تنطبق هذه المعلومات على طريقة عرض Ultra للمقرر الدراسي فقط.

تنطبق هذه المعلومات على واجهة Ultra فقط.

Kurs grupları hakkında

Ekip çalışmasıyla ilgili gerçek yaşam uygulamalarına dayalı gruplar oluşturun.

İş birliğine dayalı öğrenme geleneksel eğitime göre birçok avantaj sunar. Araştırmalar, öğrencilerin takım hâlinde çalıştıklarında:

 • Olumlu tutumlar geliştirdiklerini
 • Sorunları daha etkili bir şekilde çözdüklerini
 • Daha büyük bir başarı duygusu yaşadıklarını göstermektedir

Öğrencilerin bilgilerini sergilerken başkalarının da bakış açılarını öğrenmeleri için birbirleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlamak üzere onları gruplar halinde düzenleyebilirsiniz.

Not verilen çalışmalar için kullanmak üzere grup kümeleri oluşturabilirsiniz, örneğin:

 • ödevler
 • testler
 • tartışmalar

Ayrıca, gönüllü faaliyetler veya saha gezileri gibi not verilen çalışmaların dışında kalan etkinlikler için de gruplar oluşturabilirsiniz.

Öğrencilerin grup üyeleriyle sanal toplantılar yapabilmesi için Collaborate'te özel oda grupları da oluşturabilirsiniz.

Siz ve öğrenciler, kurs gruplarına Kurs İçeriği sayfasındaki Gruplar sekmesinden erişebilirsiniz.

The Groups tab is highlighted on the Course Content page

Öğrenciler, ait oldukları grupların üyelerini Gruplar sekmesinde görüntüleyebilir. Gruplar değerlendirmelere bağlanabilir, ancak iş birliğini teşvik etmek için değerlendirmelerden bağımsız olarak da oluşturulabilir.

Kullanıcılar, Ultra ödev gruplarında Collaborate kaydı yapamaz. Grupların kayıtlarını listelemek, yönetmek veya izlemek için bir alan yoktur. Eğitmenler, bir gruba katılabilir ve kayıt düğmesine erişebilir; ancak bu kayıt listelenmez veya görüntülenemez.

Grup Alanları hakkında daha fazla bilgi için "Grup Alanları" konusunu ziyaret edin.

CSV dosyalarını kullanarak grupları içe ve dışa aktarma hakkında daha fazla bilgi için "Grupları İçe ve Dışa Aktarma" konusunu ziyaret edin.

Bu sayfadaki konular şunları içerir:


Kurs grupları oluşturma hakkındaki videoyu izleyin

Aşağıdaki anlatımlı video, bu sayfada yer alan bazı bilgilerin görsel ve işitsel bir temsilini sağlar. Videoda nelerin gösterildiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için videoyu YouTube'da açın, Diğer İşlemler'e gidin ve Metin Dökümünü Aç'ı seçin.Video: Kurs grupları oluşturma, kurs grubu kümelerinin nasıl oluşturulacağını açıklar.


Kurs grupları oluşturma

Gruplar etiketinde Yeni Grup Kümesi'ni seçin.

Landing page of the Groups tab, with the New Group Set button highlighted to the right

İstediğiniz sayıda kurs grubu oluşturabilirsiniz ve her grupta istediğiniz sayıda öğrenci olabilir. Ayrıca yeni kurs grupları ekleyebilir ya da kurs gruplarını kaldırabilirsiniz.

Öğrencileri gruplandır menüsünden, öğrencilerinizi aşağıdaki gibi gruplara ayırabilirsiniz:

 • Özel
 • Rastgele atama
 • Kendi kendine kaydolma
 • Grupları yeniden kullanma

Ayrıca grafiğin altındaki artı işaretini seçerek istediğiniz kadar grup oluşturabilir ve bunlara öğrenci ekleyebilirsiniz.

Group Set page with the purple plus button at the bottom

Özel gruplar oluşturma

Bir veya daha fazla özel grup oluşturabilir, her gruba istediğiniz sayıda öğrenci ekleyebilirsiniz.

A custom group being set up
 1. Öğrencileri gruplandır menüsünden Özel'i seçin ve sayfanın üst kısmında bir ad girin.
 2. Grup olarak seçmek için her bir öğrencinin adını art arda seçin. Seçimi kaldırmak için bir öğrencinin adını tekrar seçin.
 3. Öğrencileri seçtikten sonra içlerinden birinin adının yanındaki menüyü açın ve Yeni bir grup oluştur'u seçin. Ayrıca birden fazla öğrenciyi menüde listelenen bir gruba taşıyabilirsiniz.
 4. Varsayılan adlandırmayı değiştirmek istiyorsanız grup adının yanındaki kalem simgesini seçerek grubun adını düzenleyin.
 5. O grubun üyelerine görünecek isteğe bağlı bir grup açıklaması yazın. Karakter sayısında sınırlama yoktur.

Başka bir grup eklemek istediğiniz yerlerde artı işaretini seçin. 2-5 arası adımları da tekrarlayabilirsiniz.

Bir Özel grup kümesi kaydeder ve sonra o grup kümesine geri dönüp tekrar Özel'i seçerseniz gruplarınız silinir.

Rastgele atama grupları oluşturma

Öğrenciler, seçtiğiniz sayıda gruba rastgele biçimde atanır. Bu seçenek, öğrencileri hazırlık yapmadan ve hızlı şekilde gruplara atamanızı sağlar. Sistemin en az iki gruba ikişer öğrenciyi rastgele atayabilmesi için en az dört öğrencinizin olması gerekir.

Randomly assign groups settings
 1. Öğrencileri gruplandır menüsünden Rastgele Ata'yı seçin ve sayfanın üst kısmında bir ad girin.
 2. Grup sayısı menüsünden kaç grup oluşturacağınızı seçin. En az iki tane oluşturmanız gerekir. Seçtiğiniz sayıda gruba öğrenciler eşit biçimde atanır.
 3. Geçerli grup kümesindeki tüm öğrencileri kaldırmak için sayfanın üstündeki kişi simgesinin üzerine gelerek Tümünün Atamasını Kaldır'ı seçin. Öğrencileri gruplandırır ancak kaydetmeden önce farklı gruplara taşırsanız menü seçeneği Özel'e dönüşür.
 4. Varsayılan adlandırmayı değiştirmek istiyorsanız her grubun adını düzenleyin.
 5. O grubun üyelerine görünecek isteğe bağlı bir grup açıklaması yazın. Karakter sayısı için bir sınırlama yoktur.

Sistemin oluşturduğu gruplara ek olarak grup oluşturmak istediğiniz her yerde artı işaretini seçin. Grup eklediğinizde veya sildiğinizde, menü seçeneği Özel'e dönüşür ve etkilenen öğrenciler varsa yeniden dağıtılmazlar.

Kendi kendine kaydolma grupları oluşturma

Öğrencilerinizden kurs gruplarına kendilerine kaydolmalarını isteyebilirsiniz. Yalnızca öğrenciler katılabilir. Öğrenciler, katılmaları gereken gruplara ilişkin bir kurs duyurusu ve bir etkinlik akışı bildirimi alır.

Bir kayıt dönemi de ekleyebilirsiniz. Kayıt için son tarih yaklaştığında durum öğrencilere bildirilir. Kayıt dönemi bittiğinde öğrenciler artık gruplara katılamaz ve otomatik olarak kaydedilir.

Ön izleme kullanıcısı eklediyseniz söz konusu kullanıcı da otomatik olarak bir gruba kaydedilir. Ön izleme kullanıcısını, kendi kendine kaydolma gruplarını oluşturmadan önce veya oluşturduktan sonra kaldırabilirsiniz.

The Self-enrollment setup screen
 1. Kendi Kendine Kaydolma'yı seçmek için, önce Yeni Grup Kümesi sayfasının sağ üst köşesindeki Öğrenciler görebilir seçeneğini belirleyerek grupları öğrencilere görünür hâle getirmelisiniz.
 2. Öğrencileri gruplandır menüsünden Kendi kendine kaydolma ögesini seçin.
 3. Öğrencileriniz, Grup sayısı ögesinin yanında görünen gruplara eşit olarak dağıtılır. En az iki tane kendi kendine kaydolma kurs grubu oluşturmanız gerekir.
 4. Başka bir grup eklemek istediğiniz yerlerde artı işaretini seçin. Grup sayısı, otomatik olarak güncelleştirilir. Öğrenciler katılmaya başladıktan sonra bile grup ekleyebilir ve silebilirsiniz. Öğrencilerin daha önce katıldığı bir grubu silerseniz o gruptaki öğrenciler, atanmamışlar listesine taşınır. Kalan gruplardan birine katılmaları için bu öğrencileri bilgilendirmeniz veya onları bir gruba eklemeniz gerekir. Anımsatıcı: Bir kayıt dönemi eklerseniz atanmamış öğrenciler dönem sonunda otomatik olarak kaydedilir.
 5. Kayıt için başlangıç ve bitiş tarihi ekleyebilirsiniz. Kayıt bölümünü daraltmak için Gelişmiş Seçenekler'in yanındaki oku seçin.
 6. Varsayılan olarak görünen Grup başına maksimum üye sayısını değiştirebilir veya temizleyebilirsiniz. İsteğe bağlı maksimum değer 2 veya daha büyük olmalıdır. Grup ekler veya silerseniz maksimum sayı güncelleştirilmez.

  Grup başına maksimum üye sayısına ve grup sayısına dikkat edin. Örneğin, maksimum sayıyı azaltırsanız bazı öğrencilerin kayıt döneminin sonunda bir gruba kaydolmasına izin verilmez. Yeni gruplar oluşturmanız ve öğrencileri kaydetmeniz gerekir.

  Grup başına sınırsız sayıda üyeye izin vermek için Grup başına maksimum üye sayısı alanını boş bırakın. Öğrenciler grup seçimlerini yaparken izin verilen maksimum sayıyı görürler. Grup için sınırsız üye sayısına izin verirseniz öğrenciler sınıflarındaki toplam öğrenci sayısını görürler.

  Bir grup için maksimum üyelik sayısını geçersiz kılabilirsiniz. Örneğin, yeni kaydolan bir öğrenciyi bir gruba ekleyebilirsiniz.

 7. Öğrencilerin gruba katılmış olanları görmesini istemiyorsanız Kayıtlı Üyeleri Gizle'yi seçin.
 8. Varsayılan adlandırmayı değiştirmek istiyorsanız her grubun adını düzenleyin.
 9. İsteğe bağlı grup açıklamaları ekleyin. Öğrencilerin grup seçmelerine yardımcı olmak üzere bilgi ekleyebilirsiniz. Karakter sayısı için bir sınırlama yoktur.
 10. Yönetim seçeneklerine erişmek için grubun yanındaki menüyü açabilirsiniz.

Grupları yeniden kullanma

Mevcut bir kurs grubunu veya grup kümesini tekrar kullanabilirsiniz.

Yeniden kullandığınız bir grup kümesinde değişiklikler yaparsanız bu değişiklikler o grup kümesini temel alan tüm grup ödevlerini ve tartışmaları etkiler.

Reuse groups settings on the Group set page
 1. Öğrencileri gruplandır menüsünde, Grupları yeniden kullan bölümünden bir başlık seçin. Hiç üyesi olmayan gruplar da listede görünür.
 2. Sayfanın üstünde bir ad girin, ayrı ayrı grup adlarını düzenleyin ve grup üyelerine gösterilecek isteğe bağlı grup açıklamaları ekleyin. Karakter sayısı için bir sınırlama yoktur.

Aynı öğrenciler yeni grubunuza veya grup kümenize eklenir. Yeni kaydolan öğrencileri yeni gruplarınıza eklemeniz gerekebilir.


Kurs Grupları sayfası

Oluşturduğunuz tüm kurs grupları, Kurs Grupları sayfasında görünür. bu sayfaya Kurs İçeriği sayfasındaki Gruplar sekmesi seçilerek ulaşılır. Hiç üyesi olmayan grup kümeleri de görünür. Sayfanın üstünde, grup kümelerinin ve tek grupların sayısı listelenir.

The Course Groups page with the More options menu dropdown shown

Kurs Grupları sayfasının üst kısmında çeşitli seçenekler mevcuttur.

 • Grup Kümesi'ni seçerek gruplarınızı sıraya dizebilir veya üye sayısına göre artan ya da azalan düzende sıralayabilirsiniz.
 • Bir grup kümesindeki grupları göstermek veya gizlemek için grup kümesinin adının yanındaki oku seçin.
 • Bir grubu düzenlemek veya silmek için, grup kümesinin menüsünü açın. D.• Kurstaki toplam öğrenci sayısına göre her gruptaki üye sayısını görüntüleyin.
 • Bu grubun üyelerini sayfanın sağ tarafındaki bir panelde görüntülemek için Tek Bir Grubun Üyelerini Göster'i seçin. Bu ekran, üyeleri listeler ve hangilerinin kurs özel durumlarına sahip olduğunu belirtir. Üyeleri Göster panelindeki arama çubuğunu kullanarak da gruptaki üyeleri arayabilirsiniz.

Bireysel grupları yönetme

Bir grup veya grup kümesi oluşturduktan sonra tek tek gruplar ekleyebilir veya silebilir ve öğrenci üyeliklerini yönetebilirsiniz. Ayrıca grup adlarını düzenleyebilir, grup açıklamaları ekleyip bunları düzenleyebilir ve iş birliğini başlatmak için gruplarınıza iletiler gönderebilirsiniz. Kurs Grupları sayfasından gruba gidin, ardından grubun adını ya da Diğer seçenekler menüsünden Düzenle'yi seçin.

Özel grup kümesi kaydettikten sonra o grup kümesine dönüp tekrar Özel'i seçerseniz gruplarınız silinir.

The Course Groups page with the More options menu dropdown shown

Grup ekleme ve silme

Grup eklemek istediğiniz yerde artı işaretini seçin.

Bir gruba artık ihtiyacınız kalmadıysa grubun menüsünü açarak Grubu sil'i seçin. Söz konusu gruptaki öğrencilerin atamaları otomatik olarak kaldırılır ve sayfanın üstünde görünürler. Bu öğrencileri yeni gruplara el ile atayabilirsiniz. Veya sadece atamasını kaldırdığınız öğrencileri değil tüm öğrencileri seçtiğiniz sayıda gruba rasgele olarak atayabilirsiniz.

Diğer etkiler

 • Yeni bir grup kümesi oluşturmak için kullanılan bir grup kümesine grup ekler veya kümeden bir grubu kaldırırsanız yeni grup kümesi bundan etkilenmez.
 • Grup ödevi veya tartışması oluşturmak için kullandığınız bir grup kümesine grup ekler veya kümeden grup silerseniz içerik ögesinin grupları güncelleştirilir. Grup başlıklarında ve açıklamalarında yapılan düzenlemeler içerik ögelerini de etkiler.
 • Bir kurs grubu kümesini temel alan grup ödevine veya tartışmasına grup ekler veya var olan bir grubu silerseniz kurs grubu kümesi güncelleştirilir. Grup başlıklarında ve açıklamalarında yapılan düzenlemeler kurs grubu kümesini de etkiler.
 • Yeni bir grup kümesi oluşturmak için kullanılan bir grup kümesini silerseniz yeni grup kümesi bundan etkilenmez.
 • Grup ödevi veya tartışması oluşturmak için kullandığınız bir grup kümesinin tümünü silerseniz içerik ögesinin grupları kaldırılır.
 • Bir kurs grubu kümesini temel alan grup ödevini veya tartışmasını silerseniz grup kümesi bundan etkilenmez.

Öğrenci üyeliklerini yönetme

Bir öğrenci adının yanındaki menüyü açarak aşağıdaki seçeneklere erişebilirsiniz:

 • Öğrencinin üyesi olduğu yeni bir grup oluşturun.
 • Öğrenciyi gruptan çıkarmak için Atamasını Kaldır'ı seçin. Atanmamış öğrenciler sayfanın en üstünde görüntülenir.
 • Öğrenciyi varolan farklı bir gruba atayın. Öğrenciyi bir gruba atamak için menüden grubun adını seçin. Hiç üyesi olmayan gruplar görünmez.

Tek seferde birden fazla öğrenciyi farklı bir gruba taşıyabilir, onlar için yeni bir grup oluşturabilir veya grup atamalarını kaldırabilirsiniz. Grup eylemi gerçekleştirmek için seçili öğrencilerden herhangi birinin yanındaki menüyü seçin.

Tüm gruplardaki tüm öğrencileri kaldırmak için sayfanın üstündeki Tümünün Atamasını Kaldır'ı seçin.

Diğer etkiler

 • Bir grup kümesindeki üyelik değişiklikleri, grup tartışmalarında ve değerlendirmelerinde olduğu gibi, grupların kullanıldığı içerik düzeyindeki ögeleri etkiler.
 • Bir kurs grubu kümesini temel alan içerik düzeyindeki bir ögede yapılan üyelik değişiklikleri kurs grubu kümesini etkiler.
 • Bir grup kümesindeki üyelik değişiklikleri, grup kümesini temel alan diğer grup kümelerini ETKİLEMEZ.

Kurs grupları ve dönüştürme

Orijinal Kurs Görünümü'nüzde Ultra Kurs Görünümü'ne dönüştürdüğünüz kurs gruplarınız ve grup kümeleriniz varsa grup kümeleri, Kurs Grupları sayfasında görünür. Grup kümesinin parçası olmayan gruplar Kurs Grupları sayfasında görünmez.

Orijinal kursunuzda grup ödevleri oluşturmak için kurs grup kümelerini kullandıysanız bu grup ödevleri dönüştürülür.