En iyi deneyim için en iyi uygulamalar

 • Mümkünse kablolu bir bağlantı (Ethernet) kullanın. Mümkün değilse WiFi bağlantısı kullanın. WiFi kullanıyorsanız yönlendiriciye mümkün olduğu kadar yakın olmaya çalışın. Kendinizinki de dâhil olmak üzere oturumdaki her katılımcının bağlantı durumunu kontrol edebilirsiniz.

  Ağ bağlantısı sorunlarının giderilmesine ilişkin daha fazla yardım

 • Diğer programları kapatın. Collaborate oturumunuz için kullandığınız tarayıcı dışında kalan bilgisayarınızdaki tüm programları ve akış hizmetlerini kapatın.
 • Tarayıcınızı güncel tutun. Yalnızca Blackboard Collaborate tarafından desteklenen güncel internet tarayıcılarını kullanın.  
 • Video kullanımını kısıtlayın. Oturum sırasında videoyu yalnızca gerektiği zaman kullanın.
 • Desteklenen mobil tarayıcıları kullanın. Mobil bir cihaz kullanıyorsanız desteklenen mobil tarayıcılardan birini kullanın. En iyi deneyimi elde etmek için iOS cihazlarda Safari'yi, Android cihazlarda Chrome'u kullanın.
 • Kulaklık kullanın. Arka plandaki sesleri azaltın ve kulaklık kullanın.
 • Reklam Engelleyicileri devre dışı bırakın. Tarayıcıların Reklam Engelleyicileri ses ve videoyu kapatabilir, düğmelerin görünmemesine yol açabilir.
 • Yalnızca gerektiğinde kayıt yapın. Kayıtları yalnızca kaydedilmeyi gerektiren oturumlarla sınırlandırın.
 • Uygulama paylaşımını sınırlandırın. Uygulamaları ve ekranları yalnızca gerektiğinde paylaşın.
 • Sunumlarınızı PDF'lere dönüştürün. PDF'ler ağda minimum düzeyde talep yükü oluşturur. Paylaşmayı planladıklarınızı PDF'e dönüştürün ve bunları Collaborate'e yükleyin.
 • Oturumları kısa tutun. Sunumunuzu kaydedin ve katılımcılarınızla önceden paylaşın. Katılımcılarınıza sunumunuz üzerine düşünme zamanı tanıyın ve oturumdan tartışma amacıyla yararlanın.

Akıllı planlama

 • Erken gelenlere izin verin. Katılımcılarınızın oturuma erkenden katılmalarına izin verin. Bu, yeni katılımcılara sınıfı tanıma ve neleri yapıp neleri yapamayacaklarını öğrenme fırsatı verir. Oturuma erken katılın ve araçları kullanma alıştırmaları yapın.
 • Katılımcı izinleri konusunda seçici olun. Oturum oluştururken Oturum Ayarları'ndan hangi katılımcı izinlerini tanımlamak istediğinizi seçebilirsiniz. Katılımcıların sohbet etme, video paylaşma, ses paylaşma ve paylaşılan dosyalar üzerinde veya beyaz tahtada çizim yapabilme olanaklarını açıp kapatabilirsiniz. İzinler, oturumdaki tüm kullanıcılar için kapatılır. Bir katılımcıya konuşması veya sohbet etmesi için izin vermek istiyorsanız katılımcının rolünü sunucu olarak değiştirin.
 • Katılımcılara ne beklemeleri gerektiğini bildirin. Katılımcılara oturumu nasıl bulacaklarını anlatın. Katılımcılara oturumun konusunu bildirin. Oturum sırasında kendilerinden beklediklerinizi onlarla paylaşın.
 • Konuk konuşmacılar davet edin. Konuk konuşmacınız varsa oturumunuzda kendisine sunucu rolü verin.Sunucular, ekranlarını paylaşabilir ve görüntüleri veya sunum dosyalarını karşıya yükleyebilir; ancak moderatörlerin yaptığı gibi diğer kullanıcıların izinlerini değiştiremez. Moderatör izinlerini veya katılım bağlantılarını paylaşırken dikkatli olun.
 • Konuk bağlantılarını dikkatli bir şekilde paylaşın. Konuk bağlantıları halka açık bağlantılardır. Bağlantıya sahip olan herkes oturumunuza katılabilir ve katılımda bulunabilir. Bağlantıları sosyal medya gibi halka açık yerlerde paylaşmayın. Başkalarıyla paylaşılamayan güvenli bağlantılar oluşturmak için "Katılımcı davet et" özelliğini kullanın. Oturumunuz kursunuzun içindeyse kurstaki herkesin oturuma başkalarıyla paylaşılamayan güvenli erişimi mevcuttur.

Oturum hazırlıkları

 • Sunumlarınızı PDF'lere dönüştürün. PDF'ler ağda minimum düzeyde talep yükü oluşturur. Paylaşmayı planladıklarınızı PDF'e dönüştürün ve bunları Collaborate'e yükleyin.
 • Oturumu ortak çalışmayı destekleyecek şekilde gerçekleştirin. Sunumunuzu kaydedin ve katılımcılarınızla önceden paylaşın. Katılımcılarınıza konu üzerinde düşünme zamanı tanıyın. Ardından oturumdan tartışma amacıyla yararlanın.
 • Anket metnini hazır bulundurun. Anket yapmayı planlıyorsanız kullanmak istediğiniz metni hazır bulundurun. Böylece tek yapmanız gereken kopyalayıp yapıştırmak olur.
 • Erkenden katılın. Kullanmayı planlıyorsanız kendinize ses ve videonuzu kontrol etmek için zaman bırakın. Paylaşmayı düşündüğünüz dosyaları karşıya yükleyin. Araçları kullanma alıştırmaları yapın.
 • Katılımcılara katılmaları için birkaç dakika verin. Katılımcılar başka bir oturumdan geliyor, bağlantı sorunları yaşıyor veya Collaborate'in nasıl kullanıldığını ilk kez öğreniyor olabilir. Katılıp her şeyi yerli yerine oturtmaları için onlara birkaç dakika verin. 

Erişilebilirlik hususları

 • İçeriğinizi erişilebilir hâle getirin. Paylaştığınız her şeyin erişilebilir olduğuna emin olun. Blackboard Ally'ın erişilebilirlik kontrol listesini kullanın.
 • İçeriği, oturumdan önce paylaşın. Paylaşmayı planladığınız her türlü içeriği oturumdan önce katılımcıların erişimine açın. Oturum sırasında tam anlamıyla katılımda bulunabilmeleri için katılımcılara materyali gözden geçirme şansı tanıyın. Örneğin, sunum dosyalarınızı veya dersinizin kaydını paylaşın. Katılımcılara materyal üzerinde düşünme zamanı bırakın. Ardından oturumdan tartışma amacıyla yararlanın.
 • Sunumları Collaborate'e yükleyin. Ekran okuyucu kullananlar, oturumda paylaşılan PowerPoint ve PDF dosyalarının metnine erişebilirler. Bu, slayt geçişlerinde içeriği takip etmeye olanak sağlar. Ekran okuyucuların metne erişebilmesi için, moderatörler ve sunucular Dosyaları Paylaş'ı seçmeli ve dosyaları Collaborate'e yüklemelidir.
 • Ek açıklamaları tanımlayın. Dosyaları veya beyaz tahtayı paylaştığınızda katılımcıların bunların üzerine işaretleme yapmasına izin verebilirsiniz. Görme engelli katılımcılar için yapılan düzenlemeleri açıklayın.
 • Altyazıları sağlayın. Oturumda söylenenlerin altyazılarını sağlayın. Canlı oturum sırasında bir kişiyi altyazı yazarı olarak atayın. Veya altyazıları daha sonra kayda ekleyin.
 • Oturumda ortaya çıkan materyalleri hemen paylaşın. Kayıtları, sunum dosyalarını ve dökümleri katılımcıların bulup gözden geçirebilecekleri yerlere koyun. Materyali hemen paylaşın. Bir sonraki oturum veya herhangi bir kısa sınav, test vb. öncesinde öğrencilere materyali gözden geçirmeleri için mümkün olan en fazla zamanı sağlayın.

Dinamik oturumları kolaylaştırın

 • Herkesi katılımda bulunmaya teşvik edin. Video ve sohbet, katılımcılarınızı oturuma katkıda bulunmaya teşvik etmek için mükemmel yöntemlerdir.
 • En iyi erişilebilirlik uygulamalarını takip edin. Herkesin katılımda bulunabildiğine emin olun.
 • Katılımcılar panelini açık tutun.Kimin dışarıda olduğunu, kimin mikrofonunun açık olduğunu veya kimin ağ bağlantısında sorun yaşadığını anlayabilirsiniz.Herhangi bir şeyi kaçırıp kaçırmadıklarını görmek için katılımcıların bağlantı durumunu izleyin. 
 • Kendinizi tanıtın. Katılımcılarınızın sesinizi zaten tanıyacaklarını düşünerek başlamayın. İlk konuşmalarınızda önce adınızı söyleyin. Sizi tanımlarını sağlayın.
 • Konuk konuşmacıları tanıtın. Konuk konuşmacı davet edebilir veya herhangi bir katılımcıya "sunucu" veya "moderatör" rolü atayarak kursunuzda grup iş birliğini teşvik edebilirsiniz. Sunucular, ekranlarını paylaşabilir ve görüntüleri veya sunum dosyalarını karşıya yükleyebilir ancak moderatörlerin yaptığı gibi diğer kullanıcıların izinlerini değiştiremez.
 • Sunumunuzdaki önemli noktaları vurgulayın. Mevcut oklar yardımıyla sunumlarınızda gezinin. Beyaz tahta üzerinde veya sunumlarda metin, işaretçiler veya farklı şekiller eklemek için anlatım araçlarını kullanın.
 • Soru ve Cevap Bölümü Ekleme. Katılımcıları soru sormaya teşvik edin. Daha fazla sayıda konuşmacı konuştukça, Blackboard Collaborate'in Ultra deneyimi otomatik olarak lideri takip eder ve geçerli konuşmacının adını ekranda görüntüler.
 • Konuşmadığınız zamanlarda kendi sesinizi kapatın. Yazma sesi veya diğer sohbetler gibi dışarıdan gelen sesler kadar dikkati dağıtan bir şey yoktur.
 • Katılımcıların sesini kapatın.Büyük oturumlarda katılımcıların sesini kapatın. Gerekiyorsa Oturum Ayarları'ndan, katılımcıların kendi videolarını paylaşmasını da engelleyebilirsiniz.
 • Göz teması kurun. Görüntünüzü paylaşıyorsanız oturuma değil kameraya bakın. Size biraz tuhaf hissettirebilir, ancak katılımcıların kendilerini dışarıda kalmış gibi görmeden, oturumun parçası olarak hissetmelerine yardımcı olur.
 • Gereksiz ve düzeni bozabilecek katılımcıları oturumdan çıkarın.Katılımcılar panelinden bir katılımcının üzerine gelin ve Katılımcı Denetimleri'ni seçin. Oturumdan Çıkar'ı seçin.
 • Katılımcı izinlerini kaldırın. Tüm katılımcıların ses, video, sohbet veya beyaz tahtaya yazma özelliklerini kullanmasını engelleyin. Tüm katılımcılar aynı izinlere sahiptir. İzinleri kapatır ve bir katılımcının konuşmasını isterseniz söz konusu katılımcıya sunucu rolü verin.

Başarılı takip

 • Oturumda ortaya çıkan materyalleri hemen paylaşın. Kayıtları, sunum dosyalarını ve dökümleri katılımcıların bulup gözden geçirebilecekleri yerlere koyun. Materyali hemen paylaşın. Bir sonraki oturum veya herhangi bir kısa sınav, test vb. öncesinde öğrencilere materyali gözden geçirmeleri için mümkün olan en fazla zamanı sağlayın.

Kaynak

"Web Konferansı Kuralları: En Önemli İpuçları." - Adobe Connect Kullanıcı Topluluğu. Yeni paragraf, tarihsiz Web. 11 Eylül 2015.

Collaborate'te Sınıf Yönetimi


Sınıf yönetimi

Yönetici arayüzü veya API vasıtasıyla bir Blackboard Collaborate oturumu oluşturulduğunda URL'ye sahip olan her kullanıcı oturuma erişebilir. Konuk URL'si haricinde herhangi bir kısıtlama ayarlanmadığından bu durum normaldir. Kullanıcılar oturuma katılmadan önce istedikleri gibi ad ekleyebilirler.

Erişimi kısıtlama

Oturumunuza erişimi sınırlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenin.

 1. Oturum Ayarlarında kullanıcı izinlerini kaldırma. Kullanıcı izinleri oturumun moderatörü tarafından etkinleştirilebilir. Sınırlandırılmış izinler, oturuma katılırken bir şey yapamayacakları için düzeni bozan kullanıcıları engeller.

  İzinler, oturumdaki tüm kullanıcılar için kapatılır. Bir katılımcının oturumda konuşmasına veya sohbet etmesine izin vermek isterseniz katılımcıya sunucu rolü verin.

 2. Yönetici planlayıcısından davetiye özelliğini kullanın. Bu işlem manuel çalışmayı gerektirir ancak yalnızca doğrulanmış kullanıcıların oturuma katılmasını sağlar.

  Bu özellik, oturumları çevrimiçi kurslarında planlamak isteyen eğitmenlerin kullanımına açık değildir. Kurstaki herkesin başkalarıyla paylaşılamayan güvenli erişimi mevcuttur.

 3. Öğrenim Yönetim Sistemi (LMS) entegrasyonunun gücünden yararlanın. LMS'de kullanıcılar, oturuma Tekli Oturum Açma (SSO) yöntemini kullanarak tam adları ve resimleri ile katılır. Öğrenciler URL'yi haricî, doğrulanmamış bir kullanıcı ile paylaşmayı denerse haricî kullanıcı oturuma erişmeye çalıştığında hata alır.
 4. Aşağıdakilere izin vermek için mevcut portalı geliştirin:
  1. Kullanıcıları API ile ekleyin. Oturumlara yalnızca geçerli kullanıcıların erişebilmesini sağlamak için Collaborate kullanıcıları bir form yoluyla oluşturulabilir ve kayıtlarınızdan doğrulanabilir.
  2. Kayıtları API ile ekleyin. Doğru oturumlara yalnızca gerekli kullanıcıların erişebildiğine emin olun.