Öğrenim modülleri

Öğrenim modülü, düzenlenmiş içerik koleksiyonlarını barındıran bir kapsayıcıdır. Modüller, araya giren hiçbir şey olmadan veya ekstra tıklama yapmanıza gerek kalmadan içerik ögeleri arasında gezinmenize olanak verir. Bir öğrenim modülü öğrendiğiniz derse veya konsepte odaklanmanızı sağlar. Kursunuzda ders kitabı kullanılması durumunda, eğitmeniniz, içerikleri söz konusu materyallerle birlikte ilerleyecek şekilde gruplandırmak için modülleri kullanabilir.

Image of a learning module with all types of progress icon

Eğitmeniniz, öğrenim modülündeki içerikleri istediğiniz sırada keşfetmenize izin verebilir. Bunun yanında eğitmen bir sonraki ögeye geçebilmeniz için içerikleri açıp tamamlamanızı da isteyebilir. İçerik sırası, diğer derslere ilerlemeden önce konseptleri anlamanıza yardımcı olabilir.


Bir öğrenim modülünde çalışma

Öğrenim modülü, Kurs İçeriği sayfasındaki bir klasöre benzer. Modülü açmak ve içeriği görmek için başlığı veya oku seçin.

Eğitmeniniz; içerik ögeleri, dosyalar ve değerlendirmelerin yanı sıra, etkileşimli öğrenimi ve yardımlaşmayı geliştiren etkinlikler ve araçlar da ekleyebilir.

Örneğin, ödevleri veya grup projelerini modülde görebilirsiniz. Ayrıca, verilen konularla ilgili beyin fırtınaları yapabileceğiniz ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz tartışmalar gibi iş birliği araçlarını da açabilirsiniz.

Son tarihler de dâhil olmak üzere, görünür içeriklerin tümünü modül içinden görebilirsiniz. İçerikleri istediğiniz sırayla açabilirsiniz. Eğitmeniniz içerikler için belirli bir sıralamayı zorunlu tutarsa bir ileti görünür. Erişim tarihi gibi diğer seçenekler de bulunur.

Bir içerik ögesini açtıktan sonra, tarayıcı penceresinin üstündeki okları kullanarak modülde gezinebilirsiniz.

Tamamlamadan modülden çıkabilirsiniz. Belirli sıralama uygulanmışsa geri döndüğünüzde modül içeriğinin yanında simgeler belirir. Simgeler, hangi içeriklerin tamamlandığını, hangilerine devam edildiğini, hangilerine başlanmadığını belirtir, böylece kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  • Onay işareti içeren yeşil renkli daire, içeriğin tamamlandığını belirtir
  • Yarısı dolu siyah renkli daire, içerik üzerinde çalışmanın devam ettiğini belirtir
  • Boş daire, içeriği başlatmadığınız anlamına gelir
  • Kilit simgesi, içeriğe erişmek için gereken koşulları henüz karşılamadığınız anlamına gelir

Kurs içerisindeki ilerleme durumunuzu izleme hakkında daha fazla bilgi için "İlerleme Durumunu İzleme" konusunu ziyaret edin.

Modülün klasörleri içermesi durumunda, klasörlerdeki içeriklerde de modüldeki diğer içeriklerle aynı şekilde gezinebilirsiniz. Unutmayın; eğitmeniniz devam etmeden önce klasördeki içeriğe erişmenizi ve tamamlamanızı zorunlu tutabilir.