Tarayıcı Desteği İlkesi

Tarayıcıları nasıl test edip onaylarız?

Blackboard'un tarayıcı test etme ve onaylama sürecinde iki ana nokta vardır:

 1. Özellikle tarayıcı otomatik güncelleştirmelerinin hızlı son kullanıcı yükseltmelerini harekete geçirdiği en son tarayıcıları test etmek ve onaylamak isteriz.
 2. Müşterilerimiz arasında nispeten yaygın şekilde kullanılan tarayıcıları test etmek ve onaylamak isteriz.

Bir tarayıcı "test edildi ve onaylandı" olarak listelendiğinde, Blackboard müşterinin kullanımını desteklemeyi başlıca iki şekilde taahhüt etmektedir:

 1. Bir Blackboard Learn sürümünün piyasaya sürülmesinde önce, tarayıcı sorunlarının önlenmesi amacıyla mevcut tarayıcı ve işletim sistemi kombinasyonlarını test ederek.
 2. Blackboard Learn'ün piyasaya sürülmesinden sonra, müşteri sorunları ile hızlı bir şekilde ilgilenerek:
  • Kullanılan tarayıcıdan bağımsız olarak, platform teknolojisiyle ilgili Destek vakalarının alınması, çözüm konusunda destek sunulması ve sorunların çözüm için bir üst kademeye aktarılması.
  • Ürün sürümlerindeki tarayıcı sorunlarının yanı sıra diğer türden sorunların çözülmesi için çalışılması.

Tarayıcılar

Blackboard, Blackboard Learn sürümleri için dört ana tarayıcıyı test edip doğrulamaktadır.

Bu, yeni sürümlerin Genel Kullanılabilirlik düzeyinde, özellikle belirli bir işletim sistemine (İS) bağlı olarak düzenli bir şekilde piyasaya sürülmesi gibi geleneksel bir yazılım güncelleme yolunu izleyen tarayıcıları içerir:

 • Apple Safari

Belirli Internet Explorer yapılandırma seçenekleri, bazı özelliklerin Blackboard Learn'de kullanılmasını zorlaştırabilir. Daha fazla bilgi için bu bölümdeki Internet Explorer Güvenlik Bölgeleri ve Uyumluluk Görünümü konusuna bakın.

Bu, aynı zamanda işletim sistemleri arası, kanal temelli hızlı bir yazılım güncelleştirme yolunu izleyen şu üç tarayıcıyı da kapsar:

 • Microsoft Edge
 • Mozilla Firefox
 • Google Chrome

Blackboard bu tarayıcılarda, kullanıcılara yayımlanmadan önce tarayıcı tedarikçileri tarafından en son test edilen test zamanındaki en son "kararlı" sürüm kanalını test etmektedir.

Ayrıca, Blackboard kuruluş çapında dağıtım için tasarlanan kararlı kanal alt kümesi olan Firefox özelleştirilmiş Genişletilmiş Destek Sürümü (ESR) kanalını test eder ve onaylar. Daha fazla bilgi edinmek için, Firefox Genişletilmiş Destek Sürümü sayfasına bakın.

Belirli bir Blackboard Learn sürümü yayımlandığında test edilen ve onaylanan her bir tarayıcının belirli sürümleriyle ilgili bilgiye gerek duyarsanız yayımlanan sürümün Sürüm Notlarına bakın.


Blackboard'un tarayıcılarda işleme yapılmasına karşı yaklaşımı

Blackboard Learn'ün işleme katmanı, bu diller için modern standartları karşılayan Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), Basamaklı Biçim Tabloları (CSS) ve Javascript'ten oluşmaktadır.

Evrensel tasarım yaklaşımımız, birlikte çalışabilirlik odaklıdır. Bu da, mümkün oldukça belirli bir tarayıcıya özel kod yazmadığımız ya da tarayıcılar arası çeşitlilikler ile çalışmak için asgari düzeyde kapsülleme kullandığımız anlamına gelir.

 • Blackboard Learn'ün işleme katmanı, tarayıcı penceresinin ana bölümündeki web siteleri çizen parça olan tarayıcınızın işleme motoru ile etkileşime girer.
 • Tüm tarayıcı işleme motorları; HTML, CSS ve Javascript tarafından kullanılan standartlarla uyumlu biçimlendirmeyle sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanır. Buna aşağıdakiler dâhildir:
  • Safari, Chrome ve Opera için güç sağlayan WebKit
  • Chrome'un en yeni sürümleri için güç sağlayan bir WebKit sürümü olan Blink
  • Internet Explorer'a güç sağlayan Trident
  • Firefox'a güç sağlayan Gecko

Blackboard Learn'ün işleme katmanına karşı böyle bir tasarım yaklaşımında bulunulması ile tarayıcıların yeni sürümleri piyasaya sürüldüğünde Blackboard Learn'ün geçerli sürümleri ile birlikte çalışabilecekleri konusunda güven kazanabilir duruma geliriz.


Blackboard'un tarayıcı testlerine yaklaşımı

Bu güveni her yeni sürümde doğrulamak için, Blackboard belirli bir sürümü yayınlamadan önce çalıştığından emin olmak için birden fazla OS kombinasyonunda yeni yayımlanan tarayıcı sürümlerinde tarayıcı uyumluluğu test paketimizi yürütür. Bu test, testin güvenli olmasını sağlamak için tam otomasyon seti ile manuel test stratejilerinden faydalanır.


Yeni tarayıcı sürümleri

Bazı satıcıların yeni tarayıcı sürümü yayınlama sıklığında artış görüldüğünden, Blackboard ilke olarak piyasaya sunulmuş olan tüm yeni tarayıcı sürümlerini Genel olarak Kullanılabilir olarak destekler veya tarayıcı, sürüm için yapılan testlerin sonuçlanmasından sonra yayımlansa dahi desteklenen sürüm kanalları ile bunu gerçekleştirir. Müşteriler tarafından bulunan kritik tarayıcı sorunları ile koşullu olarak desteklenen tarayıcıyla karşılaştırarak önemli bir öncelik olarak ilgileniyoruz. Sistemin beklendiği gibi çalışmaya devam ettiğinden emin olmak için yeni tarayıcıları sıklıkla testten geçiriyoruz ve müşteriye yönelik desteklenen tarayıcı dokümantasyonu da uygun şekilde güncellenecektir.


Eski tarayıcılar

En iyi deneyim için Blackboard Learn'ün en son sürümünü edinmenizi önerdiğimiz gibi tarayıcı satıcılar da yazılımları ile ilgili olarak aynı öneride bulunuyor. Bazı satıcıların daha eski tarayıcı sürümleri Blackboard Learn'ün yeni sürümleri ile, bazı yeni tarayıcı sürümleri de Blackboard Learn'ün eski sürümleri ile işleme sorunları yaşayabilir.

Blackboard hâlâ Destek'e rapor edilen bu tarayıcılar için müşteri sorunlarını kabul etmekte ve tam desteklenen tarayıcıda sorunu tekrarlamayı denemektedir. Sorun tekrarlanamazsa Blackboard müşteriye Blackboard tarafından tam olarak desteklenen bir tarayıcı sürümüne geçişi önermektedir. Bazı durumlarda, Blackboard Learn'ü daha yeni bir sürümüne yükseltmeniz de önerilebilir.


Tanımlama bilgileri ve Javascript

Blackboard Learn, kullanılan tarayıcıdan bağımsız olarak, en iyi eğitim ve öğrenim deneyimini sağlamak üzere kullanıcı tarayıcısında oturum tanımlama bilgilerinin kullanılması ve javascript'in etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirebilir.

Kurs dosyaları veya içerik koleksiyonu dosyalarına WebDAV erişimi dâhil olmak üzere Blackboard Learn 9.1'deki bazı özelliklerin doğru çalışması için kalıcı tanımlama bilgileri veya üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin ayrıca kabul edilmesi gerekebilir.

Blackboard ayrıca, bazı yerlerde gerektiği gibi Blackboard Learn'de oturum açarken kullanıcıların bir tanımlama bilgisi açıklama bildirimini kabul etmelerine olanak tanıyan bir Building Block da sağlar. Bu Building Block hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Güvenlik Yönetimi - Tanımlama Bilgisi Açıklaması konusuna bakın.


Java ve diğer tarayıcı eklentileri

Blackboard Learn'de birkaç özellik bazı ek yazılımların yüklenmesini gerektirir. Bunlar olmadan özellikler çalışmaz. Bu özelliklere erişilirken, kullanıcılardan ilave yazılım yüklemeleri istenebilir veya bireysel tarayıcı güvenlik ayarlarına göre kullanıcıların eklentinin sistemlerinde çalışmasına izin veren bir tarayıcı iletisini onaylamaları gerekebilir.

Blackboard Learn'ün belirli bir sürümü için tarayıcı eklentileri gerektiren özel işlevler hakkındaki bilgilere veya eklentilerin sürüm bilgilerine erişmek için söz konusu sürüme ait Sürüm Notları'na bakın.

Blackboard Learn ortam içeriği veya Java, Flash Player, Apple QuickTime ya da içerik işleme için diğer eklentiler gibi tarayıcı eklentileri gerektiren diğer özel içeriği sunmak için kullanılabilir. Bu senaryolarda, eklentinin ve eklenti ile uyumlu tarayıcıların sürümünün yanı sıra eklentinin yükleme ve yapılandırma talimatları içeriğin niteliğine göre belirlenir ve değişiklik gösterir.


Yardımcı yazılım ve erişilebilirlik

Ekran okuyucunuzu kullanırken Blackboard Learn'de en iyi deneyimi elde etmek için Windows® sisteminde ChromeTM ve JAWS kullanın. Mac®'te ise Safari® ve VoiceOver kullanın.

Blackboard, tüm ürünlerini mümkün olduğunca erişilebilir kılmak için çalışmaktadır. Yardımcı teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adresi ziyaret edin: http://access.blackboard.com