Dilin doğru ayarlanması, belgeleri ve sunumları herkes için kolaylaştırır

Doğru dile ayarlanmış bir belge, sesli veya ekran okuyucuların metni doğru dilde ve aksanda okumasını sağlaması nedeniyle görme engelli öğrencilerin öğrenimi açısından çok önemlidir.

Dilin düzgün şekilde ayarlanması, belirli bir dilin kurallarına uygun dil bilgisi ve yazım düzeltmeleri önererek tüm öğrenciler açısından içeriği okumayı kolaylaştırır.

Bir dosyada hangi dil sorunları olabilir?

Belgenin veya sunumun dili yanlış ayarlanmış veya hiç ayarlanmamış olabilir:

 • Yanlış dil ayarı: Belgenin dili, metnin yazıldığı dilden farklıdır. Bu da okunulacak dili belirlerken ekran okuyuculara sorun yaşatabilir. Yazılım, dil bilgisi ve yazım hatalarını da hatalı şekilde algılayabilir.
 • Dil ayarının yapılmaması: Belgenin, içeriğinin kontrol edilebileceği tanımlanmış bir dili yoktur.

Belgenizde veya sunumunuzda doğru dili ayarlamak için, Eğitmen Geri Bildirimi panelini açmak üzere Erişilebilirlik puanı göstergesini seçin ve yol gösterici adımları izleyin.


Belgenizin dilini ayarlama

Bu sorunu, orijinal kaynak dosyada düzeltmeniz gerekir. Örneğin; Microsoft Word, PowerPoint veya LibreOffice. Hazır olduğunuzda dosyayı Ally'a yükleyin.

Eğitmen Geri Bildirimi panelinden, nasıl yapılacağını adım adım öğrenmek üzere "Dil nasıl ayarlanır?" ögesini seçin.

 1. Dil nasıl ayarlanır? ögesini seçin.
 2. Dosyayı bilgisayarınızdan bulun veya Ally'dan doğrudan orijinalini indirmek için İndir'i seçin.
 3. Metnin yazıldığı dili ayarlayın:
  • Belgeler için:
   • Microsoft® Office 365: Metni seçin. Gözden Geçir sekmesine gidip Dil ögesini seçin (PC'de, ek olarak Yazım Denetleme Dilini Ayarla'yı tıklatın) ve iletişim kutusundan dil tercihinizi yapın.
   • LibreOffice: Metni seçin. Ana menüdeki Biçim sekmesine gidip Karakter ögesini seçin ve iletişim kutusundan dil tercihinizi yapın.
  • Sunumlar için:
   • Microsoft® Office 365: Görünüm sekmesine gidip Ana Hat Görünümü'nü tıklatın, ardından sol taraftaki metnin tümünü seçin. Daha sonra, üstteki menüden Araçlar'a gidin, Dil ögesini seçin ve iletişim kutusundan dil tercihinizi yapın.
   • LibreOffice: Görünüm sekmesine gidip Ana Hat ögesini tıklatın, ardından sol taraftaki metnin tümünü seçin. Biçim sekmesine gidip Karakter ögesini seçin ve iletişim kutusundan dil tercihinizi yapın.
  • Sunumunuzda başlıklar düzgün şekilde uygulanmamışsa dili düzeltmeden önce başlıkları düzeltmenizi öneririz. Sunumda başlıklar uygulanmadığında, her bir metin ögesi için dili tek tek ayarlamanız gerekir. Bu, çok zamanınızı alabilir.

  • Belirli cümleler veya paragraflar farklı bir dilde yazılmışsa bunları tek tek seçip adımları tekrar edin.

 4. Dosyayı kaydedin.
 5. Güncelleştirilmiş dosyayı eskisinin yerini alması için Ally'a yükleyin.
 6. Belgenizin yeni puanına bakın. Harika oldu.

  Düzeltilen dosyayı karşıya yüklerken Eğitmen Geri Bildirimi paneliniz açık değilse kursunuzdaki Erişilebilirlik puanı göstergesini seçip dosyanızı karşıya yüklemek için Gözat'ı tıklatın.

Dilin ayarlanması neden önemlidir?

 • Dil hatalarını belirlemeye yardımcı olur:Bir belgede dilin ayarlanması, metnin söz konusu dilde yazım ve dil bilgisi hatalarına karşı denetlenmesine olanak tanır.
 • Görme bozukluğu olan öğrenciler için kullanışlıdır: Ekran okuyucu kullanan öğrenciler, belgenin doğru dil ve aksan veya vurgular kullanılarak okunduğunu duymak için dil ayarının doğru yapılmasına ihtiyaç duyar.