Hedefler

Ultra Kurs Görünümü'nde, kursunuzdaki birden fazla ögeyle ilgili hedefleri belirleyebilirsiniz:

Kurumlar, kurs içeriğini ve faaliyetleri hedeflerle eşleştirerek programlarının ve müfredatının verimli olduğunu ortaya koyabilir. Kurumunuz hedefleri alır veya oluşturur. Siz de onları kurs içeriğinizle uyumlu hale getirirsiniz. Eğitmenler hedef oluşturamaz; ancak siz sistemde mevcut olan hedefleri bulup ekleyebilirsiniz.

Bir test, ödev veya tartışma ile ilgili hedefleri belirleme

Bir test, ödev veya tartışmada, hedefleri eklemek, düzenlemek ve kaldırmak için Ayarlar düğmesini seçin. Görünen panelde Hedeflerle eşleştir'i seçin. Hedefler ve Standartlar sayfası görüntülenir. Ögeyle ilişkilendirilmiş hedefler zaten varsa bağlantı, hedef sayısını gösterir.

Hedefleri tek bir test sorusuyla eşleştirmek için testi açın. Sorunun yanındaki menüyü açın ve Hedefle eşleştir'i seçin. Eşleştirilmiş hedefleri bulunan soruların yanında bir kupa düğmesi görünür. Sorudaki hedefleri düzenlemek veya kaldırmak için düğmeyi seçin. Veya soruyla ilişkilendirilmiş hedefler eklemek, mevcut hedefleri düzenlemek ya da kaldırmak için Hedefle eşleştir'i tekrar seçebilirsiniz.

Öğrenciler beklentilerinizi öğrenmek için testler, ödevler veya tartışmalarla eşleştirdiğiniz hedeflerle ilgili bilgileri görüntüleyebilir.

Kurs İçeriği sayfasındaki ögelerle hedef eşleştirme

Kurs İçeriği sayfasında; bağlantılar, LTI bağlantılı öğrenme araçları, dosyalar ve belgeler gibi bazı ögelerle hedefleri eşleştirebilirsiniz.

Bu ögelerle ilişkilendirilmiş hedefleri eklemek, mevcut hedefleri düzenlemek veya kaldırmak için ögenin satırındaki menüyü açın ve Düzenle'yi seçin. Görünen panelde Hedeflerle eşleştir'i seçin. Hedefler ve Standartlar sayfası görüntülenir. Ögeyle ilişkilendirilmiş hedefler zaten varsa bağlantı, hedef sayısını gösterir.

Öğrenciler bağlantılarla, LTI araçlarıyla, dosyalarla veya belgelerle eşleştirdiğiniz hedefleri görüntüleyemezler.

Bir dereceli puanlama anahtarını hedeflerle eşleştirme

Bir dereceli puanlama anahtarı ile ilişkili hedefleri eklemek, düzenlemek veya kaldırmak için bir ölçek satırının altında görünen Hedeflerle Eşleştir'i seçin. Hedefler ve Standartlar sayfası görüntülenir. Öğrenciler bir dereceli puanlama anahtarıyla eşleştirdiğiniz hedefleri görüntüleyemezler.

Hedefler ve Standartlar sayfası

Hedefler ve Standartlar sayfasında, kurs içeriğiyle eşleştirilecek yeni hedefleri seçebilir veya daha önce eklenmiş olan hedefleri kaldırabilirsiniz.

 1. Ölçütlere Gözat'ın altındaki bölümleri genişletin ve belirli ölçütleri seçin:

  • Kaynak: Aynı anda yalnızca bir kaynak görünebilir. Hedefin nerede saklandığını gösterir.
  • Hedef Küme Türü
  • Hedef Kümesi: Öğrenin dalı veya hedef konusu. Yöneticiler bir üst seviyede hedefleri sınıflandırmak için hedef grupları oluşturabilir.
  • Kategori
  • Hedef Türü: Standart gibi bir hedef sınıflandırması.

  Veya eşleşen hedefleri bulmak üzere ifade, sözcük veya sözcük parçası yazmak için Geçerli sonuçları ara kutusunu kullanabilirsiniz.

 2. Görünen ölçütlere uyan hedefler. Eklemek istediğiniz hedeflere ait onay kutularını seçin.
 3. Hedefler ekranın altındaki Seçili Hedefler alanında görünür. Hedef listenizi görüntülemek için alanı genişletebilirsiniz.
  • Hedef kaldırmak için hedefin yanında bulunan kırmızı X'i tıklatın. Hedef, koleksiyondan kaldırılır ancak sistemden silinmez.
 4. Gönder'i seçin. Seçilen hedefler ögeyle eşleştirilir.

Bir hedefi kaldırma

Kurs içeriğinden bir hedefi kaldırmak için hedefle eşleştirirken kullandığınız aynı bağlantıyı seçin. Bağlantı metninde ögeyle eşleştirilmiş hedeflerin sayısı görünür. Örneğin, 3 hedefle eşleştirildi. Hedef listesini açmak için bağlantıyı seçin, ardından kaldırmak istediğiniz hedefin yanındaki çöp kutusu düğmesini seçin.

Bir test sorusuyla eşleştirilmiş hedefleri kaldırmak için testi açın. Sorunun yanındaki kupa düğmesini seçin. Hedefler listesinde, kaldırmak istediğiniz hedefin yanındaki çöp kutusu düğmesini seçin.