Ally Kullanım Raporu Oluşturma

Kullanım raporları, öğrencilerinizin ve eğitmenlerinizin Ally'ı ne şekilde kullandıklarına ilişkin ayrıntıları gösterir. Öğrencilerin alternatif bir biçimi indirme ve eğitmenlerin erişilebilirlik sorunlarını çözme sıklığını öğrenin.

Rapor, beş çalışma sayfasına bölünmüş bir e-tablodur.

 1. Alternatif Biçim Başlatma İşlemleri
 2. Haftalık Alternatif Biçim Kullanımı
 3. Eğitmen Geri Bildirimi Başlatma İşlemleri
 4. Haftalık Eğitmen Geri Bildirimi Kullanımı
 5. Veri

Her çalışma sayfasında, seçtiğiniz bir tarih aralığıyla ilgili ayrıntılar bulunur.


Kullanım raporu oluşturma

 1. Ally Kurumsal Erişilebilirlik raporundan Kullanım sekmesini seçin.
 2. Rapor için bir tarih aralığı seçin.
 3.  Kullanım raporunu indir düğmesini seçin.

Raporu ilk açtığınızda veri göremeyebilirsiniz. İndirilen dosya, korumalı olabilir. Verileri görmek için düzenleme işlevini etkinleştirin.


Alternatif Biçim Başlatma İşlemleri

Alternatif Biçim Başlatma İşlemleri çalışma sayfasında, belirli bir tarih aralığındaki alternatif biçim kullanımı ve dağılımı gösterilir.

Alternatif Biçimlerle Etkileşim

Çalışma sayfası, Alternatif Biçimler panelinin kaç kez açıldığına ve alternatif bir biçimin ne sıklıkta indirildiğine ilişkin ayrıntılarla başlar.

Dönüşüm oranı; panelin toplam açılma sayısına göre indirme yüzdesini gösterir.

Alternatif Biçimlere Göre Dağılım

Öğrencileriniz arasında hangi alternatif biçimlerin popüler olduğunu veya en çok indirildiğini görün. Her alternatif biçimle birlikte, indirilme sayısı da görünür.

Sections with Alternative Format downloads

See the sections students downloaded alternative formats from.

Ally Alternatif Biçim Haftası ve Eğitmen Geri Bildirimi Kullanımı


Haftalık Alternatif Biçim Kullanımı

Haftalık Alternatif Biçim Kullanımı çalışma sayfasında, raporun tarih aralığında meydana gelen haftalık etkinlik gösterilir. Öğrencilerin paneli her hafta kaç kez açtığını görebilirsiniz. Ayrıca, her hafta kaç kez alternatif bir biçimi indirdiklerini görebilirsiniz.

Hafta, pazartesi gününden başlar. İçinde bulunduğunuz gün rapor veremezsiniz.


Llançaments de Comentaris de l'instructor

El full de càlcul Llançaments de Comentaris de l'instructor mostra la utilització i la distribució dels comentaris de l'instructor en un interval de dades determinat.

Utilització de Comentaris de l'instructor

El full de càlcul comença oferint detalls sobre quantes vegades s'ha obert el tauler Comentaris de l'instructor i la freqüència amb què els instructors han solucionat un problema d'accessibilitat.

La taxa de conversió indica el percentatge de problemes solucionats en relació amb el nombre total de vegades que s'ha obert el tauler.


Instructor Feedback Launches

The Instructor Feedback Launches worksheet shows instructor feedback engagement and distribution over a certain date range.

Engagement with Instructor Feedback

The worksheet starts with details on how many times the Instructor Feedback panel was opened and how often instructors fixed an accessibility issue as a result.

A conversion rate shows the percentage of fixes out of the total number of times the panel was opened.

Sections that made improvements

See the sections instructors fixed accessibility issues in.

Ally Haftalık Eğitmen Geri Bildirimi Kullanımı


Haftalık Eğitmen Geri Bildirimi Kullanımı

Haftalık Eğitmen Geri Bildirimi Kullanımı çalışma sayfasında, raporun tarih aralığında yaşanan haftalık etkinlik gösterilir. Eğitmenlerin paneli her hafta kaç kez açtığını görebilirsiniz. Ayrıca her hafta kaç erişilebilirlik sorununu düzelttiklerini de görebilirsiniz.

Hafta, pazartesi gününden başlar. İçinde bulunduğunuz gün rapor veremezsiniz.


Data

The Data worksheet  shows specific details for each time a panel was opened, a format was downloaded, and an accessibility issue was fixed.

 • ID: The unique ID for the row/event.
 • Section ID: The section ID.
 • Section Code: The section code.
 • Section Name: The section name.
 • Term ID: The term ID.
 • Term Name: The term name.
 • Content ID: The content ID.
 • Event: Describes the action. For example, if someone opened the Alternative formats or Instructor Feedback panel.
 • AFLaunch: Shows if someone opened the Alternative format panel or not. 1 means the panel opened. 0 means the panel stayed closed.
 • Download: Shows if someone downloaded an alternative format. 1 means one or more formats downloaded. 0 means no format downloaded.
 • IFLaunch: Shows if someone opened the Instructor Feedback panel or not. 1 means the panel opened. 0 means the panel stayed closed.
 • Fix: Shows if someone fixed an accessibility issue from the Instructor Feedback panel. 1 means one or more issues were fixed. 0 means nothing was fixed.
 • Timestamp: Shows when the event occurred. The timestamp is in the number of seconds since January 1, 1970.
 • Client: The client ID.
 • File Type: Identifies the file type in the event. For example, image or presentation.
 • Format Type: Identifies the alternative format downloaded. Format Type is blank when Download is 0.

  Tts represents the audio format.

 • Score Before: The accessibility score for the section before improvements to the content. Score Before is blank when Fix is 0.
 • Score After: The accessibility score for the section after improvements to the content. Score After is blank when Fix is 0.
 • Improved: Shows if the accessibility score improved after the file was fixed. 1 means the score improved. 0 means the score didn't improve. Improved is blank when Fix is 0.
 • Week: Shows the first day of the week the event occurred. The week is in the number of days, to the start of the week, since December 30, 1899.
 • AF: Shows activity with the Alternative Format panel. 1 means there was activity. The panel may have opened or a format downloaded. 0 means there was no activity.
 • IF: Shows activity with the Instructor Feedback panel. 1 means there was activity. The panel may have opened or an issues fixed. 0 means there was no activity.