edene kadar sabitlenmiş kalır. Sabitlenmiş videolar, özel oda gruplarına geçseniz bile sabitlenmiş kalır.

Videoları sabitlemek ve sabitlemeyi kaldırmak için, Katılımcılar listesindeki veya videoların sağ alt köşesindeki Katılımcı Denetimleri'ni kullanın.

Video açık olarak yapılan sunumlar

Videoyu kaç kişi kullanıyor olursa olsun bir kişi sunum yaparken, ilgili paylaşılan içerik ekranı kaplar. Konuşan kişinin küçük resmi içeriğin altında görünür. İçerik ve videolar arasında geçiş yapmak için küçük resmi kullanın.

Ekranı katılımcı videolarıyla doldurmak için video küçük resmini seçin. Paylaşılan içerik artık küçük resim hâlindedir. Videolar seçtiğiniz görünümde görünür: Galeri, Döşenmiş veya Konuşmacı. Paylaşılan içeriğe dönmek için, içerik küçük resmini seçin.

Galeri görünümü şu anda Safari® tarayıcısında (iOS veya iPadOS'ta) kullanılamamaktadır.

Galeri görünümündeyseniz konuşmacıları daha net görmek için yakınlaştırma denetimlerini kullanın.

Ses ve video ayarlarınızı yapın

Oturumda mikrofonunuzu ve kameranızı kullanabilmek için tarayıcınıza bunları kullanma izni vermeniz gerekir.

Konuşmayı düşünmüyorsanız bile, sesin oynatılabilmesi için bazı tarayıcıların mikrofonunuza erişmesi gerekir. Oturumdaki diğer kişilerin seslerini duymak için tarayıcının mikrofonunuza erişmesine izin verin.

Oturuma ilk katıldığınızda veya ilk kez sesinizi veya videonuzu açtığınızda bunu yapmanız istenecektir. Herhangi bir anda ses ve video ayarlarını yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Ayarlarım'ı açın. Profil resminizi ve adınızı seçin. Ya da Collaborate panelini açın ve Ayarlarım'ı seçin.
  2. Kamera ve Mikrofonunuzu Ayarlayın'ı seçin.
  3. Kullanmak istediğiniz mikrofonu seçin. Sesinizi aldığında Collaborate size sesinizin çok iyi olduğunu söyleyecektir. Devam etmek için Evet, çalışıyor ögesini seçin.
  4. Kullanmak istediğiniz kamerayı seçin. Görüntünüzü aldığında Collaborate size görüntünüzün çok iyi olduğunu söyleyecektir. Devam etmek için Evet, çalışıyor ögesini seçin. Videonuz size ters olarak görünür. Bu normaldir.

Videonuz, gerek oturumdaki diğer katılımcılara gerekse kayıtlarda düzgün görünecektir. Yani diğer katılımcılara ya da kayıtlarda ters görünmezsiniz. Video, yalnızca sizin ön izleme pencerenizde aynadan yansıtılmış gibi görünür.

Ayarları yaptığınızda, varsayılan olarak "gizli" ve "sessiz" durumda olursunuz. Hazır olduğunuzda videonuzu açın.

JAWS ve VoiceOver ile ses ve video ayarı yaparken sorun mu yaşıyorsunuz? Sorun giderme bölümüne geçin ve tarayıcınızla ilgili destek sayfasını bulun.

Ses ve video sorunları

Ses ve videonuzla ilgili sorunlar yaşıyorsanız lütfen oturum ve tarayıcı ayarlarınızı kontrol edin.

Sorununuz devam ediyorsa yardım almak için kurum yöneticinizle iletişime geçin. Kurumunuzun yardım masasıyla nasıl iletişime geçeceğinizi bilmiyorsanız Destek Servisimiz aracılığıyla üniversitenizi arayabilirsiniz.

Dinamik ayarlar

Collaborate, internet bağlantınızın kalitesine göre veri gönderme ve alma işleminde ortaya çıkan bağlantı bant genişliğindeki değişikliklere kendisini otomatik olarak uyarlar. Video için kullanılan bant genişliği, bağlantınızın kalitesindeki artış veya azalmaya göre ayarlanır.

Bazı durumlarda ek ayarlar gerekebilir. Collaborate daha farklı bağlantı sinyallerini kullanabilecek şekilde deneyimde özel değişiklikler yapar.

Deneyim değiştiğinde haberdar edilir ve değişimin nedeni konusunda bilgilendirilirsiniz.

Ağ Bağlantısı Hakkında Daha Fazla Bilgi