Collaborate'e telefondan katılma

Kurumunuz destekliyorsa telefon özelliğini kullanarak diğerleriyle iletişim kurabilirsiniz.

Oturuma bağlanmak için Blackboard Student veya Blackboard Instructor uygulamasını kullanan mobil cihaz kullanıcıları, oturum sırasında iletişim için uygulama sesiyle eş zamanlı olarak telekonferans aramasıyla katılma özelliğini kullanamazlar.

Oturuma telefonla katılabilecek katılımcı sayısı en fazla 25'tir. Telefonla katılan katılımcı sayısının maksimuma ulaşması durumunda artık hiç kimse telefonla katılamaz.

Bir Collaborate oturumuna telefonla arayarak katılmanın birden çok yolu vardır.

 • Oturum içerisinden: Oturuma tarayıcıdan bağlandıysanız ve ses paylaşımı için telefonunuzu kullanmak istiyorsanız Oturum menüsünü açın ve Ses paylaşımı için telefonunuzu kullanın ögesini seçin. Listelenen numarayı seçin ve geçici kişisel kimlik numarasını (PIN) girin.

  iPhone'larda PIN sizin yerinize otomatik olarak girilir. Önceden yazmanız gerekmez.

  Bu kişisel PIN ile oturumda kendiniz olarak görünürsünüz. Bu PIN kişisel hesabınızla ilişkilidir. Onu kimseyle paylaşmayın.

  In the Session menu the user your phone for audio text changes to the phone number and PIN you need to dial in.
 • Oturum listesinden: Telefonla katılmak istediğiniz oturumun adını seçin. Menüden Anonim olarak telefonla katılım bilgilerini seçin. Cihazınız oturumu arayacaktır. Oturumun diğer katılımcılarına anonim arayan olarak görünürsünüz. 
  Session information includes a button to join the session on the browser and a button to see the information to dial in.
 • Size gönderilen arama bilgilerinden: Numarayı arayın ve size gönderilen Anonim olarak telefonla katılım PIN kodunu girin. Oturumun diğer katılımcılarına anonim arayan olarak görünürsünüz. 

Sağlanan numaradan farklı bir numaraya mı ihtiyacınız var? Uluslararası Telekonferans Numaraları bölümüne atlayın.


Katılımcılar İçin Collaborate Telekonferans Bilgileri

Telefonunuzun sesini açma ve sessize alma

Telefonunuzun sesini açmak ve sessize almak için cihazınızın tuş takımında 6'yı seçin*.

Bu işlem moderatörün sizin ya da oturumdaki tüm katılımcıların sesini kapattığı durumlar için de geçerlidir. Sesinizin duyulabilmesi için 6'yı seçin*.


Oturumdayken ses için telefonunuzu kullanın

Collaborate oturumuna bir tarayıcıdan bağlandıysanız ses paylaşımı için telefonunuzu kullanmayı seçebilirsiniz.

Oturuma tarayıcıdan bağlanmadan telefonla katılmak istiyorsanız bkz. Anonim olarak telefonla katılım.

Oturum menüsünü açın ve Ses paylaşımı için telefonunuzu kullanın'ı seçin. Listedeki numarayı arayın ve geçici kişisel kimlik numarasını (PIN) girin. Otomatik olarak girildiğinden iPhone kullanıcılarının PIN'i kopyalamasına gerek yoktur.

Bu geçici PIN sizin kişisel hesabınızla ilişkilidir. Oturumun sizi tanımasına yardımcı olur. PIN'i girdiğinizde telefonunuzdan alınan ses profil resminizle eşleştirilir. Bu, kimin konuştuğunu herkesin bilmesine yardımcı olur.

Kişisel PIN'inizi kimseyle paylaşmayın. Yalnızca sizin için ve yalnızca bu oturumda geçerlidir. PIN'i başka bir oturumda kullanamaz, diğer kullanıcılarla paylaşamazsınız. Kişisel PIN'ler oturum bitince geçerliliğini kaybeder.

Oturum tarayıcınızda açık olmadığı sürece tüm oturum araçlarına erişebilirsiniz. Mikrofonunuzun yerini telefon alır. Diğerleri,Katılımcılar panelindeki adınızın yanında bir telefon simgesi görür.

İlk katıldığınızda sesiniz kapatılmaz. Herkes sizi anında duyabilir. Tarayıcınızdan telefon simgesini seçerek sesinizi açıp kapatabilirsiniz.

Telefonunuzun sesini açmak veya kapatmak için klavyenizden Alt + M tuşlarına basın. Telefonunuzdaki ses kapatma işlevini de kullanabilirsiniz. Ancak diğerlerinin sizi duymasını istiyorsanız tarayıcınızda sesin açık olduğuna emin olun. Moderatörler de oturum sırasında istedikleri zaman katılımcıların sesini kapatabilirler. Bir moderatör sesinizi kapatırsa buna ilişkin bir bildirim alırsınız.

Arama yaparak bağlandıktan sonra tarayıcınızı kapatsanız bile oturumdaki sesleri duyabilir ve konuşabilirsiniz. Oturum bir tarayıcıda açık değilken sohbet uygulamasını kullanamaz veya herhangi bir şey paylaşamazsınız.

Telefonumu kapatırsam ne olur?

Oturumdan ayrılmadan telefonunuzu kapatırsanız oturuma bağlı kalmaya devam edersiniz. Telefonunuzun bağlantısı kesilir. Aynı zamanda oturuma tarayıcınızdan da bağlıysanız internet üzerinden sesleri duyabilir ve konuşabilirsiniz.

Tarayıcımı kapatırsam ne olur?

Tarayıcınızı kapatırsanız telefonunuz bağlı kalmaya devam eder. Telefonunuzdan oturumdaki sesleri duyabilir ve konuşabilirsiniz. Oturum bir tarayıcıda açık değilken sohbet uygulamasını kullanamaz veya herhangi bir şey paylaşamazsınız.

Katılımcılar panelinde sadece telefon simgesiyle görünürsünüz. Bu, diğer katılımcıların sizinle özel sohbet yapamayacağı anlamına gelir.

Telefonumu kullanırken de videomu paylaşabilir miyim?

Evet. Tarayıcınız açıksa oturumunuzdaki araçların hepsine erişebilirsiniz. Moderatör izinleriniz varsa video paylaşabilir, sohbete katılabilir, içerik paylaşabilir ve benzeri işlemleri yapabilirsiniz.

"Ses paylaşımı için telefonunuzu kullanın"ı seçtiğimde neden bir numara alamıyorum?

Oturuma telefonlarından katılabilecek katılımcı sayısı en fazla 25'tir. Maksimum katılımcı sayısına ulaşılması durumunda başka kullanıcılara aramaları için telefon numarası verilmez.


Anonim olarak telefonla katılım

Anonim olarak telefonla katılım özelliği ile oturuma yalnızca telefonunuzla katılabilirsiniz. Oturuma tarayıcı üzerinden bağlanmanız gerekmez.

Herkes aynı Anonim olarak telefonla katılım'ı kullanabilir. Anonim olarak telefonla katılım seçeneğini kullanırsanız telefonunuz hesabınızla veya oturum profil resminizle eşlenmez. Oturumdaki diğer kullanıcılara, "anonim arayan" olarak görünürsünüz.

Bu aynı zamanda yoklamanızın moderatör Oturum Yoklama raporu'nda takip edilemeyeceği anlamına gelir. Anonim olarak telefonla katılım sırasında Collaborate sizin kim olduğunuzu bilemez ve sizi takip edemez.

Sesinizin profil resminizle ve oturumun videosuyla eşleştirilmesini istiyorsanız bkz. Oturum sırasında telefonunuzu ses için kullanma.

Anonim olarak telefonla katılım sırasında sohbet gibi oturum araçlarını yine de kullanabilir miyim?

Oturum araçlarını kullanabilmek için oturuma bir tarayıcıdan katılmalısınız.

Anonim olarak telefonla katılım özelliğini kullanırken oturuma bir tarayıcıdan da katılırsanız oturumda iki kez görüntülenirsiniz: Anonim bir arayan olarak ve tarayıcıdan oturuma bağlanırken kullandığınız ad ile.

Aynı anonim olarak telefonla katılım bağlantısını herkes kullanabilir.Bu yüzden telefonunuz hesabınızla veya oturum profil resminizle eşlenmez. Sesinizin profil resminizle ve oturumun videosuyla eşleştirilmesini istiyorsanız bkz. Oturum sırasında telefonunuzu ses için kullanma.

"Anonim olarak telefonla katılım" neden çalışmıyor?

"Anonim olarak telefonla katılım"ı kullanarak bağlanamamanızın iki nedeni vardır.

 • Telekonferans hizmetinin kapasitesi dolmuştur. Oturuma telefonla katılabilecek katılımcı sayısı en fazla 25'tir. Telefonla katılan katılımcı sayısının maksimuma ulaşması durumunda artık hiç kimse telefonla katılamaz. Bu durumda oturuma tarayıcınızdan bağlanmanız gerekir.
 • Oturumdaki tek kişi sizsinizdir. Telefonla oturuma katılabilmeniz için oturumda web tarayıcısından bağlanan en ez bir katılımcının olması gerekir. Telefonla bağlanamıyorsanız birkaç dakika bekleyin ve yeniden deneyin.

Oturumdan çıkma

Bir oturuma telefonla arayarak bağlanmışken ayrılmak istediğinizde oturum bağlantısını kesmek için telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu kapattığınızda arama dakikaları veya şehirler arası arama ücretleri sonlandırılır.

Oturum tarayıcınızda da açıksa hâlâ oturumda kalırsınız ancak telefonunuzun bağlantısı kesilir. Tarayıcınızdaki oturumdan ayrılmak için Oturumdan Ayrıl'ı tıklatın veya tarayıcı sekmenizi kapatın.

Telefonumu kapatmadan önce "Oturumdan Ayrıl"ı tıklatırsam ne olur?

Tarayıcınızda Oturumdan Ayrıl'ı tıklatırsanız telefonunuzun oturumla bağlantısı otomatik olarak kesilir. Artık hiçbir şey duyamazsınız. Yapacak tek şey telefonunuzu kapatmaktır.

Anonim olarak telefonla katılım özelliğini kullanıyorsanız oturumla bağlantısını kesmek için telefonunuzu kapatmanız gerekir.

Anonim olarak telefonla katılımı devre dışı bırakabilir miyim?

Katılımcıların telefon kullanarak oturuma katılmalarına izin vermeniz durumunda "Anonim olarak telefonla katılım" işlevi, varsayılan olarak etkindir. Yöneticiler, bu işlevin devre dışı bırakılmasını isterse Behind the Blackboard'a bir talep gönderebilir (yalnızca İngilizce olarak mevcuttur).

Anonim olarak telefonla katılımı devre dışı bırakma isteği, yalnızca tek bir oturum için değil, tüm oturum açma grubu içindir.


Katılımcıların telefonla katılmasına izin verme

Oturum oluşturduğunuz/düzenlediğiniz sırada Oturum Ayarları'nda, katılımcıların, telefonlarını kullanarak oturuma katılmasına izin verebilirsiniz. Collaborate panelini açın ve Ayarlarım'ı seçin. Oturum Ayarları'nı ve Kullanıcıların oturuma telefonla bağlanmasına izin ver'i seçin.


Collaborate Telekonferans Telefon Numaraları

Telekonferans hizmeti

Tümleşik Telefonda, kendi telekonferans sağlayıcınızı kullanmanız gerekmez. Telekonferans hizmeti Blackboard Collaborate tarafından sağlanır. Telekonferans telefon numaraları ve PIN'leri oturum hazırlanırken otomatik olarak oluşturulur. Herkes oturuma katılmak üzere numarayı arayabilir ve oturum ile telekonferans köprüsü arasında bağlantıyı başlatabilir.

ABD ve Kanada için bir Virginia numarası, Avrupa için bir İngiltere numarası, Avustralya içinse bir Sidney numarası verilir. Şehirler arası ve yurt dışı arama ücretleri uygulanabilir.


Telekonferans telefon numaraları

Telekonferans telefon numaraları oturum hazırlanırken otomatik olarak oluşturulur. Herkes oturuma katılmak üzere numarayı arayabilir ve oturum ile telekonferans köprüsü arasında bağlantıyı başlatabilir.

ABD ve Kanada için bir Virginia numarası, Avrupa için bir İngiltere numarası, Avustralya içinse bir Sidney numarası verilir.

Kullandıkları Collaborate Avrupa ve Avustralya veri merkezlerinde barındırılan yöneticiler, aşağıdaki numaralardan birini Collaborate Oturum Açma Grubu için varsayılan numara olarak kullanmayı talep edebilir. Bu durumda, söz konusu Oturum Açma Grubu ile ilişkilendirilen tüm oturumlarda alternatif numara görüntülenecektir. Behind the Blackboard'dan bir talep gönderin (yalnızca İngilizce olarak mevcuttur).

Collaborate oturumunda listelenenden farklı bir numaraya ihtiyacınız varsa bu alternatif numaralardan birini kullanın.

Kişisel kimlik numaranız (PIN) değişmez. Oturumda verilen PIN'i yeni numara ile birlikte kullanın.

Şehirler arası ve yurt dışı arama ücretleri uygulanabilir.

Avustralya veri merkezi telefon numaraları

Avustralya veri merkezi telekonferans telefon numaraları
Ülke Bölge/Şehir Numara
Avustralya Sidney

Avustralya veri merkezi için varsayılan numara

+61 2 8520 1004
Avustralya Adelaide +61 8 7100 1859
Avustralya Brisbane +61 7 3188 2549
Avustralya Darwin +61 8 7905 7043
Avustralya Melbourne +61 3 8362 3382
Avustralya Perth +61 8 6225 2653
Çin Pekin +86 (10) 5822-4426
Japonya Tokyo +81 3-4540-0931
Singapur Yurt içi +65 3163 8037
Güney Kore Yurt içi +82 70 4784 4326
Yeni Zelanda Auckland +64 9 801 0547

Avrupa veri merkezi telefon numaraları

Avrupa veri merkezi telekonferans telefon numaraları
Ülke Bölge/Şehir Numara
Birleşik Krallık Yurt içi

Avrupa veri merkezi için varsayılan numara

+44 20 33189610
Finlandiya Yurt içi +358 75 325 25 47
Fransa Yurt içi +33 9 77 55 44 57
Almanya Yurt içi +49 6980 883466
İtalya Yurt içi +39 0694807509
Hollanda Yurt içi +31 85 2084955
İspanya Yurt içi +34 911 235 756
İsveç Yurt içi +46 108 887 439

ABD veri merkezi telefon numaraları

ABD veri merkezi telekonferans telefon numaraları
Ülke Bölge/Şehir Numara
ABD Virginia

ABD veri merkezi için varsayılan numara

(571) 392-7650
ABD ABD (San Francisco) (415) 343-7693

Kanada veri merkezi telefon numaraları

Kanada veri merkezi telekonferans telefon numaraları
Ülke Bölge/Şehir Numara
Kanada ABD (Virginia)

Kanada veri merkezi için varsayılan numara

(571) 392-7651
Kanada Alberta (587) 570-5603
Kanada İngiliz Kolumbiyası (236) 200-5296
Kanada Manitoba (431) 244-0321
Kanada Yeni Brunswick (506) 305-5847
Kanada Newfoundland ve Labrador (709) 200-0495
Kanada Kuzeybatı Toprakları, Nunavut, Yukon (867) 988-1610
Kanada Kuzeybatı Toprakları, Nunavut, Yukon (867) 991-0047
Kanada Yeni İskoçya, PEI (Prens Edward Adası) (782) 201-0210
Kanada Yeni İskoçya, PEI (Prens Edward Adası) (782) 823-4261
Kanada Ontario (226) 408-5317
Kanada Quebec (418) 887-0212
Kanada Saskatchewan (639) 299-0694