Alternatif biçimlerden herkes yararlanabilir

Günümüzde birçok site, çok farklı ihtiyaçları olan kişilerce ziyaret edilmektedir. Alternatif biçimler, herkesin bilgiye, kendi ihtiyaç duyduğu ya da istediği biçimde erişebilmesi konusunda daha büyük bir olanak sunar.

Alternatif biçimler sadece belirli bir kullanıcı grubu için değildir. Alternatif biçimlerden herkes yararlanabilir. Örneğin sitenize gelen bir ziyaretçinin gözü çabucak yoruluyor olabilir veya bu ziyaretçi, dinlemeyi tercih edebilir. Bu durumda ziyaretçi, içeriğinizin sesli biçimini dinleyebilir. Dileyen öğrenciler ise mobil bir cihazdan daha kolay şekilde okumak için HTML veya ePub biçimlerini kullanabilir.

Farklı alternatif biçimler ve bunların yararları hakkında daha fazla bilgi

Yöneticilerin ve içerik düzenleyicilerinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Ally sizin için alternatif biçimler oluşturur.

Ally 4 Web Alternatif Biçimleri Bulma


Mevcut alternatif biçimleri bulma

Ally, orijinalinden yola çıkarak web sitesi sayfalarının ve dosyaların alternatif biçimlerini oluşturur. Örneğin, orijinal içerik bir PDF dosyasıysa Ally, aynı içerik için ses dosyası, elektronik braille ve ePub biçimlerini oluşturur. Bu biçimler, her şeyin kolayca ulaşılabilecek tek bir ortamda toplanması için içeriğin orijinaliyle birlikte sunulur.

Oluşturulan alternatif biçimler orijinal içerik türüne göre belirlenir. Alternatif biçimleri indirmek için bir seçenek göremiyorsanız Ally, o web sitesi için etkinleştirilmemiştir veya dosya desteklenen bir içerik türüne sahip değildir.

Alternatif Biçimleri İndir simgesini arayın. Simgeyi sayfanın sağında veya altında bulacaksınız. 

Sayfanın tamamı veya sayfadaki ayrı ayrı dosyalar için bir biçim seçin. Aralarından seçim yapabileceğiniz mevcut biçimlerin bir listesi görünür.

Sayfada hiç dosya yoksa yalnızca sayfa için kullanılabilecek alternatif biçimleri görürsünüz.


Ally, hangi alternatif biçimleri oluşturur?

Ally, hangi alternatif biçimleri oluşturur?

Ally, şu içerik türleri için alternatif biçimler sunar:

 • PDF dosyaları
 • Microsoft® Word dosyaları
 • Microsoft® Powerpoint® dosyaları
 • OpenOffice/LibreOffice dosyaları
 • Karşıya yüklenen HTML dosyaları
 • LMS kurs düzenleyicisinde oluşturulan içerik (WYSIWYG)

  WYSIWYG içeriği için alternatif biçimler, şu anda yalnızca Blackboard Learn Ultra, Blackboard Learn Orijinal, Instructure Canvas, D2L Brightspace ve Schoology için mevcuttur.

Şu alternatif biçimler oluşturulabilir:

 • Taranmış belgeler için OCR sürümü
 • Word, Powerpoint ve OpenOffice/LibreOffice dosyaları için etiketlenmiş PDF sürümü.
 • Mobil cihaz dostu HTML
 • Ses
 • ePub
 • Elektronik Braille
 • BeeLine Reader
 • Çevrilmiş Sürüm
  • Çevrilmiş Sürüm, varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Yöneticiler bunu etkinleştirmek için bir destek vakası gönderebilirler.

Alternatif biçimler hakkında daha fazla bilgi

Bir içeriğin erişilebilir alternatif biçimlerini oluşturmak isteyen içerik düzenleyicisinin ne yapması gerekir?

Hiçbir şey. Ally, mevcut ve yeni materyalleri otomatik olarak toplayıp erişilebilirlik kontrol listesiyle karşılaştırır ve hem ziyaretçi hem de içerik düzenleyicisi için erişilebilir alternatif sürümleri kullanıma sunar.

Dosya boyutunda bir sınır var mı?

Hayır. Dosya boyutunda sınır yoktur. Belirli büyük boyutlu dosyaların erişilebilir alternatif biçimlerini oluştururken algoritmanın başarısız olduğu durumlar olabilir ancak Ally, maksimum dosya boyutu belirtmez.

Ally, parola korumalı içerikleri nasıl ele alır?

Ally, parola korumalı içerikleri algıladığında, onlara erişilebilirlik puanı olarak %0 atar ve içerik düzenleyicisi geri bildirimi yoluyla şifrenin kaldırılmasına yardımcı olmak üzere yol gösterir. Ally, gerçek içeriğe erişemediği için parola korumalı içeriklere yönelik alternatif biçimler oluşturmaz.

Alternatif biçimleri devre dışı bırakabilir miyim?

Evet. İsterseniz tek tek içerik ögeleri için alternatif biçimleri kapatabilirsiniz. HTML'inizin içindeki içerik ögesine 'data-ally-af-disabled' özniteliğini ekleyin. Bu öznitelik, içerik ögesinin Alternatif Biçimler panelinde görünmemesini sağlar.

Örneğin, özniteliği bağlantılı bir dosyaya eklerseniz o bağlantılı dosya listede görünmez:  <a data-ally-af-disabled href:"https://filename.pdf">PDF file</a>.

İçerik ögesinin Alternatif biçimler panelinde görünmesini istiyorsanız dilediğiniz anda özniteliği kaldırabilirsiniz.

Alternatif biçimleri nasıl devre dışı bırakabileceği hakkında daha fazla bilgi