Sohbet işlevini kullanarak oturumlarınızı daha çekici hâle getirin!

Çoğu öğrenci, yazılı iletişim biçimlerini kullanırken çok rahattır. Ses/video modunda konuşmaya çekinen öğrencilerin yazılı iletişime katıldıklarını görebilirsiniz.

Collaborate panelini açın ve sohbete başlamak için Sohbeti Aç'ı seçin.

Collaborate panelinin nerede olduğunu bilmiyor musunuz? Yolunuzu Kaybetmeyin bölümüne atlayın.


Oturumlarınızda sohbete izin verme

Oturumunuza ilk girdiğinizde sohbet işlevi açık olmayabilir. İşlevi açmanız gerekebilir.


Yeni sohbet yorumları olduğunu nasıl anlarım?

Collaborate, sizi oturumunuzda olup bitenden haberdar etmek için bildirimleri kullanır. Bu bildirimler size yeni sohbet yorumlarını haber verir.

 • Collaborate açılan bildirimi ekranda birkaç saniye kalır ve kaybolur. Bu bildirim, sohbet oturumunuzda yeni ileti olup olmadığını, varsa kaç adet olduğunu haber vermenin yanı sıra, yorumun hangi sohbet kanalında olduğunu da belirtir.
 • Yeni sohbet iletileri için ve sohbette sizden bahsedildiğinde sesli bildirim alırsınız. Sesi dinlemek için Sesli Bildirimlere gidin.
 • Tarayıcının açılan bildirimi, açık ve etkin başka bir tarayıcı pencereniz veya uygulamanız olduğunda görünür. Açılan bildirimi kapatın ve sohbet iletisini görmek için oturuma geri dönün.

Sohbet paneliniz açıksa yeni yorum uyarısını görürsünüz.

Yorum uyarılarında yardımcı teknolojiden yararlanma hakkında daha fazla bilgi

Ayrıca sohbette yazan biri olduğunda bu bilgiyi görebilirsiniz. Sohbet panelini açın ve bir katılımcının soru sormak veya yorum yapmak üzere olup olmadığını görün.

Collaborate Sohbet Emojisi


Sohbet emojisi

Sınıftaki dinamiğin önemli bir kısmı sözel olmayan iletişimdir. Bir katılımcının yüzündeki bakış veya sesinin tonunu duymak size sınıftaki durumları hakkında çok şey söyler. Emojiler sözel olmayan bu iletişimi sanal bir ortama taşır. İletmek istediğinizi tam olarak ifade eden emojiye göz atın veya arayın.

Collaborate with the Ultra Experience'a ait emoji paketi artık daha fazla çeşitlilik barındıran emojileri ve Unicode 8 biçimindeki karakterleri de destekliyor.

Artık insan emojilerinde, desteklenen beş ten rengi arasında seçim yapabilirsiniz. Tüm insan emojilerinin ten rengini bir kerede değiştirmek için Ten rengi seç düğmesini kullanın. Veya emojiyi kullanacağınız zaman ten rengini ayarlamak için Unicode karakterleri kullanın.

 • Ten rengi seç: Ten rengi seç düğmesini ve ardından istediğiniz rengi seçin.
 • Unicode 8 karakterleri: Yazarken emojinize alt çizgi ekledikten sonra ''tone'' ve desteklenen tonun numarasını (1 ila 5 arası) yazmanız yeterli. Emoji metninin iki yanına iki nokta üst üste eklemeyi unutmayın. Örneğin, :wave_tone5:

Emojilerde yardımcı teknolojiden yararlanma ve klavye kısayolları hakkında daha fazla bilgi


Sohbet geçmişi

Belirli bir zaman aralığında Collaborate'in sohbet geçmişinde yalnızca 50 ileti görüntülenmektedir. İletiler arasında gezinin. Gezinmek için klavye kullanıyorsanız Sohbet panelinin üstündeki gizli klavye kontrollerinden yararlanın.

Sohbet geçmişinde yardımcı teknolojiden yararlanma hakkında daha fazla bilgi


Kayıtlardaki sohbet iletileri

Oturum kaydediliyorsa Herkes kanalındaki sohbet iletileri de kaydedilir. Özel iletiler ve özel oda gruplarındaki sohbet iletileri kaydedilmez.

Kayıtlardaki sohbet iletileri hakkında daha fazla bilgi

Özel Sohbet


Özel sohbet

Oturumunuzdaki herhangi bir kişiyle özel olarak sohbet edin.

Sohbet’i ilk açtığınızda varsayılan olarak Herkes’i görürsünüz. Herkes başlığının yanındaki Önceki Panel’i seçin. Daha sonra yalnızca sohbet etmek istediğiniz kişinin adını yazın ve sohbete başlayın.

Özel sohbetlerde söylediğiniz şeylere dikkat edin! Moderatörler, uygunsuz ve saldırgan dil olup olmadığını izlemek için katılımcılar arasındaki özel sohbetleri denetleyebilir. Moderatörler denetim yaparken bir uyarı verilir.

Moderatörler, katılımcıların kimlerle özel sohbet yapabileceğini belirleyen kısıtlamalar uygulayabilirler. Moderatörler, katılımcıların yalnızca moderatörlerle özel sohbet yapmasına izin vermeyi seçebilirler.

Moderatörlerin ayrıca kendilerine ait önceden oluşturulmuş özel sohbetleri vardır. Katılımcılar, Moderatörler’in sohbet kanalını göremez.

Moderatörler özel sohbeti denetlemek isterlerse denetleme seçeneği oturum başlamadan ÖNCE seçilmiş olmalıdır. Oturumdan önce veya oturum sırasında yapabileceğiniz ayarlar hakkında daha fazla bilgi için Oturum Ayarları kısmına bakın.

Oturum kayıtlarına yalnızca Herkes için geçerli sohbet eklenir.

Özel sohbetlerde yardımcı teknolojiden yararlanma hakkında daha fazla bilgi


Özel sohbet ayarları

Moderatörler, katılımcıların kimlerle sohbet gerçekleştirebileceğini belirleyen kısıtlamalar uygulayabilirler. Moderatörler, aynı zamanda tüm özel sohbetleri denetleyebilirler.

Özel sohbetleri denetlemek veya katılımcıların yalnızca moderatörlerle sohbet gerçekleştirmesine izin vermek istiyorsanız oturum başlamadan ÖNCE Oturum Ayarları'ndan her bir seçeneği belirlemeniz gerekir.

 • Katılımcılar, yalnızca moderatörlerle özel sohbet gerçekleştirebilsin: Bu ayarda özel sohbet, varsayılan olarak kullanılabilir durumdadır. Bu ayar seçildiğinde, katılımcılar, yalnızca moderatörlerle özel olarak sohbet gerçekleştirebilir. Bu ayar seçilmediği takdirde, katılımcılar, oturumdaki herkesle özel olarak sohbet gerçekleştirebilir.

 • Moderatörler, tüm özel sohbetleri denetlesin: Bu ayar seçildiğinde, moderatörler, özel sohbet kanallarında söylenen her şeyi görebilir. Özel sohbet kanalının üstünde, kullanıcılara, sohbetin denetlendiğini belirten bir uyarı görüntülenir. Bu ayar seçilmediği takdirde, özel sohbet kanallarını göremezsiniz.

Sohbeti izleme


Sohbeti izleme

Ses/video modunda katılmaya çekinen öğrencilerin sohbete katıldıklarını görebilirsiniz.

Yeni bir sohbet iletisi gönderildiğinde varsayılan olarak size bildirilir. Sohbet bildirimlerini görmüyor veya duymuyorsanız Ayarlarım bölümünden Bildirim Ayarlarınızı kontrol edin.

Bir katılımcının soru sormak veya yorum yapmak üzere olup olmadığını görmek için sohbeti izleyin. Collaborate panelini açın ve Sohbeti Aç'ı seçin.

Tüm özel sohbetleri de denetleyebilirsiniz.

Özel sohbetleri denetlemek veya katılımcıların yalnızca moderatörlerle sohbet gerçekleştirmesine izin vermek istiyorsanız oturum başlamadan ÖNCE Oturum Ayarları'ndan her bir seçeneği belirlemeniz gerekir.

Sunarken hiçbir sohbet iletisini kaçırmayın. PowerPoint gibi başka bir uygulamada iken sohbet uyarılarını görün. Bildirim ayarlarınızda Tarayıcı açılan bildirimini seçin.

Collab Sohbeti Küfür Filtresi


Sohbet küfür filtresi

Birisi sohbette uygunsuz sözcükler kullanırsa bu sözcükler hem canlı oturumda hem de kayıtta filtrelenebilir. Sözcüklerin yerine yıldız karakterleri konur.

Küfür filtresi, esas olarak ırk/milliyet kökenine ve cinsel kimlik/ifade biçimlerine ilişkin en sık kullanılan saldırgan ifadelerden bir kısmı ile vücut organları ya da cinsel faaliyetlerle ilgili aşağılayıcı argo sözcükleri filtreler. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca için kullanılır. Filtre, temel olarak ilk ve ortaöğretim okullarında kullanım amaçlıdır.Bu özellik varsayılan olarak devre dışıdır. Konusu gereği, böyle bir listenin hiçbir zaman eksiksiz olamayacağını, kapsamının muhtemelen ya çok dar ya da fazla geniş olacağını biliyoruz.

Moderatörler, bu özelliği Oturum Ayarları'ndan açabilirler.

 1. Sohbet iletilerinde küfürleri gizle seçeneğinin yanındaki onay kutusunu seçin
 2. Geçerli oturumu sonlandırın
 3. Ayar değişikliğinin uygulanması için yeni bir oturum başlatın. Değişiklikler, bundan sonraki oturum kayıtlarına da uygulanacaktır.

  Oturumun yeniden yüklenmesi yeterli değildir.

Oturum Ayarları'nda oturum başlamadan önce küfür filtresini açın.


Yardımcı teknolojiden yararlanarak sohbette gezinme

Sohbetlerde yardımcı teknolojiden yararlanma hakkında daha fazla bilgi