Tüm kurslar için iletiler

Siz ve öğrencileriniz birbirinize, birden çok kişiye ya da tüm sınıfa ileti gönderebilirsiniz. İleti faaliyetleri sistem sınırları içinde saklanır. Bu nedenle, e-posta adreslerinin yanlış ya da eski olabileceğinden kaygılanmanıza gerek yoktur.

Eğitmen olarak, tüm öğrencilere önemli teslim tarihleri ve program değişiklikleriyle ilgili iletileri hızlı şekilde gönderebilirsiniz.

Bu bilgiler, organizasyonlar için de geçerlidir.

Image of the base navigation of Learn, with the Messages page highlighted and several course cards to the right, each showing a number of unread messages

Hiçbir şeyi kaçırmayın. Hem Orijinal hem Ultra kursları kullanıyorsanız bu sayfadan her ikisinin iletilerine de erişebilirsiniz. Okunmamış iletiler, kırmızı daire içindeki bir sayı ile gösterilir ve üstte görünür.

İletilerinize geçin. Kursunuzdaki yeni ve mevcut tüm iletileri görüntülemek için bir kurs kartı seçin. Kursunuzdaki iletileri silebilirsiniz.

Paylaşmaya hazır mısınız? Bir kişiye, birden fazla kişiye, bir gruba veya bir sınıfa ileti göndermek için Kurslar sayfasında kursunuzun yanında bulunan Yeni İleti simgesini seçin. Ultra Kurs Görünümü'nde, yazmaya başladığınızda alıcı adları da görünmeye başlar. Orijinal Kurs Görünümü'nde, Kime öğesini seçin. Tüm kurs üyelerinin listesi görüntülenir. İlk kutuda alıcıları seçin ve bunları Alıcılar kutusuna taşımak için sağa bakan oku tıklatın.


Okunmamış ileti bildirimleri

Ayırt edilebilir bir sayı ifadesi, alınan yeni iletileri vurgular. Temel gezintideki İletiler sayfasını seçtiğinizde, kırmızı renkli sayı ifadesi dikkati dağıtmaması için kırmızı renkli bir kutucuk simgesine dönüşür. Bu sayfadan ayrıldığınızda, sistem, artık yeniden okunmamış ileti sayısını gösterir. Okunmamış iletileri olan kurslar, İletiler sayfasındaki listenin ilk sıralarında görünür.


Kurs içindeki iletiler

Bir kursta, gezinti çubuğundan İletiler sayfasını seçin. Sahip olduğunuz okunmamış iletilerin sayısı kırmızı bir daire içinde gösterilir. Tüm kurs iletileriniz ve yanıtlarınız, İletiler sayfasında bulunur. Tüm listeye kolayca gözatabilir ve bir iletiyi açarak tüm yanıtları okuyabilirsiniz.

Okunmamış iletileriniz listenin ilk sıralarında görünür ve gönderenin adının yanında kırmızı bir daire bulunur. Her iletide gönderen kişinin profil resmi görüntülenir. Gönderen kişinin adının altından, kaç katılımcının eklendiğini veya iletinin tüm sınıfa gönderilip gönderilmediğini görebilirsiniz.

Image of the Messages page within a course, with a closeup of a message thread

A. İleti gönderin. İleti göndermek için Yeni İleti düğmesini seçin. Bir kişiye, birden fazla kişiye, bir gruba veya tüm sınıfa gönderin.

B. Sayfa başına kaç ileti göreceğinizi seçin. Çok sayıda iletiniz varsa sayfa başına görüntülenecek ileti sayısını artırabilirsiniz.

C. İleti silin. İleti silmek için Sil düğmesini kullanın. Daha sonra gelen yanıtları almaya devam edeceksiniz. Bir iletinin içindeki yanıtları düzenleyemez veya silemezsiniz.

D. Başka bir iletiye gidin. İletiler tüm yanıtlarla birlikte bir panelde açılır. Listede yer alan bir önceki veya bir sonraki iletiyi görüntülemek için üstteki Önceki İletileri Görüntüle ve Sonraki İleti düğmelerini kullanın.

E. Daha fazla kişi ekleyin. Bir ileti oluştururken veya iletiye yanıt verirken, iletinin tüm sınıfa gönderilmediği durumlarda başka kişileri eklemek için Katılımcı Ekle düğmesini seçin. Orijinal alıcılar, sonraki iletide yeni kişileri veya tüm sınıfı eklediğinizi belirten bir not görür. Yeni alıcılar, iletiyi eklendikleri noktadan itibaren görür.

F. Bir sohbeti takip edin. İletiler, ileti dizileri şeklindedir. İleti içindeki herhangi bir yeri seçtiğinizde, ilgili iletinin paneli o yazışma içinde gönderilen ve alınan her iletiyi görüntüler. Kursunuzun İletiler sayfasında, dizi içerisinde en son alınan ileti görüntülenir. Kendi iletileriniz, adınızın yanında görünen (Siz) ifadesi ile belirtilir.

Öğrenciler için salt okunur kurs iletileri

Her kurumun farklı iletişim tercihleri ve politikaları vardır. Bazı kurumlar, öğrencilerinin kurslarındaki diğer öğrencilerle iletişimi kısıtlamak isteyebilir. Kurumunuz, öğrencilerin kurslarındaki iletilere yanıt vermesine veya ileti oluşturmasına izin vermemeyi tercih edebilir. Yalnızca öğrenci rolü bu kısıtlamalara sahiptir. Bu ayarı bireysel kurslarınızda açamaz ve kapatamazsınız.

Bu ayar etkinleştirildiğinde öğrenciler yalnızca eğitmenler ve öğretim asistanları gibi diğer rollerin gönderdiği iletileri okuyabilir. Öğrencilerin aldıkları iletileri iletmelerine de izin verilmez.

Eğitmen iş akışı

Kurs iletileri öğrenciler için salt okunur olduğu takdirde ileti oluştururken uyarı alırsınız.Bu iletiye yanıt verilmesine izin ver onay kutusu, eğitmenler ve öğretim asistanları gibi kursa dâhil olup iletilere yanıt vermesine ve iletileri oluşturmasına izin verilen roller için geçerlidir.

Image of the New Message window, showing the checkbox for allowing students to reply to the message

Öğrenci iş akışı

Salt okunur durumunda, ileti eklemek için kullanılan artı işareti öğrencilerin genel İletiler sayfasından ve kursun İletiler sayfasından kaldırılır.

Öğrenciler bir kurs iletisini görüntülerken Yanıtla kutusunda şu şekilde bir ileti görür: Bu ileti için yanıt verme özelliği devre dışı bırakılmıştır.

Image of a message from an instructor that says "Replying is disabled for this message" in the text box

İleti gönderme

İletiler sayfasındaki Yeni İleti düğmesini tıklatarak Yeni İleti panelini açın.

Overview of a new message, with an expansion of the Recipient field

Alıcı eklemek için yazmaya başlayın. Siz yazarken eşleşen alıcıların adları bir menüde görünmeye başlar, böylece alıcıları kolayca seçebilirsiniz. İstediğiniz kadar ad ekleyebilir veya iletinizi tüm sınıfa gönderebilirsiniz.

En başa en önemli bilgileri yazın. İletilerin başlığı yoktur. Alıcılar, neyi okuyacaklarını seçtikleri için iletinizin ilk kısmını dikkate alırlar.

Seçenekler menüsünü görüntülemek için düzenleyicide artı simgesini seçin. Dosya ekleme seçeneğini bulun. Düzenleyici araç çubuğuna klavyenizden erişmek için ALT + F10 tuşlarına basın. Mac kullanıyorsanız Fn + ALT + F10 tuşlarına basın. Madde işaretli liste gibi seçenek belirlemek için ok tuşlarını kullanın.

E-posta kopyası gönderin. Bir kurs iletisinin kopyasını e-posta olarak gönderebilirsiniz. Gelen kutularına iletinin bir kopyası gönderildiğinde öğrencilerin kurs iletilerini görme, okuma ve gerekeni yapma ihtimalleri artar. E-posta kopyaları, yalnızca Learn profilinde geçerli e-posta adresleri olması durumunda alıcılara teslim edilir. Bu seçeneği belirlediğinizde iletinin tüm alıcıları bir e-posta kopyası alır. Alıcılar, iletinizi kendi gelen e-posta kutularında görüntüleyebilirler ancak e-posta yoluyla yanıtlayamazlar.

Stil ekleyin ve ek gönderin. Metin kutusu, iletilerinizdeki metnin görünümünü ayarlamanıza olanak tanır. Kurumunuz bu seçeneği etkinleştirdiyse iletinize dosya eklemeyi veya başka bir medyanın bağlantısını yerleştirmeyi de seçebilirsiniz.