Collaborate Başlangıç Tanıtımı

Collaborate'te yeni misiniz veya bilgilerinizi tazelemeniz mi gerekiyor?

Blackboard CollaborateTM, eğitim ve öğrenim için tasarlanmış basit, kolay ve güvenilir bir web konferans çözümüdür. Materyalleri kullanın ve eğitmeninize sorular sorun. Güçlü iş birliği ve konferans araçları sayesinde herkes nerede ve hangi cihazı kullanıyor olursa olsun aynı odadaymış gibi hisseder.


Més informació sobre la compatibilitat amb navegadors

Més informació sobre l'accessibilitat a Collaborate

Collaborate Gezinti Tanıtımı


Oturumlarda yolunuzu kaybetmeyin

Özellikle iş birliği için düzenlenmiş bir odaya girdiğinizi hayal edin. İş birliğine katkı sunmanızı sağlayacak neredeyse sınırsız sayıda araç sizi bekliyor. Aynen iyi bir sınıfta veya stüdyoda olduğu gibi düzenli olmalıyız.

Her şeyi, kullanımı kolay üç alan altında organize ettik: Medya alanı, Oturum menüsü ve Collaborate paneli.

Oturum zamanından tasarruf ederek sorunsuz şekilde çalışabilmek için ürün içinden erişilebilen eğitimlerimize katılın. Oturum menüsünden, Collaborate ile ilgili bilgi ver komutunu ve ardından, hakkında bilgi almak istediğiniz özellikleri seçin.

Ana içerik alanında bir sunum bulunan, sunumun üzerinde beyaz tahta araçları yer alan ve Collaborate panelinde Katılımcılar listesi açık olan etkin Collaborate oturumu.

Collaborate'te Profil Resmi Ekleme


Profil resmi ekleme

Sosyal alanda varlık göstermek, başarılı bir çevrim içi öğrenim deneyimi için çok önemli olabilir. Profil resmi eklemek kadar basit bir şey bile öğrencilerin çevrim içi katılım konusunda çok daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Kırpma amacıyla kullanılacak kılavuz işaretleriyle birlikte seçilen profil resminin ön izlemesi. Resmin altında İptal Et ve Bunu beğendim düğmeleri bulunuyor.
  1. Ayarlarım'ı açın. Profil resminizi ve adınızı seçin. Ya da Collaborate panelini açın ve Ayarlarım'ı seçin.
  2. Profil resminizin üzerine gelip seçin.
  3. Bir resim yükleyin veya cihazınızın kamerasını kullanarak bir fotoğraf çekin. Bu profil resmini her oturum için kullanmayı seçebilirsiniz.

    Desteklenen dosya türleri; PNG, JPEG ve JPG'dir.

  4. Görüntü alanını ayarlayın.
  5. Beğendim! düğmesine basın.

Collaborate, seçiminizi hatırlar. Ön belleği temizlemediğiniz sürece aynı cihaz veya tarayıcıda bu işlemi tekrarlamanıza gerek yoktur.

Bir kurstan bağlanmak yerine konuk web bağlantısı yoluyla katıldıysanız katıldığınız her yeni oturum için bir görüntüyü karşıya yüklemeniz gerekir.

Collaborate Ses ve Video Ayarları Tanıtımı


Sesinizi ve videonuzu kullanmak için ayarlarınızı yapın

Ses ve videoyu kullanabilmek için öncelikle en az bir defa ses ve video kurulumunu tamamlamanız gerekir.

Konuşmayı düşünmüyorsanız bile, sesin oynatılabilmesi için bazı tarayıcıların mikrofonunuza erişmesi gerekir. Oturumdaki diğer kişilerin seslerini duymak için tarayıcının mikrofonunuza erişmesine izin verin.

Tam ekran ses testi. Collaborate mikrofonunuzdan ses geldiğini duyduğunda, "Sesiniz harika geliyor" metnini görüntüler. Daha fazla yardım almak veya sesin çalıştığını doğrulamak için düğmeler mevcuttur.

Ayarlama bittikten sonra, toplantı sırasında istediğiniz zaman ilgili simgeleri seçerek mikrofonu ve video kamerayı açıp kapatabilirsiniz. Mikrofonunuzu açmak veya kapatmak için klavyenizden Alt + M tuşlarına basın. Kameranızı açmak/kapatmak için Alt + C tuşlarına basın.

Collaborate, seçiminizi hatırlar. Ön belleği temizlemediğiniz sürece aynı cihaz veya tarayıcıda bu işlemi tekrarlamanıza gerek yoktur.

Collaborate Durumu ve Geri Bildirim


Durum ve geri bildirim

Durumunuzu "dışarıda" olarak değiştirin veya oturumda söylenen ya da paylaşılan bir şey hakkında ne düşündüğünüzü diğer kişilere bildirin. Sunumla ilgili hissiyatınızı belirtmek için geri bildirimi kullanın.

Ana ekranda profil resminizi seçin.

Geri bildirim; ana ekranda, Katılımcılar panelinde ve Sohbet'te katılımcının profil resmiyle birlikte görünür. 30 saniye sonra geri bildirim kaybolur.

Dışarıda durumu, siz geri dönüp Geri döndüm! ifadesini seçene kadar kalır.

Seçilen geri bildirimin özeti, panel başlığı altında görüntülenir. Geçerli geri bildirimi, onu tercih etmiş olan katılımcı sayısıyla birlikte gösterir.

Katılımcılar panelinde katılımcıları geri bildirime göre sıralayabilirsiniz. Örneğin, konuşulan bir şeyden kimlerin memnun olduğunu bilmek istiyorsanız Katılımcılar başlığı altından Mutlu ifadesini seçin. Sadece mutlu olanlar görünür.

Collab Chatbot Support

Chatbot support

Have an issue? Get support from Collaborate's chatbot during sessions. The chatbot is always on and responds to commonly asked Collaborate questions and issues. You can ask Chatbot your questions or select from a pre-populated list. Select Chat Support in My Settings to open the Chatbot.

At the bottom of My Settings panel is a Chat support link that opens a chatbot mobel. Common issues appear in a list. Focus is on the Type your message input field.

Hazırsınız

Hazır olduğunuza ve Collaborate'i tanıdığınıza göre artık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sanal bir sınıfta öğrencilerinizle etkileşimde bulunmak için kurslarınızda Collaborate'i kullanın. Oturum planlamaya, içerik paylaşmaya ve öğrencilerinizle iş birliği yapmaya başlayın.