Web siteleri için Ally gezgini

Web Siteleri İçin Ally gezgini, bir web sitesindeki robots.txt dosyasına Disallow ifadelerini katar. Bu ifadeler; arama sayfaları, takvim uygulamaları vb. belirli içerik türlerinde gezginin sonsuz gezinme döngüsüne girmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Web siteleri için Ally gezgini, Robotları hariç tutma standardıyla uyumludur. Ally'ın kullandığı belirli kullanıcı temsilcisi şudur: blackboardally


Alternatif biçimleri devre dışı bırakma

İsterseniz tek tek içerik ögeleri için alternatif biçimleri kapatabilirsiniz. HTML'nizin içindeki bağlantılı dosyaya data-ally-af-disabled özniteliğini ekleyin. Bu öznitelik, dosyanın Alternatif Biçimler panelinde görünmesini engeller.

Örneğin, özniteliği bağlantılı bir dosyaya eklerseniz o bağlantılı dosya listede görünmez:<a data-ally-af-disabled href:"https://filename.pdf">PDF file</a>.

İçerik ögesinin Alternatif biçimler panelinde görünmesini istiyorsanız dilediğiniz anda özniteliği kaldırabilirsiniz.

Örnek:

<!doctype html>
<html lang="en">
  <head></head>
  <body>
    <p><a href="/example1.pdf">Bu bağlantı görünecek</a></p>
    <p><a data-ally-af-disabled href="/example2.pdf">Bu bağlantı görünmeyecek</a></p>
  </body>
</html>


Web sayfasının bazı kısımlarını hariç tutma

Web sayfasının belirli kısımlarını alternatif biçim içeriğinin dışında bırakabilirsiniz. HTML'nizin içindeki içerik ögesine data-ally-exclude özniteliğini ekleyin. Bu öznitelik, içeriğin seçilen alternatif biçimin içinde görünmesini engeller.

Örneğin, özniteliği sayfadaki bir görüntüye eklerseniz sayfayı BeeLine Reader alternatif biçiminde açtığınızda söz konusu görüntü görünmez.

Web sitesinde bir <main> ögesi mevcutsa alternatif biçim içeriğinde yalnızca o ana ögenin içindekiler görünür. Ana ögenin dışında kalan her şey otomatik olarak hariç tutulur. Söz konusu ana ögenin içindeki ögeleri hariç tutmak için yine de data-ally-exclude özniteliğini kullanabilirsiniz.

Örnek:

<!doctype html>
<html lang="en">
  <head></head>
  <body>
    <p>Bu görünecek</p>
    <p data-ally-exclude>Bu görünmeyecek</p>
  </body>
</html>


Alternatif biçimleri indirme simgesini yapılandırma

Alternatif biçimleri indirme simgesinin nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Şu seçeneklerden birini seçin:

 • Sayfanın sağında küçük simge: data-ally-af-style="flag_small"
 • Sayfanın sağında büyük simge: data-ally-af-style="flag_large"
 • Sayfanın altı boyunca çubuk şeklinde: data-ally-af-style="bar_bottom"

Simgenin görünümünü ve tarzını özelleştirmek için bu komut dosyasını kullanın.

<!--
Ally Web Sitesi Entegrasyon Komut Dosyası.
"data-ally-af-style", görünüşü ve tarzı özelleştirmek üzere aşağıdaki değerlerden birini alabilir:
        - flag_small
        - flag_large
        - bar_bottom
-->
<script
  data-ally-loader
  data-ally-platform-name="web"
  data-ally-client-id="8366"
  data-ally-af-style="flag_small"
  src="https://prod.ally.ac/integration/api/ally.ui.js">
</script>


İçerik düzenleyicisi geri bildirimini yapılandırma

Sitenizi, erişilebilirlik sorunlarınızın tam olarak nerede olduğunu görebileceğiniz şekilde yapılandırın. Sitenizdeki sayfaları yapılandırdıktan sonra, erişilebilirlik raporunuza gidin ve sorun olan bir etki alanı bulun. Düzenleyici içerik geri bildirimi panelini açmak için erişilebilirlik sorunu olan ögedeki puan göstergesini seçin. Ön izleme penceresinden sayfanızda vurgulanan sorunlara bakın.

Sayfa içeriğinizin ön izleme penceresinde görünmesini istiyorsanız sitenizdeki sayfalar için bu ayarların olması gerekir.

 • HTTPS'yi destekle
 • AllyJS komut dosyası ekle

  Bu komut dosyası, alternatif biçimler için de gereklidir. Vurgulanan sorunları ön izleme penceresinde görmek istiyor ama alternatif biçimleri sitenize eklemek istemiyorsanız data-ally-af-style=none özelliğini kullanın.

 • Sayfanın, Ally etki alanı tarafından bir iframe içine yerleştirilmesine izin ver
 • Ally etki alanı tarafından barındırılan komut dosyalarına, stillere, görüntülere ve alt iframe'lere izin ver

 


Ally'ın sayfalarınızı bir iframe içine yerleştirmesine izin verin

İçerik düzenleyicisi geri bildirimi panelinden tam olarak yararlanmak istiyorsanız güvenilir bir ortak olarak Ally'ın içeriğinizi bir iframe'e yerleştirmek için izne ihtiyacı vardır. Bu izin, Ally'ın içeriğinizi içerik düzenleyicisi geri bildirimi panelinin ön izleme penceresinde göstermesine olanak tanır. Söz konusu panele yalnızca Erişilebilirlik raporunuzdan erişilebilir.

Web sayfanızın iframe'lere yerleştirilmesini engellerseniz (örneğin X-Frame-Options veya Content-Security-Policy üstbilgileri yoluyla); https://*.ally.ac ifadesini frame-ancestors yönergesine eklemek için Content-Security-Policy üstbilginizi eklemeniz veya değiştirmeniz gerekir.

Örnekler

Yapılandırma örnekleri
Geçerli yapılandırma frame-ancestors yönergesini ekleyin veya güncelleştirin
Değeri DENY olan X-Frame-Options üstbilgisi Content-Security-Policy: frame-ancestors https://*.ally.ac;
Değeri SAMEORIGIN olan X-Frame-Options üstbilgisi Content-Security-Policy: frame-ancestors 'self' https://*.ally.ac;
frame-ancestors 'none' yönergesine sahip Content-Security-Policy Content-Security-Policy: frame-ancestors https://*.ally.ac;
frame-ancestors yönergesi etki alanları listesine sahip Content-Security-Policy Content-Security-Policy: frame-ancestors 'self' https://*.anothersite.com https://*.ally.ac;

Etki alanı grubu kullanıcıları oluşturma

Etki alanı grubu kullanıcıları, atandıkları etki alanlarının erişilebilirlik raporlarını görüntüleme iznine sahiptir. Etki alanı grubu kullanıcılarını veya etki alanı gruplarını oluşturmak için, Web İçin Ally süper yöneticilerinin Web İçin Ally yapılandırma panosunda oturum açması gerekir.

Pano bağlantısı, uygulama aşamasında sağlanmıştır. /launchclientconfig/yourclientID şeklinde görünecektir. Oturum açmak için geçerli yönetici kimlik bilgilerinizi kullanın.

Orijinal süper yönetici, Web İçin Ally yapılandırma panosundan etki alanı gruplarını yapılandırabilir ve belirli etki alanı gruplarını bu kullanıcılara atamadan önce yeni kullanıcılar ekleyebilir.

Yönetici olarak, yeni bir kullanıcıya, yapılandırma da dâhil olmak üzere her şeye erişim yetkisi atayabilirsiniz.Alternatif olarak belirli etki alanı gruplarına kısmi erişim yetkisi atayabilirsiniz. Kullanıcılar, birden fazla etki alanına erişim yetkisine sahip olabilir.

Süper yönetici tarafından çok sayıda etki alanı atanmışsa kullanıcı, oturum açtığında hangi etki alanı grubu raporunu görüntüleyeceğini seçebilir.Yalnızca tek bir etki alanı grubu atanmışsa kullanıcı doğrudan o gruba ait rapora gider.

Kullanıcıları oluşturup etki alanı gruplarına atadıktan sonra, kullanıcılara bir hesapları olduğunu bildirmeniz gerekir.

Kullanıcılarınıza hesapları olduğunu söylemek için e-posta şablonlarımızı kullanabilirsiniz.

Google kullanıcısı e-posta şablonu

Merhaba [name],E-posta adresinizle ilişkili olarak sizin için bir Ally hesabı oluşturuldu: [emailUsed@inSignUp]

Bu hesapla [Ally for Web - Reporting] / [Ally for LMS - Config]/.. ögesine erişebilirsiniz.Siteye erişebilmeniz için bu e-posta adresini bir GoogleTM hesabına bağlamanız gerekir. Oturum açmak için Google hesabı gereklidir. Sayfadaki Süper Yönetici oturum açma özelliğini yalnızca süper veya kök yöneticiler kullanabilir.

E-posta adresiniz zaten bağlıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. E-postanız bağlı değilse aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Google Hesabınızı Oluşturun bölümüne gidin.
 2. Alanları doldurun. E-posta adresiniz alanında [emailUsed@inSignUp] adresini kullanın. 
 3. Siz bilgileri girdiğinizde Google, e-posta adresinize doğrulamanız için bir e-posta gönderir. Yeni oluşturduğunuz Google hesabına bağlamak için e-postadaki doğrulama işlemini tamamlayın.

E-posta adresinizi bağlantılı hâle getirdikten sonra, raporlarınıza erişmek için [Ally for Web - Reporting] / [Ally for LMS - Config]/.. üzerinde Google oturum açma bilgilerini kullanabilirsiniz.  

Rapor hakkında daha fazla bilgi edinmek ve erişilebilirlik sorunlarını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için Blackboard'un editörlere yönelik yardım içeriğini ziyaret edin.

Microsoft® Office kullanıcı e-posta şablonu

Merhaba [name],E-posta adresinizle ilişkili olarak sizin için bir Ally hesabı oluşturuldu: [emailUsed@inSignUp]

Bu hesapla [Ally for Web - Reporting] / [Ally for LMS - Config]/.. ögesine erişebilirsiniz. 1. Bağlantıyı seçin ve Microsoft'ta oturum açın. Sayfadaki Süper Yönetici oturum açma özelliğini yalnızca süper veya kök yöneticiler kullanabilir.
 2. Microsoft'a profilinizi görüntüleme ve erişebildiği verileri saklama izni verin. Kabul Et'i seçin.
 3. Microsoft e-postanız ve parolanızla oturum açın.
 4. Oturum açtıktan sonra e-postanızı doğrulamanız istenir. Ally size kod içeren bir e-posta gönderir. E-postanızı doğrulamak için kodu girin. E-postanızı yalnızca ilk oturum açtığınızda doğrulamanız gerekir.

  Not: Ally'dan gelen e-postayı hemen göremezseniz önemsiz postalar klasörüne bakmanız gerekebilir.
 5. Artık raporunuza erişebilirsiniz.

Rapordan çıkmak için rapor sekmesini veya penceresini kapatın.

Rapor hakkında daha fazla bilgi edinmek ve erişilebilirlik sorunlarını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için Blackboard'un editörlere yönelik yardım içeriğini ziyaret edin.