Grup Klasörleri

Grup üyeleri çoğu zaman ortak dosya kümeleri üzerinde iş birliği yaparlar ve bunları paylaşırlar. İçerik Koleksiyonu'nda bir grupla belge paylaşmanın ilk adımı grubun her üyesinin erişebileceği bir klasör oluşturmaktır. Üyelerin iş birliği yapabilmesi için bir grup klasörü oluşturmanız gerekmez, ancak grup arasında bir dosya koleksiyonunu paylaşmak üzere belirli bir klasör oluşturmak daha yararlı olabilir.

Bir kullanıcı grup klasörü oluşturduktan sonra, diğer grup üyelerine ilgili izni vermelidir. Bir eğitmen kursta gruplar oluşturursa kullanıcılar klasörü tek adımda tüm grup üyeleriyle paylaşabilir. Gruba üye eklenir veya çıkarılırsa İçerik Koleksiyonu otomatik olarak klasörü düzenlenen grup üyeleriyle paylaşır.


Bir kurs grubuyla klasör paylaşma

 1. İçerik Koleksiyonu'nda grup klasörünü içeren klasöre gidin.
 2. Grup klasörünün izinler simgesini seçin. Alternatif olarak klasörün menüsünden Düzenle > İzinler'i de seçebilirsiniz.
 3. Özel Kullanıcıları Yere Göre Seç menüsünden Kurs Grubu'nu (veya grup bir organizasyona aitse Organizasyon Grubu'nu seçin).
 4. Sayfada, kaydolduğunuz tüm kurs grupları gösterilir. Klasörün paylaşılacağı grubu veya grupları seçmek için onay kutularını kullanın.
 5. Uygun izni seçin. Gruba tüm izinleri vermek için, onay kutularının tümünü seçin.
 6. Değişikliklerinizi göndermek için Gönder'i seçin

Bir kullanıcı grubuyla klasör paylaşma

Bir kurs veya organizasyon grubunun dışındaki bir kullanıcı grubuyla klasör paylaşmak istiyorsanız her kişiye ilgili izinleri vermeniz gerekir.

 1. Klasörün izinler simgesini seçin. Alternatif olarak klasörün menüsünden Düzenle > İzinler'i de seçebilirsiniz.
 2. Özel Kullanıcıları Seç öğesini seçin.
 3. Kullanıcı adı alanında, grup üyelerinin kullanıcı adlarını virgüllerle ayırarak girin. Bilinmeyen kullanıcı adlarını bulmak için Gözat'ı seçin.
 4. Bu kullanıcılar için ilgili izin onay kutularını seçin. Tüm grup üyelerine tüm izinleri vermek için, onay kutularının tümünü seçin.
 5. Değişikliklerinizi göndermek için Gönder'i seçin

Grup klasörünü oluşturan, her grup üyesine klasör konumunu bildirmelidir. Paylaşılan klasör oluşturulduktan sonra, grup üyelerinin bu yeni klasöre erişmesinin en kolay ve hızlı yolu her kişinin klasöre ilişkin yer işareti oluşturmasıdır.

Grup klasörü için yer işareti oluşturma

 1. İçerik Koleksiyonu'nda Atla > Araçlar altından Yer İşaretleri'ni seçin.
 2. Yer İşareti Oluştur'u seçin.
 3. Yer işaretine bir ad verin ve konumuna seçmek üzere gözatın.
 4. Gönder'i seçin.

Yer işareti oluşturulduktan sonra, hızlı erişim için İçerik Koleksiyonu menüsünden Yer İşaretleri'ni seçebilirsiniz. Grup klasörünü oluşturan kişi, kendi kullanıcı adı klasöründen klasöre doğrudan erişebilir.

Kullanıcılar, Araçlar alanında Ara'yı seçerek de grup klasörünü bulabilirler.