Web sayfaları, ziyaretçileri yeni veya ek içeriklere yönlendirmek için bağlantıları kullanır. Bağlantılar metin ve görüntüler şeklinde olabilir. Bağlantılar, güçlü gezinme araçlarıdır ve en iyi deneyimi sağlamak için uygun şekilde yapılandırılmalıdır.

Web İçeriği Erişilebilirlik Kuralları (WCAG), içeriğe herkesin erişebildiğine emin olunması için belirli gereklilikleri tanımlar. WCAG 2.2 AA kılavuzları uyarınca, ziyaretçilerin bu bağlantıyı takip etmek isteyip istemediklerine karar verebilmelerini sağlamak üzere bağlantının amacı, bağlantılarda belirtilmelidir. Bağlantılarda, ziyaretçilere bağlantının kendilerini nereye yönlendireceğini belirten görülebilir metinler olması gerekir.

Görülebilir metin nedir?

Bağlantılar genellikle iki bilgiyi içerir:

 • URL: Ziyaretçiler bağlantıyı seçtiklerinde bağlantının kendilerini yönlendireceği web adresi
 • Görüntüleme metni: Ziyaretçilere, bağlantıyı seçtikleri takdirde ne olacağını ifade eden görünür metin

En iyi uygulamalara ilişkin şu bağlantıyı inceleyin: Bağlantılar için en iyi uygulamalar. HTML kaynak kodunda, en iyi uygulamalar bağlantısı şu şekilde görünür: <a href="#best-practices">Best practices for links</a>

Görüntüleme metni veya <a> etiketleri arasındaki metin eksik olduğunda, bağlantının görülebilir metni eksik demektir. Görülebilir metin, ziyaretçilerinize bağlantının amacını belirten görüntüleme metnidir.

Bağlantıların görülebilir metinlerinin olmaması küçük bir sorundur. Daha iyi bir deneyim için küçük sorunları düzeltin. Eksik veya muğlak metinlere sahip olan bağlantılar, gezintiyi kafa karıştırıcı hâle getirebilir ve engelli kişilerde hayal kırıklığı yaratabilir.

Sayfanın sonundaki "Engelli kişiler bağlantıları nasıl kullanır?" bölümüne yönlendiren bağlantı

Bağlantıların metni eksik olduğunda Ally, bu durumu belirlemenize ve çözümlemenize yardımcı olur. Ally aşağıdaki kontrolleri gerçekleştirir:

 • <a> köprü etiketleri arasında metin mevcut mu?
 • <a> etiketleri arasındaki metin gizlenmiş durumda mı?
 • Bağlantı olarak kullanılan görüntülerin alternatif açıklamaları mevcut mu?

Bağlantı bu kontrollerin herhangi birini geçemiyorsa Ally bağlantıyı sorunlu olarak işaretler.

Metni olmayan bağlantıları bulmak için Ally'ı kullanma

Sitenizdeki erişilebilirlik sorunlarını keşfetmek ve düzeltmek için Ally'ın Erişilebilirlik raporunu kullanın. Rapor için sağlanan bağlantıyı kullanın ve oturum açın. Raporu açın ve Erişilebilirlik Sorunları tablosundaki sorunlar listesine bakın.

Erişilebilirlik Sorunları tablosu, hem Genel Bakış hem de Etki Alanı sekmelerinde yer alır. Bir etki alanına özgü sorunları görmek için Etki Alanı sekmesinden başlayın.

Görülebilir metni olmayan bağlantılar, küçük bir sorun olarak işaretlenir. Küçük sorunların listesini görüntülemek için Erişilebilirlik Sorunları tablosundaki Küçük sekmesini kullanın. Görülebilir metni olmayan bağlantılarla ilgili sorunları seçin.

Genel Bakış sekmesinden başlıyorsanız sorunu ve ardından sorunun yaşandığı etki alanını seçin.

Etki alanındaki sorunlar listesinden, sorunlu bir ögenin yanındaki puan göstergesini seçin. İçerik düzenleyicisi geri bildirim paneli açılır.

Metni olmayan bağlantıları ön izleme

Ally'ın geri bildirim paneli, erişilebilirlik sorunlarını çözmenize yardımcı olmak için içeriğin ön izlemesini göstermenin yanı sıra ayrıntılı geri bildirim ve destek de sunar. Metni eksik olan bağlantıları görmek için ön izlemeyi kullanın.

Ön izleme, belirli erişilebilirlik sorunlarının belgedeki yerlerini vurgular. Vurgulamalar, bir sorun türünün yinelendiği tüm noktaları tek seferde gösterir. Örneğin, metni eksik olan bağlantılar sorunu için ön izleme, bu sorunun ortaya çıktığı her noktayı vurgular.

Ön izleme araçları

Belgenizdeki sorunları keşfetmek için ön izleme araçlarını kullanın.

 • Ön izleme sayfaları arasında gezinin.
 • Belirli bir sorunun kaç kez göründüğüne bakın.
 • Sorun vurgulamaları arasında gezinin.
 • Vurgulamaları gizleyin veya gösterin.
 • Ön izleme içeriğini yakınlaştırıp uzaklaştırın.
 • Sorun ekli bir belgede ise orijinal dosyayı indirin.

Bağlantı metni eklemek için Ally'ın yol gösterici adımlarını takip etme

Ally, temel seviyede HTML bilgisine sahip olduğunuzu ve İçerik Yönetim Sisteminizi (CMS) kullanmayı bildiğinizi varsayar. Yol gösterici adımları takip etmek için, web sayfasının HTML veya kaynak kodunu CMS'nizde nasıl düzenleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ally, ön izlemenin yanı sıra sorunun çözümü konusunda size adım adım rehberlik de sağlar. Ally, bu geri bildirimi bir karar ağacında düzenler. Talimatları okuyun ve istenilen bilgilere yanıt verin. Sorunun ne olduğunu, niçin önemli olduğunu ve gerektiği şekilde nasıl düzeltileceğini öğrenin.

Bağlantı metni nasıl düzeltilir? ögesini seçin ve yol gösterici adımları takip edin.

Bağlantılara metin ekleme yöntemleri

Web sayfalarınızdaki bağlantı metinlerini düzeltmenin birden fazla yöntemi vardır.

 • HTML: Ally'ın yol gösterici adımları, HTML'de bağlantı metnini nasıl bulacağınız ve düzenleyeceğiniz konusunda size yardımcı olur. Öncelikle, bağlantıyı içeren web sayfasını bulun. Sayfayı düzenleyin. HTML kodunda, <a> etiketlerinin arasına metin ekleyin. Sayfayı kaydedin.
 • RTE: Bazı CMS'lerde, bağlantıları düzeltme konusunda size kolay anlaşılır yöntemler sağlayabilecek bir Zengin Metin Düzenleyicisi (RTE) bulunur. Web sayfasındaki bağlantıyı bulun. Bağlantıyı seçin ve metin eklemek için CMS araçlarını kullanın. Sayfayı kaydedin.

HTML ve CSS hakkında daha fazla bilgi edinmek için w3schools'u ziyaret edin

Bağlantılara yönelik en iyi uygulamalar

 • Bağlantı metni anlamlı olmalıdır. Ziyaretçilerinize nereye yönlendirildiklerini belirtin. Kullanıcıların bağlantıyı seçtikleri takdirde ne görebileceklerini açıklayın.
  • "Burayı tıklatın" veya "daha fazlasını görün" gibi metinlerden kaçının. Bu ifadeler, ziyaretçilere bağlantıyı seçtikleri takdirde ne olacağı konusunda bilgi vermez. Bazı yardımcı teknolojilerde, yalnızca sayfadaki bağlantıları listeleyen bir araç bulunur. Sayfa bağlamından çıkartılıp liste hâlinde görüntülendiklerinde, bu gibi ifadelerin bir anlamı kalmaz.
  • Görünür bağlantı metni olarak URL'leri kullanmaktan kaçının. URL açıklayıcı olmayabilir. Bunun dışında, ekran okuyucular URL'nin her bir harfini ayrı ayrı okur, bu da ziyaretçiler için can sıkıcı olabilir.
 • Bağlantı metni benzersiz olmalıdır. Her bağlantı, sayfadaki diğer bağlantılardan farklı olmalıdır. Aynı bağlantı metninin tekrarlanması, bağlantılar sayfa bağlamının dışına çıkartıldığında ve bağlantıları listeleme aracında görüntülendiğinde kafa karıştırıcı olabilir.
 • Bağlantılar görsel olarak öne çıkmalıdır. Bir bağlantı oldukları açıkça belli olmalıdır. Bağlantının stilini beğenmiyorsanız şablonu güncelleştirebilirsiniz.
  • Bağlantıların, renkleri dışında kalan özellikleriyle de kendilerini çevreleyen metinden ayırt edilmelerini sağlayın. WCAG 2.1 - 1.4.1

   Bağlantı görünümü genellikle sitenin stil kılavuzunda tanımlanır ve markayı yansıtabilir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizin stil kılavuzuna bakın ve site yöneticinize danışın.

 • Kullanıcılara bağlantının yeni bir pencerede açılıp açılmayacağını belirtin. Bağlantıları yeni bir pencerede açmak kafa karışıklığına neden olabilir. Yeni bir pencereye veya sekmeye yönlendirirken kullanıcılarınızı bilgilendirin.
 • HTML'de oluşturabileceğiniz bir ögeyi temsil etmek için görüntü kullanmayın. Örneğin, gerçek bir düğme yerine bir düğme görüntüsü kullanmayın. Kaynak HTML kodunda oluşturulmuş bir tablo yerine tablo görüntüsü kullanmayın.

Engelli kişiler bağlantıları nasıl kullanır?

Bağlantıyı ve anlamlı bir bağlantı metnini içeren düzgün bağlantılar, herkes için çok daha iyi bir deneyime olanak tanır. Kurallara uygun şekilde oluşturulmuş bağlantılar, güçlü gezinme araçlarıdır ve kendilerinden ne beklenmesi gerektiğini açıkça ifade ederler. Bununla birlikte, kurallara uygun bağlantılar, görme bozukluğu olan ziyaretçiler için çok önemlidir.

Benzersiz ve anlamlı metinlere sahip bağlantılar, birçok kullanıcı için hızlı gezinme anlamına gelebilir.

 • Ekran okuyucu kullanıcılarının, sayfanın tamamını dinlemesi gerekmez. Bu kullanıcılar, onun yerine, bağlantılardan oluşan bir listeyi dinlemeyi ve bu listeyle etkileşimde bulunmayı tercih edebilirler.
 • Konuşma tanıma teknolojisi kullanıcıları, seçmek istedikleri bağlantıyı yüksek sesle söyleyerek bağlantılarla etkileşimde bulunabilir.

Birçok kullanıcı için kurallara uygun şekilde oluşturulmuş bağlantıların görülmesi ve bunlarla etkileşimde bulunulması daha kolay olabilir.

 • Fare kullanabilecek durumda olmayan ve yalnızca klavye kullanabilen kullanıcılar, sayfada yer alan bağlantılar gibi ögelere gitmek için klavyelerini kullanabilirler.
 • Renk körü olan kullanıcılar renk değişimlerini göremeyebilir, ancak altı çizili bir bağlantıyı görebilir.