İçeriğinizin kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini geliştirme

Sınıfınız, kendilerine özgü yeteneklere sahip farklı öğrencilerle doludur. Onlara daha erişilebilir orijinal içerikler sağlamak, kendilerine en uygun biçimleri seçebilmeleri anlamına gelir: Mobil telefonlarda daha iyi bir okuma deneyimi için HTML, görme bozukluğu olanlar için Elektronik Braille ve Hareket halindeyken öğrenim için Ses özelliği. Ally, orijinal içeriğinizi otomatik olarak tarar ve onları daha erişilebilir hale getirecek bir dizi adımı uygular.

  • Öğrencilerin indirebilmesi için alternatif biçimler oluşturur
  • Erişilebilirlik puanları verin
  • Erişilebilirlik puanınızın nasıl iyileştirilebileceğine yönelik eğitmen geri bildiriminde bulunun

Erişilebilirlik puanınızı normalde 15−90 saniye içinde görebilirsiniz. Karmaşık bir içeriğiniz varsa veya elinizde hepsi bir arada değerlendirilen çok fazla kurs içeriği varsa bu işlem daha uzun sürebilir.

Ally Eğitmen Hızlı Başlangıç Ayrıntıları


Alternatif biçimler

Ally, kurs içeriğinizin orijinalinden yola çıkarak alternatif biçimler oluşturur. Bu biçimler, öğrencilerin tek bir yerde her şeyi kolayca bulabilmesi için içeriğin orijinaliyle birlikte sunulur.

Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Alternatif biçimler sizin için oluşturulur. İsterseniz herhangi bir nedenle, tek tek içerik ögeleri için alternatif biçimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanılabilecek farklı biçimleri görüntülemek ve onları devre dışı bırakmak için gördüğünüz yerde Alternatif biçimleri indir simgesini tıklatın.

Alternatif biçimler hakkında daha fazla bilgi


Erişilebilirlik puanı göstergeleri

Ally, kursunuza eklenmiş olan her dosyanın erişilebilirliğini ölçer ve sonucuna ilişkin genel bir görünüm sunar. Puanlar, Düşük ile Mükemmel dereceleri arasında sıralanır. Puan ne kadar yüksek olursa sorunlar da o kadar az olur.

  • Düşük: Dosya erişilebilir değil ve acil olarak ilgilenilmesi gerekiyor.
  • Orta: Dosya kısmen erişilebilir durumda ve geliştirme yapılabilir.
  • Yüksek: Dosya erişilebilir durumda ancak daha fazla geliştirme yapılabilir.
  • Mükemmel: Dosya erişilebilir. Geliştirme yapılması gerekmiyor.

Düşük ile Yüksek arasında puan alan dosyalar için Ally, sorunları gösterir ve bu sorunların çözümüyle ilgili sizi adım adım yönlendirir.

Bir dosya bulun ve Erişilebilirlik puanını seçin. Adım adım ilerlemek için önünüzdeki adımları takip edin. Dosyadaki tüm sorunları görmek ve öncelikle hangi sorunların çözüleceğine karar vermek için Tüm Sorunlar'ı seçin.

Her bir düzeltmenin dosyanın erişilebilirliğini ne derece iyileştireceğini görmek için Tüm Sorunlar'ı seçin.

Erişilebilirlik puanları hakkında daha fazla bilgi


Eğitmen geri bildirimi

Ally, erişilebilirlik konusunda uzmanlaşabilmeniz için size ayrıntılı geri bildirim ve destek sağlar. Erişilebilirlik sorunları, bunların neden önemli olduğu ve nasıl düzeltilebilecekleri konusunda bilgi edinin. Hedef, yeşile ulaşmaktır. 

Eğitmen geri bildirimini açmak için Erişilebilirlik Puanı'nı seçin.Adım adım ilerlemek için önünüzdeki adımları takip edin. Dosyadaki tüm sorunları görmek ve öncelikle hangi sorunların çözüleceğine karar vermek için Tüm Sorunlar'ı seçin.

Her bir düzeltmenin dosyanın erişilebilirliğini ne derece iyileştireceğini görmek için Tüm Sorunlar'ı seçin.


Kurs erişilebilirlik raporu

Kurs erişilebilirlik raporu, mevcut erişilebilirlik göstergelerini tamamlayıcı niteliktedir. Bu rapor, kurs düzeyinde erişilebilirlik özeti ve genel bakış sağlar.

Raporda eğitmenlere şu yararlı bilgiler sunulur:

  • Kursun erişilebilirlik puanı
  • İçerik türüne göre kurs içeriğinin dağıtımı
  • Kursta tanımlanan tüm sorunların listesi

Eğitmenler, kurslarında sorunlu olan içerik ögelerini görebilirler. Ardından da sorunları çözmek için rapordaki eğitmen geri bildirimlerine erişebilirler.

Rapor, eğitmenlerin öncelikleri belirlemesine yardımcı olur ve sorun çözme sırasıyla ilgili seçenekler verir. Örneğin, önce en ciddi sorunlu içeriklerle veya en kolay düzeltilebilecek içerikle başlayın.

Kurs erişilebilirlik raporu hakkında daha fazla bilgi