Erişilebilirlik Liderlik Listesinde Üst Sıralara Tırmanmak
Tacoma Community College'dan Debra Padden ve Christopher Soran ile

Yüksekokul içeriği: Herkes İçin Erişilebilir ve Ekonomik

Washington eyaletindeki Puget Boğazı'nda bulunan Tacoma Community College (TCC) her yıl 11.000'den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. Diploma verdiğimiz çeşitli programlar, sürekli eğitim fırsatları ve 30'dan fazla mesleki/teknik program sunuyoruz. E-Öğrenim Ofisimiz, daha adil ve kapsayıcı öğrenim ortamları sunmaya yönelik TCC'nin Stratejik Hedefi'ni desteklemek üzere, erişilebilir ve ekonomik dijital içeriklerin kullanımına öncelik vermektedir. Yardım masamız, Talimat Tasarımcısı ve Açık Eğitim Kaynakları (OER) koordinatörümüz ve multimedya ekibimizle, öğrencilere ve öğretim üyelerine yenilikçi öğrenim araçları ve yüksek kaliteli destek sağlamayı amaçlamaktayız.

Ally'ın Hedefleri: Katılım Seçenekleri

Ally'dan önce, sunduğumuz e-Öğrenim hizmetleri öğrencilere kurs içerikleriyle olan etkileşimlerinde daha fazla seçenek ve esneklik (metni sesli olarak dinleme seçeneği gibi) sağlayan çeşitli dijital araçları içeriyordu. Bu araçlardan sadece görünür engelleri olan öğrencilerin değil, İngilizce dilini öğrenen ve yolda ders çalışan pek çok öğrencinin de yararlandığını öğrendik. Ayrıca mevcut araç setimizin işlevselliğinde, erişilebilirlik ve öğrenci başarısı üzerindeki olası etkisini sınırlayan bazı boşluklar olduğunu fark ettik. Ally ile hem doğrudan kurs dosya veya modüllerinden indirilebilen çok daha fazla alternatif biçime öğrenci erişimini iyileştirebilen hem de öğretim üyelerinin tüm öğrenciler için erişilebilir içeriklerin değerini daha iyi fark etmesini sağlayabilen bir ürün bulduk.

Ally ile hem doğrudan kurs dosyalarından indirilebilen çok daha fazla alternatif biçime öğrenci erişimini iyileştirebilen hem de öğretim üyelerinin tüm öğrenciler için erişilebilir içeriklerin değerini daha iyi fark etmesini sağlayabilen bir ürün bulduk.

Ally'ı araştırırken Washington State Board'un da (SBCTC) 2016 Erişilebilir Teknoloji Politikasını eyalet çapında uygulamak için Ally'ı 34 bölge yüksekokulu ve teknik yüksekokulda kullanmayı düşündüğünü öğrendik. Erişilebilirlik gitgide bir öncelik haline geldikçe Ally'ın erişilebilir, açık içeriğin önemi konusunda öğretim üyeleriyle iletişimi harekete geçiren ve e-Öğrenim ofisimizin fakülteyi daha kapsayıcı kurslar oluşturma konusunda desteklemek üzere bazı stratejik adımları atmasını teşvik eden bir araç olduğunu gördük.

Accessibility Resource Center Staff “Moving Forward” Initiative
Accessibility Resource Center Staff “Moving Forward” Initiative

Uygulama Stratejisi: Erişilebilirliği Daha Eğlenceli Hale Getirme

Kurs inceleme sürecimizi düzenlemek ve öğretim üyelerinin erişilebilirlik konusundaki kendi iyileştirmelerini izlemelerine yardımcı olmak için bir erişilebilirlik kontrol listesi oluşturduk. Liste; Ally'ı kullanarak HTML içeriğini biçimlendirme, öğretim programını biçimlendirme, video içeriklerine alt yazı ekleme, kurs dosyalarının ve belgelerinin erişilebilirliğini kontrol etme konularını içermektedir. Bazı öğretim üyeleri erişilebilir belge yazma konusunda fazla deneyimli olmadığından onlara içeriklerinde yardımcı olmak üzere e-Öğrenim personelimizi sorunları nasıl çözecekleri konusunda eğitmek için Ally'ı kullandık. Kampüs çapında kullanılacak Ally için, Tuval ortamımızın ön sayfasında duyurular yayımladık, e-posta dizileri gönderdik ve atölye çalışmalarıyla Ally'ı tanıttık.

Ayrıca “Bu işi daha eğlenceli hale getirelim” diye düşünerek öğretim üyelerimizi erişilebilirlik girişimimize katılarak biraz eğlence katmaya teşvik etmek istedik.

Ayrıca “Bu işi daha eğlenceli hale getirelim” diye düşünerek öğretim üyelerimizi erişilebilirlik girişimimize katılarak biraz eğlence katmaya teşvik etmek istedik. Kontrol listesindeki her ögeye bir puan verdik; erişilebilir bir öğretim programı için 25 puan, kurstaki tüm videolara alt yazı eklemek için 25 puan veya tümüyle erişilebilir bir kurs için 100 puan. [Tam liste için bkz. "Oyunlaştırma Sistemi"] Belirli puanlara ulaşan öğretim üyelerine ödüller verdik, hatta dostça bir rekabet havası oluşturmak için bir kampüs skor tahtası oluşturarak öğretim üyelerinin toplam puanlarını sergiledik.

Workshop conducted by Christopher Soran, Director of eLearning
Workshop conducted by Christopher Soran, Director of eLearning

Değerlendirme ve Bulgular: Teşvik Edilen Öğretim Üyeleri İyileştirmeler Yapıyor

Üyelerin kampüsümüzde işbirliği içinde ve kendilerini vererek yaptığı çalışmalar sayesinde, kurum raporumuzda Ally'ın yardımıyla yalnızca bir ayda genel erişilebilirlik puanının 31 puan arttığı görülmektedir.

Ally'ı tüm kampüste kullanmaya başladığımızda, öğretim üyeleri, dosyalarının erişilebilirlik düzeyini ilk defa ayrıntılı şekilde görmelerine olanak veren göstergelere olumlu tepki gösterdi. Göstergeler öğretim üyelerinin kendi başlarına çözemedikleri sorunlarda ofisimizden yardım almasını istiyordu ve biz de hem personele verdiğimiz eğitimler hem de Ally geri bildirimleri ve raporlarının kazandırdığı zaman sayesinde söz konusu talepleri karşılayabildik. Ayrıca öğretim üyelerinin genellikle skor tahtası uygulamasından keyif aldığını ve uygulama ile birlikte verilen ödüllerin kendilerini teşvik ettiğini gördük. Öğretim üyelerinin aktif kurs dosyalarının yanında herhangi bir kırmızı veya turuncu gösterge bulunup bulunmadığını belirlemek için Ally'ı kullanarak bunları ayarlıyorduk.

Ally kısa sürede öğretim üyelerinin kurslarını tasarlama sürecinin ve yardıma ihtiyaç duyduklarında da e-Öğrenim ofisimizin onları destekleme aşamasının ayrılmaz bir parçası oldu. E-Öğrenim ekiplerimiz ile öğretim üyeleri arasında erişilebilirlik konusundaki fikir alışverişlerini teşvik etmeye yardımcı olup, öğretim üyelerini erişilemeyen telif haklı içeriklerini erişilebilir Açık Öğretim Kaynakları içeriğiyle değiştirme ve erişilebilir kitaplık veri tabanı kaynaklarına bağlantı oluşturma konusunda teşvik ederek Ally yoluyla Açık Öğretim Kaynakları girişimimizi destekleme olanağı bulduk. Üyelerin kampüsümüzde işbirliği içinde ve kendilerini vererek yaptığı çalışmalar sayesinde, kurum raporumuzda Ally'ın yardımıyla yalnızca bir ayda genel erişilebilirlik puanının 31 puan arttığı görülmektedir.

Bilgece Sözler: Öğrenci Üzerindeki Etkisine Odaklan, Eğlenceli Hale Getir

Yasal gereklilikler ve eyalet politikaları kampüsleri gereken adımları atmaya yönlendiriyor olsa da öğretim üyeleri için katılım sürecinin ürkütücü veya muğlak olması gerekmiyor. Erişilebilir içeriğin tüm öğrencilere yarar sağlayabileceği sayısız yollara (örneğin, her zaman bir bilgisayara erişimi olmayan öğrenciler için kursları mobil cihazlara daha uygun hale getirmeye) odaklanmak, öğretim üyelerinin öğrencinin başarısında erişilebilir içeriğin değerini anlamasına yardımcı olabilmekte ve onları iyileştirmeler yapma yolunda daha proaktif bir yaklaşım benimsemeye teşvik edebilmektedir. Ally gibi bir aracı uygun destek sistemleriyle birleştirerek ve sürece biraz da eğlence katarak öğretim üyelerini öğretim yolculuklarında kapsayıcı tasarımı bir öncelik haline getirme konusunda teşvik edebilir ve destekleyebiliriz.